Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Chcesz wyjechać w trasę z pupilem?


Chciałbyś by Twój czworonożny przyjaciel pojechał z Tobą w trasę? Sprawdź jakie warunki musisz spełnić.

Publikowaliśmy informację o tym, co zrobić gdy chciałbyś zabrać w trasę kogoś bliskiego. Jednak w związku z powracającym pytaniem o zabieranie zwierząt do kabiny ciężarówki, poprosiliśmy o udzielenie informacji Specjalistę Biura Zdrowia i Ochrony Zwierząt, Głównego Inspektoratu Weterynarii oraz sierż. szt. Michała Gawła z Zespołu Prasowego Komendy Głównej Policji.

Podróże po Polsce

W czasie podróży należy zapewnić naszemu pupilowi bezpieczeństwo i komfort jazdy. Ze względu na bezpieczeństwo pasażerów i samego psa lub kota , wskazane jest zastosowanie szelek lub odpowiednich klatek/pojemników. Na wszelki wypadek warto mieć ze sobą książeczkę zdrowia pupila z wpisem o ważnym szczepieniu przeciwko wściekliźnie.

Posiadacze psów w Polsce są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia ( ustawa z dnia 11 marca 2004 o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, art.56 ust. 2). Należy pamiętać, iż książeczka zdrowia nie jest dokumentem, który akceptowany jest w innych państwach.

Jeżeli chodzi o przepisy prawa o ruchu drogowym dotyczące przewożenia zwierząt w pojeździe nie określają wprost zasad takiego przewozu w sytuacji, gdy nie jest to związane z prowadzoną działalnością transportową.

Niemniej jednak, w tym zakresie powinny mieć zastosowanie regulacje dotyczące przewożenia ładunku. Zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2013 r. poz. 856, z późn. zm.) „W sprawach nieuregulowanych w ustawie do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy.”

W myśl art. 61 ust. 2 pkt 3 i 4 oraz ust. 3 i 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.):
1. Ładunek na pojeździe umieszcza się w taki sposób, aby:
- nie utrudniał kierowania pojazdem;
- nie ograniczał widoczności drogi […].

Przewożenie zwierząt niezgodnie z powyższymi regulacjami, w przypadku zastosowania postępowania mandatowego, zagrożone jest karą grzywny w wysokości od 20 zł do 500 zł (wykroczenie z art. 97 kw.). Natomiast, w sytuacji skierowania wniosku o ukaranie do sądu, grzywnę wymierza się w wysokości do 3000 złotych (dopuszczalna jest też kara nagany).

Należy zaznaczyć, że do niekomercyjnego transportu zwierząt domowych zastosowanie ma także przepis art. 6 ust. 2 pkt 6 ustawy o ochronie zwierząt zgodnie, z którym transport zwierząt, przenoszenie lub przepędzanie zwierząt w sposób powodujący ich zbędne cierpienie i stres są przestępstwem (znęcanie się nad zwierzętami), za które zgodnie z art. 35 ust. 1a tej ustawy grozi kara grzywny, ograniczenie wolności albo pozbawienie wolności do lat 2.

Podróże na terytorium Unii Europejskiej

W przypadku przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierząt domowych na terytorium Unii Europejskiej lub z państwa trzeciego do Unii obowiązują przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 576/2013 z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierząt domowych oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 998/2003 oraz rozporządzenia wykonawczego Komisji(UE) nr 577/2013 z dnia 28 czerwca 2013 r. w sprawie wzorów dokumentów identyfikacyjnych dla przemieszczania o charakterze niehandlowym psów, kotów i fretek, ustanowienia wykazów terytoriów i państw trzecich oraz formatu, szaty graficznej i wymogów językowych dotyczących oświadczeń potwierdzających spełnienie określonych warunków przewidzianych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 576/2013. Zgodnie z ww. przepisami, zwierzęta towarzyszące, takie jak psy, koty i fretki muszą posiadać paszporty wydawane przez upoważnionych lekarzy weterynarii.

Psy, koty i fretki powinny:
1. być oznakowane mikroczipem ( lub posiadać czytelny tatuaż wykonany przed 3 lipca 2011r. )
2. posiadać paszport (paszporty wydawane są przez upoważnionych lekarzy weterynarii)
3. posiadać ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie (szczepienie uzyskuje ważność po upływie 21 dni od jego dokonania w przypadku pierwszego szczepienia wykonanego u zwierzęcia w wieku powyżej 12 tygodnia życia).

Należy pamiętać, że data szczepienia nie może być wcześniejsza niż data wprowadzenia mikroczipu zwierzęcia.

Dodatkowe wymagania

Do niektórych krajów członkowskich obowiązują dodatkowe wymagania:
- zgodnie z przepisami UE, u psów przy wjeździe do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Malty, Finlandii i Norwegii, obowiązuje profilaktyka przeciwko tasiemcom przeprowadzona w okresie nie dłuższym niż 120 godzin, ale nie krótszym niż 24 godziny przed datą ich planowanego wprowadzenia do tych państw członkowskich.;
- zgodnie z przepisami krajowymi, niektóre kraje członkowskie nie zezwalają na wwóz na swoje terytorium młodych psów, kotów i fretek w wieku poniżej 12 tygodni niezaszczepionych przeciwko wściekliźnie lub bez ważnego szczepienia – są to, między innymi takie kraje jak: Belgia, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Holandia czy POLSKA. Lista krajów dostępna jest pod adresem.

Zgodnie z przepisami krajowymi, niektóre kraje członkowskie nie zezwalają na wwóz na swoje terytorium ras psów lub psów w typie ras określanych powszechnie jako niebezpieczne np. Rottweiler czy Pitbull.

Przemieszczanie do krajów trzecich

Ww. zasady określone są przez prawodawstwo kraju trzeciego. Informacje na ten temat wymogów do niektórych państw trzecich są dostępne na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii lub można je uzyskać w działach konsularnych placówek dyplomatycznych krajów trzecich w Polsce.

Przepisy regulujące przemieszczanie zwierząt towarzyszących, znajdują się na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.
Do ulubionych


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels