Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

Mamy olbrzymi potencjał do budowy tysięcy biogazowni

Utworzona: 2025-02-07


Według aktualizacji Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu, w 2030 r. w Polsce ma być wytwarzane 9950 GWh biogazu i 15500 GWh biometanu, a do 2040 r. będzie to już 10900 GWh biogazu i 40500 GWh biometanu.

Biogazowni jest obecnie blisko czterysta (dla porównania w Niemczech jest ich około 10 tys.), ale może ich powstać w Polsce nawet kilkanaście tysięcy. Natomiast biometanownie wytwarzające zielony gaz są jeszcze w fazie projektów lub budowy, choć w Europie to już blisko dwa tysiące instalacji.

Badania przeprowadzone przez środowiska akademickie stwierdzają, że polski potencjał bioodpadowy kwalifikuje nas do bycia europejskim liderem biogazu i biometanu. Dlatego zachęcamy władze publiczne do działań legislacyjnych, operacyjnych i finansowych w celu rozwoju tego sektora odnawialnych źródeł energii podkreślił Artur Zawisza, prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego i Biometanowego (UPEBBI) podczas 8. edycji Centralnych Targów Rolniczych w PTAK EXPO w Nadarzynie.
W opinii ekspertów obecnych 7 grudnia na konferencji „Biogazownie rolnicze jako rozwiązanie problemów hodowców zwierząt” w PTAK EXPO w Nadarzynie, instalacje biogazowe i biometanowe idealnie wpisują się w działalność rolniczą i przetwórstwo rolno-spożywcze, przyspieszając proces dekarbonizacji w Polsce i przyczyniając się do samowystarczalności energetycznej na obszarach wiejskich.

Jacek Zarzecki, wiceprzewodniczący Polskiej Platformy Zrównoważonej Wołowiny, wskazał, że biogazownie są nie tylko dodatkowym źródłem dochodów dla rolników, którzy mogą sprzedawać nadmiar energii oraz wyprodukowany nawóz, ale również - poprzez zmniejszenie śladu węglowego gospodarstwa - szansą na utrzymanie eksportu żywności na wymagające rynki unijne, którego aktualna wartość wynosi ponad pięćdziesiąt miliardów euro.

Biogaz jest mieszaniną gazów, które tworzą się w środowisku w sposób naturalny. Powstaje tam, gdzie materia organiczna (odchody zwierząt, rośliny, zepsuta żywność) nie ma dostępu do tlenu. Wyższą formą biogazu jest biometan, oczyszczony z wszelkich dodatków, charakteryzujący się łatwością magazynowania i sprężania do postaci skroplonej (LNG) i sprężonej (CNG), w których może być zatłaczany do sieci gazowych.

Źródło informacji: PAP MediaRoom
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
ADR Adviser Doradztwo i Szkolenia Jacek Pluta


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels