Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Timken QF - innfowacyjna technologia sprzęgieł Quick Flex


Firma Timken to jeden ze światowych liderów w produkcji łożysk i opraw łożyskowych, ale także dostawca innowacyjnych sprzęgieł elastycznych do zastosowania w przemyśle. Quick Flex to sprzęgła kłowe charakteryzujące się trwałością i gwarancją niezawodności oraz wytrzymałością w wymagających aplikacjach oraz trudnych warunkach.

Sprzęgła kłowe składają się zazwyczaj z dwóch piast z kłami oraz elementu elastycznego tłumiącego drgania. Służą do łączenia dwóch niezależnych wałów – czynnego, czyli napędzającego, oraz biernego czyli napędzanego w celu przeniesienia momentu i ruchu obrotowego. Jednak sprzęgła Quick Flex idą o krok dalej i oferują szereg dodatkowych zalet.

Mocne Strony Sprzęgieł Quick Flex od Timkena

Zapewniają nieporównywalnie dłuższą żywotność niż standardowe sprzęgła kłowe poprzez wyeliminowanie wzajemnego kontaktu pomiędzy piastami, co może stanowić przyczynę uszkodzeń i awarii. Dzięki tak innowacyjnej konstrukcji nie ma konieczność ich wymiany- zmniejszając tym samym koszty eksploatacji. Dodatkowo konstrukcja umożliwia prostą i szybką wymianę elementu elastycznego bez konieczności pracochłonnego demontażu piast i ponownego osiowania napędu. Dodajmy do tego fabryczne wyważenie do pracy z dużymi prędkościami, temperaturę pracy wynoszącą 177 stopni, cztery twardości wkładek oraz przenoszony moment do 377,5kNm i mamy rozwiązanie idealne do zastosowania w każdej wymagającej aplikacji.

Praktyczne Zastosowania Quick Flex w Przemyśle

Właśnie szereg przedstawionych zalet skłoniły klientów firmy Margo do zastosowania Quick Flexów w swoich maszynach. Jeden z czołowych w Polsce producentów makaronów zaufał doradcom technicznym firmy Margo – dystrybutora marki Timken i sprzęgieł QF do ich zastosowania w wymagającej i trudno dostępnej aplikacji przesyłu półproduktu, gdzie standardowe sprzęgła kłowe nie wytrzymywały i powodowały częste i czasochłonne awarie, ze względu na zmienne skokowo duże obciążenie oraz temperaturę. Zastosowanie podobnych gabarytowo, za to dużo mocniejszych, sprzęgieł Quick Flex z wysokotemperaturową wkładką znacznie wydłużyło interwały konserwacji elementu, a możliwość wymiany wkładek bez rozmontowywania napędu znacząco skróciło czas napraw.

Z kolei jeden z czołowych w kraju producentów maszyn do wielofunkcyjnej obróbki drewna miał problem ze złożonością oraz trudną dostępnością elementów przeniesienia układu napędowego w swoim topowym produkcie co nastręczało wielu kłopotów z obsługą maszyny u jego klientów. Doradca techniczny Margo po przeprowadzeniu analizy technicznej zaproponował sprzęgło Quick Flex w rozmiarze zastępującym kilka dotychczasowych co znacząco zmniejszyło złożoność układu i ułatwiło konserwację urządzenia, eliminując do minimum niezbędne części serwisowe.

Inne przykłady udanych wdrożeń pochodzą od czołowego producenta papieru, gdzie sprzęgła oponowe oraz sprzęgła elastyczne kłowe zazębiające się zostały zamienione na sprzęgła kłowe typu QF Timkena. Pierwsza aplikacja to to przykład rozwiązania problemu częstych serwisów na pompie odśrodkowej kondensatu oraz pompach specjalnych agregatu hydraulicznego, pozwoliło to na skrócenie czasu serwisowania urządzeń ze względu na prostotę budowy sprzęgła i łatwość rozprzęgania układu napędowego oraz jego ponowne sprzęganie. W kolejnej aplikacji znaczenie miało bezpieczeństwo pracy urządzenia przy wzrostach parametrów napędu i zastosowano sprzęgła QF500 (zamiast oponowych). Na deflakerze czyli rozbijaczu pęczków masy papierniczej uzyskano przy tej samej ilości urządzeń na linii znaczne zwiększenie ich wydajność, a więc i przenoszonych mocy na napędzie. Dodatkowo wielkość sprzęgła (średnica zewnętrzna) pozwalała na zastosowanie tych samych osłon napędu (nie trzeba zamawiać nowych, mniejsze koszty) przy zwiększonym współczynniku bezpieczeństwa pracy.

Podsumowanie

Bezobsługowe i bezpieczne sprzęgło dające nam możliwość cięcia kosztów poprzez wielokrotne wykorzystanie elementów metalowych. Wykorzystanie jednoczęściowych oraz dzielonych osłon do zastosowań z dużymi prędkościami i momentami obrotowymi. Wielkości sprzęgieł dające możliwość zastosowania w aplikacjach z wałami do 285mm i przenoszące do 377,5kNm. Prostota obsługi oraz łatwa wymiana elementu elastycznego bez konieczności demontażu napędu. Dające możliwość zastąpienia jednym rozwiązaniem wiele różnych typów sprzęgieł w aplikacji co umożliwia redukcję stopnia złożoności napędów i tym samy cięcie kosztów. Normalizacja części stosowanych w DUR eliminująca konieczność składowania wielu rodzajów i konfiguracji sprzęgieł.

Do ulubionych


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels