Mocne Strony Sprzęgieł Quick Flex od Timkena
Zapewniają nieporównywalnie dłuższą żywotność niż standardowe sprzęgła kłowe poprzez wyeliminowanie wzajemnego kontaktu pomiędzy piastami, co może stanowić przyczynę uszkodzeń i awarii. Dzięki tak innowacyjnej konstrukcji nie ma konieczność ich wymiany- zmniejszając tym samym koszty eksploatacji. Dodatkowo konstrukcja umożliwia prostą i szybką wymianę elementu elastycznego bez konieczności pracochłonnego demontażu piast i ponownego osiowania napędu. Dodajmy do tego fabryczne wyważenie do pracy z dużymi prędkościami, temperaturę pracy wynoszącą 177 stopni, cztery twardości wkładek oraz przenoszony moment do 377,5kNm i mamy rozwiązanie idealne do zastosowania w każdej wymagającej aplikacji.Praktyczne Zastosowania Quick Flex w Przemyśle
Właśnie szereg przedstawionych zalet skłoniły klientów firmy Margo do zastosowania Quick Flexów w swoich maszynach. Jeden z czołowych w Polsce producentów makaronów zaufał doradcom technicznym firmy Margo – dystrybutora marki Timken i sprzęgieł QF do ich zastosowania w wymagającej i trudno dostępnej aplikacji przesyłu półproduktu, gdzie standardowe sprzęgła kłowe nie wytrzymywały i powodowały częste i czasochłonne awarie, ze względu na zmienne skokowo duże obciążenie oraz temperaturę. Zastosowanie podobnych gabarytowo, za to dużo mocniejszych, sprzęgieł Quick Flex z wysokotemperaturową wkładką znacznie wydłużyło interwały konserwacji elementu, a możliwość wymiany wkładek bez rozmontowywania napędu znacząco skróciło czas napraw.Z kolei jeden z czołowych w kraju producentów maszyn do wielofunkcyjnej obróbki drewna miał problem ze złożonością oraz trudną dostępnością elementów przeniesienia układu napędowego w swoim topowym produkcie co nastręczało wielu kłopotów z obsługą maszyny u jego klientów. Doradca techniczny Margo po przeprowadzeniu analizy technicznej zaproponował sprzęgło Quick Flex w rozmiarze zastępującym kilka dotychczasowych co znacząco zmniejszyło złożoność układu i ułatwiło konserwację urządzenia, eliminując do minimum niezbędne części serwisowe.
Inne przykłady udanych wdrożeń pochodzą od czołowego producenta papieru, gdzie sprzęgła oponowe oraz sprzęgła elastyczne kłowe zazębiające się zostały zamienione na sprzęgła kłowe typu QF Timkena. Pierwsza aplikacja to to przykład rozwiązania problemu częstych serwisów na pompie odśrodkowej kondensatu oraz pompach specjalnych agregatu hydraulicznego, pozwoliło to na skrócenie czasu serwisowania urządzeń ze względu na prostotę budowy sprzęgła i łatwość rozprzęgania układu napędowego oraz jego ponowne sprzęganie. W kolejnej aplikacji znaczenie miało bezpieczeństwo pracy urządzenia przy wzrostach parametrów napędu i zastosowano sprzęgła QF500 (zamiast oponowych). Na deflakerze czyli rozbijaczu pęczków masy papierniczej uzyskano przy tej samej ilości urządzeń na linii znaczne zwiększenie ich wydajność, a więc i przenoszonych mocy na napędzie. Dodatkowo wielkość sprzęgła (średnica zewnętrzna) pozwalała na zastosowanie tych samych osłon napędu (nie trzeba zamawiać nowych, mniejsze koszty) przy zwiększonym współczynniku bezpieczeństwa pracy.