Nowoczesne centra dystrybucyjne i magazyny
Jednymi z kluczowych obszarów zastosowania automatyzacji w logistyce są centra dystrybucyjne i magazyny. Roboty autonomiczne czy zrobotyzowane systemy kompletacji zamówień, znacząco poprawiają wydajność i produktywność tych obiektów. Aktualnie na rynku funkcjonują różnorodne rozwiązania w zakresie logistyki magazynowej, przykładowo oparte np. na tak zwanym automatycznym składowaniu, czyli miniloadach lub systemy typu shuttle, dostarczające pracownikowi kartony czy pojemniki z towarem. Technologie usprawniają też proces sortowania, a także transportu np. taśmociągi, wózki autonomiczne coraz bardziej popularne w magazynach. Obok robotyzacji procesów fizycznych, sztuczna inteligencja odgrywa kluczową rolę w automatyzacji kwestii planistycznych. Rozwiązania oparte na uczeniu maszynowym są pomocne m.in. w optymalizacji tras i harmonogramowaniu dostaw, prognozowaniu popytu czy zarządzaniu zapasami.
Automatyzacja w logistyce w praktyce
Aby realnie optymalizować funkcjonowanie, dla firm z branży TSL kluczowy jest dobór rozwiązań najlepiej usprawniających ich konkretną działalność. Przykładowo, LPP Logistics, operator logistyczny zarządzający siecią zaopatrzenia i dystrybucji Grupy LPP (właściciel marek odzieżowych: Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay), w jednym ze swoich obiektów postawił m.in. na magazyn automatyczny typu miniload. To rozwiązanie pozwala na zwiększenie efektywności składowania towarów i wykorzystania przestrzeni magazynowej. Równocześnie stosowanie technologii RFID i precyzyjne wyznaczanie przez algorytmy AI lokalizacji, umożliwia szybki dostęp do konkretnego produktu w każdej chwili. Firma w swoich centrach dystrybucyjnych wprowadziła też linie przenośników i automatyczne sortery. W ramach zaawansowanej logistyki magazynowej wykorzystuje też nowoczesne systemy, jak WMS czy rozwiązania typu Warehouse Intelligence oparte na algorytmach sztucznej inteligencji. Nowoczesne technologie to kluczowy aspekt tej działającej na trzech kontynentach spółki, posiadającej centra dystrybucyjne i magazyny typu Fulfillment Center o łącznej powierzchni ponad 600 tys. m2.
Automatyzacja w logistyce – dlaczego warto?
Wdrażanie rozwiązań z zakresu robotyki i AI przynosi firmom logistycznym wymierne korzyści, choć początkowo może stanowić spore wyzwanie – zarówno kosztowe, jak i organizacyjne. Docelowo może jednak wiązać się we wzrostem wydajności i produktywności przedsiębiorstwa, ponieważ roboty i systemy autonomiczne znacząco przyspieszają i ulepszają kluczowe procesy, takie jak kompletacja, załadunek czy transport. Efektem ich wdrożenia w wielu firmach jest też poprawa precyzji i eliminacja błędów ludzkich, a także zwiększenie elastyczności w kontekście wahań popytu czy zakłóceń w dostawach. Tego typu technologie mogą też pozytywnie wpłynąć m.in. na kwestię bezpieczeństwa, gdy roboty będą wykonywać zadania niebezpieczne lub wymagające dużego wysiłku fizycznego, chroniąc zdrowie pracowników.
Trudno wyobrazić sobie dziś bez zaawansowanych technologii funkcjonowanie nowoczesnych biznesów. Choć wdrażanie automatyzacji wiąże się z wysokimi nakładami inwestycyjnymi, to w dłuższej perspektywie firmy logistyczne mogą uzyskać znaczącą przewagę konkurencyjną dzięki zwiększonej wydajności, elastyczności i obniżeniu kosztów.