Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Spektakularny konwój z maszyną drążącą w woj. łódzkim - utrudnienia na A1 i S8
Utworzona: 2022-11-14

Jej poszczególne elementy są już w drodze na miejsce.

Największe elementy maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine), która wydrąży tunel na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe - Babica (woj. podkarpackie), wyruszyły z Portu Famet w piątek (11 listopada) o godz. 22:00, o czym informowaliśmy - Rusza transport, jakiego w Polsce nie było. GDDKiA przedstawia trasę przejazdu oraz informuje o ograniczeniach, z którymi muszą się liczyć użytkownicy dróg w woj. łódzkim.

    Data: noc z 14 na 15 listopada (poniedziałek/wtorek)

Trasa przejazdu
Transport wjedzie na teren woj. łódzkiego autostradą A1 z woj. śląskiego we wtorek (15 listopada) około godz. 5:00. Godzinę później kolumna pojazdów ma dotrzeć do Miejsca Obsługi Podróżnych Stobiecko Szlacheckie Wschód (km 388) i tam będzie miał miejsce pierwszy w woj. łódzkim planowany postój.

Spodziewane utrudnienia
Konwój będzie się poruszał z prędkością 10 km/h i zajmował całą szerokość jezdni. Będzie możliwość ominięcia go, zjeżdżając na węźle Radomsko na DK91 i wracając na autostradę na węźle Kamieńsk.

    Data: noc z 15 na 16 listopada (wtorek/środa)

Kolejny etap przejazdu zacznie się we wtorek (15 listopada) o godz. 22:00. Konwój pojazdów wyruszy z MOP Stobiecko Szlacheckie Wschód i będzie podążał autostradą A1 w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego. Tej nocy kolumna pojazdów przejedzie przez będący w budowie odcinek A1 Kamieńsk - Piotrków Trybunalski, co oznacza, że przez około 2 godziny nie będzie możliwości przejazdu zarówno w kierunku Łodzi, jak i Katowic.

Jadący z Warszawy mogą ominąć to miejsce, zjeżdżając na węźle Piotrków Trybunalski Wschód na DK91. Z kolei poruszający się z południa w kierunku Łodzi lub Warszawy zjadą na węźle Kamieńsk i DK91 dotrą do węzła Piotrków Trybunalski Wschód. Stąd będą mogli kontynuować podróż zarówno drogą ekspresową S8 w kierunku Warszawy, jak również do węzła Piotrków Trybunalski Zachód, na którym to mogą zjechać na autostradę A1 w stronę Łodzi i Gdańska.

Tej nocy transport opuści autostradę A1 i wjedzie na drogę ekspresową S8 (na węźle Piotrków Tryb. Zach.), którą dotrze na parking ADR - dla pojazdów przewożących ładunki niebezpieczne (km 338 między węzłami Polichno i Wolbórz) około godz. 3:00.

Spodziewane utrudnienia
Zespół pojazdów będzie zajmował całą jezdnię w kierunku Piotrkowa. Nie będzie możliwości wyprzedzania. Podobnie jak w przypadku węzła Radomsko, jadący w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego będą mogli ominąć konwój, zjeżdżając na węźle Kamieńsk na DK91. Z kolei po minięciu węzła Kamieńsk przez transport, zamknięty zostanie dodatkowo przejazd między węzłami Piotrków Trybunalski Południe i Kamieńsk w kierunku Katowic - ten odcinek to jeszcze plac budowy. Możliwość objazdu po DK91.

    Data: noc z 16 na 17 listopada (środa/czwartek)

16 listopada (środa) transport wyjedzie na drogę ekspresową S8 z parkingu ADR o godz. 22:00. W okolicy MOP Czerniewice (km 367) planowana jest obowiązkowa 45-minutowa pauza. Po jej zakończeniu przejazd będzie kontynuowany do kolejnego parkingu ADR, który usytuowany jest za węzłem Rawa Mazowiecka (km 398). Transport dotrze tu 17 listopada (czwartek) około godz. 5:00. Ze względu na obowiązujące przepisy w tym miejscu konieczne będzie zrobienie co najmniej 24-godzinnej przerwy. Ze względu na fakt, że przejazd odbywa się tylko nocą, w praktyce przerwa potrwa około 40 godzin.

Spodziewane utrudnienia
Ruch w kierunku Warszawy będzie odbywał się całą szerokością jezdni z prędkością 10 km/h. Brak możliwości wyprzedzania. Należy rozważyć wybór alternatywnej trasy. Jadący ze Śląska w kierunku Warszawy mogą ominąć odcinek trasy S8, po której prowadzony jest transport, jadąc z Piotrkowa Trybunalskiego autostradą A1 w kierunku Łodzi i zjeżdżając na węźle Łódź Północ na autostradę A2 w stronę Warszawy.

    Data: noc z 18 na 19 listopada (piątek/sobota)

Wyjazd z parkingu ADR nastąpi 18 listopada (piątek) około godz. 23:00. Transport skieruje się drogą ekspresową S8 w stronę Warszawy. GDDKiA przewiduje, że między północą a godz. 1:00, opuści województwo łódzkie i wjedzie na teren województwa mazowieckiego.

Spodziewane utrudnienia
Ruch w kierunku Warszawy będzie odbywał się całą szerokością jezdni z prędkością 10 km/h. Brak możliwości wyprzedzania. Należy rozważyć wybór trasy alternatywnej, jednak jadący ze Śląska w kierunku Warszawy mogą ominąć odcinek trasy S8, po której prowadzony jest transport, jadąc z Piotrkowa Trybunalskiego autostradą A1 w kierunku Łodzi i zjeżdżając na węźle Łódź Północ na autostradę A2 w stronę Warszawy.

Konwoje będą posiadać specjalistyczne zabezpieczenie. Będą to m.in. tablice VMS (znaki zmiennej treści), mobilne poduszki zderzeniowe za kolumną, piloci kierujący ruchem oraz obstawa Policji.

Zachowaj ostrożność!
Tak dużych elementów jeszcze po polskich drogach nie przewożono. GDDKiA apeluje do wszystkich kierowców o ostrożność i stosowanie się do znaków oraz wprowadzanej na czas przejazdu zmienionej organizacji ruchu. 

Poniższy firm przygotowany i zamieszczony na kanale YouTube przez Gryfny Fliger pokazuje skalę przedsięwzięcia.Źródło: GDDKiA
Do ulubionych
PREZENTACJA FIRMY
Hellmann Worldwide Logistics Polska Sp. z o. o. Sp. komandytowa


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

REKLAMA
Photo by Josh Hild from Pexels