Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Aktualny kurs euro a rozliczenie zakupu paliwa za granicą


Otwarte granice między krajami Unii Europejskiej sprawiają, że wiele firm pozyskuje zagranicznych kontrahentów, z którymi rozlicza się w euro. To wpływa na zwiększenie ruchu samochodowego, zarówno ze względu na transportowane towary, jak i wyjazdy biznesowe. Organizacja takiej podróży w XXI wieku nie należy do trudnych wyzwań logistycznych.

Problemy pojawiają się natomiast, gdy trzeba tankowanie na zagranicznych stacjach rozliczyć jako koszt uzyskania przychodu.

Jak dzięki kursowi euro oszczędzić na tankowaniu za granicą?

Przedsiębiorcy, którzy często generują koszty w innych walutach, powinni także wiedzieć, w jaki sposób je minimalizować. Przede wszystkim pomóc w tym może obserwacja kursu euro i kupowanie obcej waluty, gdy jest najtańsza. Pozwala to na zgromadzenie niezbędnego zapasu i spore oszczędności, jeśli cena podskoczy. Gdzie i kiedy najlepiej wymieniać euro na zł?

Właściciele firm mogą skorzystać z Walutomatu dostępnego na stronie https://www.walutomat.pl/kursy-walut/eur-pln/. To platforma, która łączy oferty sprzedaży oraz kupna euro wystawiane przez samych użytkowników. Dzięki temu wiele z nich jest o wiele atrakcyjniejszych niż standardowe propozycje w zwyczajnych kantorach czy bankach. To z kolei pozwala na regularne dokonywanie wymian i gromadzenie kapitału w sposób nienadwyrężający budżetu przedsiębiorstwa.

Czy paragon w euro za paliwo może być kosztem uzyskania przychodu?

Gdy już masz zapas euro i ruszasz w trasę do innego kraju, w końcu czeka Cię moment wizyty na stacji benzynowej. Rachunek w obcej walucie bywa bolesny, czy jednak da się go zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu? Jeśli jest to podróż biznesowa i wydatki ponosisz w celu osiągnięcia przychodu, to jak najbardziej tak. Co więcej, nie musisz nawet prosić o fakturę, co zwykle bywa dość problematyczne. Wystarczy bowiem, że będziesz dysponować dowodem kasowym lub paragonem zawierającym:
  • oznaczenie firmy wydającej paragon (i jednostki),
  • datę wystawienia dokumentu,
  • ilość, wartość i cenę jednostkową zakupionego paliwa.
Co natomiast z rozliczeniem podatku VAT, skoro na rachunku kwoty są w euro? W tej sytuacji kupujesz towar niewysyłany i nietransportowany do miejsca opodatkowania. Wynika więc z tego, że jest on już opodatkowany podatkiem VAT w tym państwie, w którym go kupiłeś.

Jakiego kursu euro użyć przy rozliczaniu zakupu paliwa w innym kraju?

Wiesz już, jak wykorzystać zmienny kurs euro na swoją korzyść, gromadząc zapasy obcej waluty. Możesz na tym sporo zaoszczędzić, jeśli regularnie jeździsz za granicę. Jasna jest też kwestia rozliczenia z kosztów, jeśli zostały one poniesione w innym kraju w celu osiągnięcia zysku. Ostatnie pytanie zatem dotyczy kursu euro uwzględnianego w przypadku podróży międzynarodowej samochodem firmowym.

W takiej sytuacji zakup paliwa musi zostać uwzględniony w KPiR w złotówkach. Dowód jego zakupu jest jednak w innej walucie. Jakiego kursu euro zatem musisz użyć? Zgodnie z przepisami, wykorzystać do tego trzeba średni kurs określony przez Narodowy Bank Polski. Zawsze brana jest pod uwagę stawka w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym datę wygenerowania kosztu. Oznacza to, że nie możesz do przeliczenia użyć zwykłego kursu euro, np. z kantoru.
Do ulubionych


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels