Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

Czy będą odbierać auta pijanym kierowcom?

Utworzona: 2022-11-19


Zgodnie z planowanymi zmianami przygotowanymi przez Ministerstwo Sprawiedliwości kierowca, który będzie miał nie mniej niż 1,5 promila alkoholu we krwi, straci samochód, niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy. Inaczej sytuacja będzie wyglądać w przypadku recydywisty. Dokument czeka na podpis Prezydenta RP.

Jak poinformował podczas konferencji prasowej Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, Sejm przyjął fundamentalne zmiany w Kodeksie karnym. To zasadnicza zmiana polityki karnej wobec najgroźniejszych przestępców i dobra wiadomość dla zwykłych, uczciwych ludzi, którzy mogą czuć się bezpieczniej.

Jedną z nich jest konfiskata aut nietrzeźwym kierowcom. Co ma się zmienić? W przypadku kiedy kierowca, który będzie miał nie mniej niż 1,5 promila alkoholu we krwi, straci samochód, niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy. Policja tymczasowo zajmie jego auto na okres do siedmiu dni, następnie prokurator orzeknie zabezpieczenie tego mienia, a sąd obligatoryjnie orzeknie przepadek pojazdu. Jeżeli nie będzie wypadku, lecz prowadzenie w stanie nietrzeźwości – sąd będzie mógł odstąpić od orzeczenia przepadku w szczególnych okolicznościach. Recydywiście przepadek będzie orzekany już od powyżej 0,5 promila alkoholu.

Auta będą konfiskowane również sprawcom wypadków, którzy mieli powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi, popełniającym takie przestępstwo po raz kolejny lub powodujących wypadek. Jeżeli samochód nie jest wyłączną własnością kierowcy, sąd orzeknie przepadek równowartości pojazdu sprzed wypadku.

Jak zaznacza Ministerstwo Sprawiedliwości, obecnie za spowodowanie ciężkiego wypadku w stanie nietrzeźwości należy wymierzyć karę od 2 do 12 lat więzienia. Teraz za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu będzie to minimum 3 lata, a za spowodowanie śmierci - 5 lat więzienia.

Zwiększy się również maksymalna kara, którą można wymierzyć za spowodowanie ciężkiego wypadku. Za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci, nietrzeźwemu sprawcy wypadku będzie można wymierzyć do 16 lat pozbawienia wolności, a obecnie do 12 lat.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
Euroma Maciej Działoszyński


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels