Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak kupić używaną naczepę i nie stracić? Przewodnik dla przewoźnika


Zakup naczepy to inwestycja, która ma przynieść zysk. Zwłaszcza w przypadku używanego egzemplarza trzeba zatem wykazać się rozwagą, aby nie stracić pieniędzy. Sprawdźmy więc, na co zawracać uwagę.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów naczep i przyczep. Niektóre służą do przewożenia osób (np. kempingowe), inne przeznaczone są do transportu rozmaitych towarów. Jeśli myślmy o nabyciu używanego egzemplarza, jest kilka ważnych kwestii, na jakie należy zwrócić uwagę, przeglądając ogłoszenia sprzedaży prezentujące takie przyczepy.  

Zakup naczepy - ujęcie ogólne

Kupując naczepę lub przyczepę, przede wszystkim musimy wybrać model dostosowany do specyfiki naszej działalności transportowej, czyli do tego, kogo lub co zamierzamy nią wozić. Inna naczepa służy do przewozu osób, inna do transportowanie towarów. W każdym przypadku musi ona mieć homologację, a często też stosowne certyfikaty (np FRC dla chłodni). Konieczne jest spełnienie przez naczepę norm ECE, dotyczących: oświetlenia, oznakowania odblaskowego, systemu monitorowania ciśnienia w oponach, wytrzymałości konstrukcji i innych kwestii związanych z bezpieczeństwem. 

Używana naczepa - ważne cechy

Aby zakup używane naczepy bądź przyczepy okazał się trafioną inwestycją, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej stan techniczny: podwozie i zawieszenie (ramy, osie i resory), podłogę (materiał oraz jego kondycja), instalację elektryczną i hamulcową (sprawność działania, zgodność z normami ECE). Pamiętajmy, że wszelkie naprawy pociągają za sobą koszta.

Bardzo istotne są także aspekty finansowe. Oprócz ceny samej naczepy czy przyczepy, trzeba określić koszta jej eksploatacji. Nie zapominajmy, iż każda naczepa ma wpływ na zużycia paliwa ciągnącego ją samochodu lub ciągnika siodłowego. Sprawdzić powinniśmy również koszta przeglądów, napraw i konserwacji. 

Powinniśmy upewnić się, czy naczepa jest ubezpieczona oraz ile kosztuje polisa. Sprawdźmy też, czy w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia naczepy obowiązuje procedura VAT-23 i czternastodniowy termin płatności.

Zdecydowanie nie należy kupować naczepy bądź przyczepy w kiepskim stanie technicznym lub uszkodzonej. Koszta ewentualnych napraw okazać się mogą zbyt wysokie. Omijać powinniśmy także egzemplarze z niejasną sytuacją prawną, bez pełnej dokumentacji oraz niespełniające wymogów prawnych. 

Uważne sprawdzenie stanu technicznego naczepy, jej dokumentów i zgodności z prawem sprawi, że jej kupno będzie udaną inwestycją. 

Do ulubionych


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels