Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Wykwalifikowani pracownicy fizyczni napędem gospodarki – jak ich pozyskać?


Pracownicy fizyczni – głównie specjaliści w swoich dziedzinach – są coraz bardziej poszukiwanymi jednostkami na rynku pracy. Właściciele firm, chcąc ich zdobyć i utrzymać, zapewniają im wyższe pensje i coraz lepsze warunki pracy. Idealnym przykładem są firmy transportowe, które bardzo często już na starcie powierzają pracownikowi nowy samochód ciężarowy.

Jak potwierdzają badania przeprowadzone przez raport Pracuj.pl, pracownicy fizyczni mają nieco inne oczekiwania niż biurowi – ważna jest dla nich np. możliwość szybkiej aplikacji bez konieczności składania CV oraz stosunki partnerskie na linii pracodawca-pracownik. Szczególnie istotnym miernikiem poziomu zadowolenia jest wysokość otrzymywanej pensji.

Zapewnienie komfortu psychicznego i bezpieczeństwa

Każdy pracownik, bez względu na to, czy umysłowy, czy fizyczny, musi w swoim miejscu pracy czuć się dobrze, ponieważ tylko wtedy będzie w pełni wydajny i efektywny. Dlatego żeby pozyskać cennych pracowników, pracodawcy coraz częściej wychodzą naprzeciw ich wymaganiom. Bardzo dobrze widać to na przykładzie firm transportowych, które oferują wysokie zarobki. Atrakcyjność takich firm polega również na możliwości podróżowania po krajach UE nowoczesnymi samochodami, co zdaniem wielu osób daje dużo radości. Z kolei nowoczesny tabor samochodów dobrze świadczy o pracodawcy – że jest to firma prężna i rozwijająca się, zatrudniająca doświadczonych kierowców.

Kierowca zawodowy specjalistą od pierwszego dnia pracy

Aby stać się specjalistą w swojej dziedzinie, często nie wystarczą setki przepracowanych godzin – coraz więcej takich osób posiada stosowne certyfikaty. Za przykład mogą posłużyć kierowcy zawodowi, którzy muszą zdawać odpowiednie egzaminy zapewniające im dodatkowe kwalifikacje. Z tego powodu nawet młodzi kierowcy, będący na początku swojej działalności w zawodzie, mogą liczyć na podobne zarobki, co doświadczeni koledzy. Dodatkowo stale rozwijająca się branża transportowa zapewnia coraz więcej miejsc pracy – dlatego jej zapotrzebowanie na specjalistów z roku na rok rośnie.

Umowa o pracę fundamentem dla pracownika

Stabilne zatrudnienie to jeden z aspektów, który ma największy wpływ na wybór pracy. Rzetelni pracodawcy zapewniają swoim podwładnym nie tylko terminowe pensje, ale także umowy o pracę (dla 65% badanych jest to kluczowy aspekt). To z kolei wpływa na pozytywną ocenę wizerunku firmy. 74% osób deklaruje swoje zadowolenie z powodu stałego zatrudnienia, zaś 60% badanych uważa, że pracodawcy szanują ich zdanie i mogą traktować swoich przełożonych po partnersku.

Benefity za najlepiej wykonywaną pracę

Poza stałą umową, która zapewnia duże poczucie bezpieczeństwa z uwagi na pewniejszą przyszłość, niezmiernie ważne dla najlepszych pracowników są pochwały – nie tylko słowne lecz w postaci nagród. Systemy motywacyjne sprawiają, że osoby zatrudnione cały czas starają się wykonywać swoje obowiązki na najwyższym poziomie, co przynosi korzyść obu stronom.

Zmiana pracy często wiąże się ze stresem

Wykwalifikowani pracownicy niechętnie zmieniają pracę. Każda taka zmiana wiąże się przecież ze stresem oraz stratą energii i czasu. Dlatego, decydując się na taki ruch, muszą mieć oni pewność, że w ostatecznym rozrachunku będzie on opłacalny zarówno pod względem finansowym, jak i niematerialnym. Jednak – jak pokazuje raport Pracuj.pl – aż 40% badanych planuje zmianę pracodawcy lub nawet przebranżowienie. Blisko 8 na 10 badanych zmieni pracę dla lepszej pensji – zbyt niskie zarobki to jednak nie jedyny powód chęci rezygnacji z dotychczasowego zatrudnienia. Trudne warunki pracy (np. hałas), ciągłe wykonywanie monotonnych, powtarzalnych czynności czy wreszcie poczucie niedocenienia to główne zarzuty (poza wspomnianą kwestią finansową) przemawiające za chęcią zmiany.

Sektor transportowy w Polsce ma się bardzo dobrze, a ciągłe zapotrzebowanie na kierowców jest wyraźnie widoczne. Dlatego, by pozyskać dobrego pracownika, należy zaoferować mu korzystne warunki pracy, a żeby go utrzymać, trzeba o niego dbać. Wzajemny szacunek między pracodawcą a pracownikami w przedsiębiorstwie jest bardzo istotną kwestią. Osoba zatrudniona musi czuć się zatem doceniona, co pozwoli jej cieszyć się pracą. Zadowolony pracownik z kolei przyniesie swojemu pracodawcy dodatkowe benefity w postaci efektywnie wykonywanych obowiązków.Advertisement
Do ulubionych


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels