Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Transport niskopodwoziowy wymagającym rodzajem działalności transportowej


Transport niskopodwoziowy wymaga doświadczenia i odpowiedniego sprzętu. Będzie on przebiegał bezpiecznie tylko wtedy, gdy firmę wybierze się rozsądnie, na podstawie rzetelnych informacji.

Czym jest transport niskopodwoziowy?

Transport niskopodwoziowy jest bardzo często nazywany także transportem ponadgabarytowym. Dwie nazwy wydają się nie mieć ze sobą nic wspólnego. Pierwsza odnosi się bowiem do rodzaju ciężarówki, jaką jest wykonywany transport, natomiast druga odnosi się do przewożonych w ten sposób ładunków. Transport ponadgabarytowy to naprawdę wyjątkowa i zupełnie odmienna dziedzina transportu. Dotyczy ona ładunków, które swoją masą lub rozmiarami przekraczają normy związane ze standardowym przewozem towarów. Stosuje się do nich odmienne przepisy standardy, a ponadto wymagają one przewożenia specjalnie przystosowanym do tego celu sprzętem. Wszystkie etapy przewożenia ładunku tego typu muszą być dobrze przygotowane. Wyzwania rozpoczynają się już podczas załadunku. Jednak nie wolno zapominać o działaniach w trakcie przebiegu trasy oraz właściwym przygotowaniu miejsca rozładunku do przyjęcia ładunku ponad gabarytowego.

Co jest ładunkiem ponadgabarytowym?

Mogłoby się wydawać, że definicja przedstawiona powyżej w pełni określa, czym jest transport niskopodwoziowy i ponadgabarytowy. Jednak żeby naprawdę dobrze ją zrozumieć, trzeba wiedzieć, czym w ogóle jest ładunek ponadgabarytowy. Otóż jest to ładunek, którego rozmiary przekraczają 16,5 m długości, 2,5 m szerokości oraz 4 m wysokości. Jednak wymierać nie są jedynym parametrem, jaki kwalifikuje towar do ponadgabarytowych. Wszystkie ładunki, które ważą więcej niż 25 t, także uważane są za ładunki ponadgabarytowe. W pierwszym momencie ciężko sobie wyobrazić jakie rzeczy mogłoby się charakteryzować aż takimi dużymi rozmiarami i znaczącą wagą. Oto przykłady ładunków, które często wymagają transportu ponadgabarytowego:
  • maszyny budowlane,
  • maszyny rolnicze,
  • maszyny produkcyjne,
  • statki,
  • samoloty,
  • elementy konstrukcyjne budynków, których nie da się rozmontować,
  • przęsła i filary wykorzystywane w budownictwie.


Jakie samochody ciężarowe przeznaczone są do transportu ponadgabarytowego?

Jak już wspomniano, do transportu ponadgabarytowego najczęściej wykorzystuje się samochód ciężarowy z naczepą niskopodwoziową. Mają one zazwyczaj wysoką ładowność, jeśli chodzi o tonaż. Ponadto dają możliwość przewożenia ładunków o nietypowych wymiarach, co nie jest możliwe w przypadku zabudowanych ciężarówek i TIR-ów. Tego typu samochody z ograniczoną przestrzenią się nie sprawdzają. Naczepy niskopodwoziowe zazwyczaj posiadają mocną konstrukcję, która pozwala na przewożenie nawet najcięższych ładunków. Dobrze, kiedy taka naczepa jest wyposażona we wciągarkę hydrauliczną, której udźwig jest większy niż waga standardowego ładunku, czyli przekracza 25 t. W zależności od rozmiarów naczepy można nią transportować nawet kilka maszyn jednocześnie.

Firma z doświadczeniem

Przykładem firmy, która w swojej ofercie ma różne naczepy niskopodwoziowe jest firma Fast-Trans z Poznania. Zajmuje się ona pomocą drogową, ale także transportem ponadgabarytowym, o którym można przeczytać na stronie internetowej https://transportmaszynpoznan.com/transport-niskopodwoziowy/. W swojej ofercie ma ona transport naczepami, które charakteryzują się:
  • nowoczesnością,
  • profesjonalizmem,
  • wytrzymałą konstrukcją,
  • wciągarką o uciągu 30 t,
  • dużymi wymiarami dostosowanymi nawet do transportu TIR-ów.

Na co zwrócić uwagę wybierając firmę transportową do przewozu ładunku ponadgabarytowego?

Wszystkie wymagania związane z tak specyficznym rodzajem transportu wiążą się z koniecznością wyboru odpowiedniego przewoźnika. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto sprawdzić kilka firm i poznać je lepiej.

Cztery najważniejsze aspekty

Po pierwsze należy sprawdzić, jak długo firma działa na rynku i czy ma duże doświadczenie. Wiedza oraz praktyka zdobyte podczas wieloletniej pracy w transporcie zagwarantują bezpieczny przewóz ładunku. Co więcej, można być pewnym, że wszystkie procedury i przepisy związane z takim rodzajem transportu zostaną spełnione, gdyż po latach pracy stały się rutyną. Po drugie, należy zwrócić uwagę wyposażenie posiadane przez firmę. Powinno być ono profesjonalne oraz dostosowane do parametrów takich ładunków. Co więcej, powinno być przeznaczone do rodzaju danego ładunku - w przypadku transportu maszyn na kołach powinno mieć wciągarkę, a w przypadku elementów budowlanych np. HDS. Po trzecie, w firmie ważni są ludzie. Muszą oni mieć odpowiednie doświadczenie oraz wymagane uprawnienia. Zazwyczaj będą to odpowiednie prawo jazdy, świadectwo kwalifikacji zawodowej oraz uprawnienia wydawane przez UDT. Jest to dodatkowa gwarancja bezpiecznego i sprawnego transportu. Po czwarte warto zapoznać się ze standardami zabezpieczania ładunku. Chodzi tu zarówno o fizyczne zabezpieczenia, jak i ubezpieczenie ładunku. Gwarantuje to właścicielowi ładunku, że nawet w przypadku uszkodzenia może on starać się o odpowiednią kwotę odszkodowania.


Gdzie znaleźć dobrego przewoźnika?

Przewoźnika można znaleźć na wiele sposobów. Do najpopularniejszych z nich należą:
  • giełdy transportowe - miejsca, w których "wystawia się" ładunek wymagający przewiezienia; wówczas przewoźnicy zainteresowani zrealizowaniem transportu zgłaszają się, oferując warunki przewozu,
  • strony internetowe - można je znaleźć za pomocą wyszukiwarki, po wpisaniu fraz związanych z transportem niskopodwoziowym i lokalizacją - tak właśnie można trafić na stronę internetową transportmaszynpoznan.com realizująca usługi w okolicach Poznania,
  • katalogi firm - są to strony internetowe pozwalające na znalezienie firm z wybranej branży, w tym z branży transportowej,
  • znajomi, wspólnicy i inni przedsiębiorcy, którzy mogą być źródłem wiedzy na temat solidnych i odpowiedzialnych firm.
Firmę transportową można znaleźć bardzo szybko przy użyciu wymienionych metod, jednak trzeba ją jeszcze zweryfikować według rad zawartych w poprzednim akapicie.

Czy istnieje alternatywa dla niskopodwoziowego transportu ładunków ponadgabarytowych?

Transport ponadgabarytowy może wydawać się niebezpieczny i skomplikowany. Jednak dobre przygotowanie do niego, powinno złagodzić wszelkie obawy. Co więcej, obecnie nie ma na rynku alternatywy dla tego rodzaju transportu. Niektóre ładunki mogą być transportowane koleją. Takie rozwiązanie niestety będzie praktyczne tylko tam, gdzie miejsce załadunku i rozładunku znajdują się na stacji kolejowej lub w bardzo bliskim jej sąsiedztwie. W innym przypadku lepiej sprawdzi się transport bezpośredni w formie naczepy niskopodwoziowej. Podobnie do transportu kolejowego sprawa wygląda w przypadku transportu morskiego i lotniczego.

Dlaczego warto skorzystać z usług Fast-Trans?

Wszystkie rady oraz informacje zostały zaczerpnięte z rzetelnych źródeł i wieloletnich doświadczeń firmy Fast-Trans. To właśnie dlatego warto skorzystać z jej usług w przypadku transportu problematycznych ładunków ponadgabarytowych. Przewiezione zostaną bezpiecznie, profesjonalnie i szybko. Jest to możliwe dzięki dobrze przygotowanej ekipie pracowników, nowoczesnej flocie oraz ubezpieczeniu, które obejmuje każdy ładunek. Warto zapoznać się z informacjami zawartymi na stronie firmy i skorzystać z jej oferty.
Do ulubionych


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels