To prawda, ogłoszeń o pracy dla zawodowego kierowcy ciężarówki można znaleźć bez liku, ale nie każde z nich jest równie atrakcyjne. Dzięki profesjonalnemu CV zwiększasz szanse na otrzymanie lepszego stanowiska, z lepszymi warunkami pracy.
Podstawy
Zacznijmy od struktury CV. Każdy życiorys ma określoną budowę, tj. zawiera konkretne elementy, które muszą znaleźć się w dokumencie.
- Dane osobowe – Twoje dane kontaktowe, dzięki którym rekruter będzie mógł do Ciebie zadzwonić/napisać w sprawie spotkania o pracę. Pamiętaj, by zawsze były aktualne!
- Doświadczenie zawodowe – najważniejsza część CV, umieść ją w centralnej części dokumentu. Doświadczenie zawodowe podajemy w kolejności antychronologicznej! Wskazówka: zamiast jedynie wymieniać kolejne stanowiska pracy, dopisz do każdego z nich dwa-trzy najważniejsze obowiązki.
- Wykształcenie – mało istotne w pracy kierowcy ciężarówki, zapisz jedynie ostatnio ukończoną szkołę.
- Umiejętności – bardzo ważny element. Pamiętaj o podaniu wszystkich posiadanych uprawnień, ukończonych kursów itd. Jeśli aplikujesz o pracę za granicą, koniecznie dopisz też znajomość języka obcego, jeśli takowym władasz.
- Zainteresowania i hobby – opcjonalna rubryka. Jeśli decydujesz się na podanie swoich zainteresowań, pamiętaj o tym, by unikać jednowyrazowych wyliczanek i banałów typu „książki, muzyka, kino”. Rozwiń nieco swoją wypowiedź np. „książki – kryminały, muzyka – hip-hop, kino – blockbustery i filmy Science Fiction”.
Warto wiedzieć:
W swoim CV możesz umieścić też „podsumowanie zawodowe”. Jest to krótki tekst, (trzy-cztery zdania) dotyczący Twojej dotychczasowej kariery. Dlaczego warto dodać podsumowanie zawodowe do swojego CV? Aby ułatwić pracę rekruterom, a tym samym zwiększyć szansę na otrzymanie wymarzonej pracy.
Co dalej?
Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj do artykułu:
„Przykład CV kierowcy”.