Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

Przedsiębiorcy w obliczu nadchodzących zmian

Utworzona: 2024-12-04


Gmach Senatu Rzeczypospolitej Polskiej stał się miejscem dyskusji o przyszłości sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Polsce. Konferencja „Przedsiębiorcy w obliczu nadchodzących zmian”, zorganizowana z inicjatywy Minister Agnieszki Majewskiej, Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, zgromadziła przedstawicieli środowisk biznesowych, naukowych, administracji publicznej oraz mediów.

Spotkanie to przestrzeń, w której przedsiębiorcy, eksperci i przedstawiciele administracji mogą wspólnie poszukiwać odpowiedzi na wyzwania, jakie niesie dynamicznie zmieniające się otoczenie prawne i gospodarcze. Dialog jest kluczem do rozwoju powiedziała Minister Agnieszka Majewska, witając uczestników wydarzenia.
Dodała, że sektor MŚP to kręgosłup polskiej gospodarki, wymagający szczególnego wsparcia w obliczu nadchodzących zmian​. W trakcie konferencji uczestnicy mieli okazję wziąć udział w dwóch merytorycznych panelach dyskusyjnych, poświęconych istotnym wyzwaniom, przed jakimi stoi sektor MŚP. Pierwszy panel „Raportowanie niefinansowe i jego wpływ na konkurencyjność sektora MŚP”, moderowany przez Krzysztofa Traczyka, Dyrektora Gabinetu Rzecznika MŚP i eksperta w zakresie ESG, zgłębił tematykę zrównoważonego rozwoju i jego wpływu na sektor przedsiębiorstw.

W dobie globalnych wyzwań ekologicznych, raportowanie niefinansowe staje się nie tylko wymogiem, ale również narzędziem budowania przewagi konkurencyjnej. Firmy, które zrozumieją wagę zrównoważonego rozwoju, mogą odnieść sukces w zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej zaznaczył Krzysztof Traczyk​.
W dyskusji wzięli udział: Justyna Wysocka-Golec Partnerka w KPMG Poland, ekspertka w zakresie ESG i dekarbonizacji, Agnieszka Wachnicka Wiceprezes Związku Banków Polskich, specjalistka w obszarze finansów i regulacji, Grzegorz Piątkowski – Prezes Rady Polskich Przedsiębiorców Globalnych, promotor innowacji i dialogu między biznesem a administracją oraz Adam Życzkowski Prezes Zarządu GTC LTD SP ZOO, przedsiębiorca i naukowiec. Eksperci zgodnie podkreślili, że raportowanie niefinansowe nie musi być postrzegane jako obciążenie, ale raczej jako szansa na rozwój i zyskanie zaufania klientów oraz inwestorów. Drugi panel, moderowany przez Dagmarę Rybicką, rzecznika prasowego Biura Rzecznika MŚP, dotyczył zmian w Kodeksie Pracy i ich wpływu na rynek pracy w Polsce.

Zmiany prawne mogą stać się impulsem do uporządkowania rynku pracy, ale tylko pod warunkiem, że znajdziemy równowagę między interesami pracodawców i pracowników zauważyła Dagmara Rybicka, otwierając panel​.
Wzięli w nim udział Joanna Torbé-Jacko Przewodnicząca Zespołu ds. Rynku Pracy, specjalistka w zakresie polityki migracyjnej, Minister Marcin Stanecki Główny Inspektor Pracy, ekspert prawa pracy i bezpieczeństwa zatrudnienia, Tomasz Olszówka Dyrektor Wydziału Prawno-Legislacyjnego Biura Rzecznika MŚP, autor działań upraszczających procedury prawne oraz Jacek Cieplak Wiceprezes Zarządu Pracodawców RP, promotor odpowiedzialnego zatrudnienia​. Eksperci omówili m.in. wpływ wprowadzenia nowych regulacji na ograniczenie „szarej strefy” oraz zagrożenia wynikające z możliwego wzrostu kosztów pracy. Zwrócono również uwagę na potrzebę dialogu i konsultacji społecznych, aby uniknąć rozwiązań niespójnych z realiami gospodarczymi.

Wypracowane podczas konferencji wnioski będą cennym wsparciem dla rozwoju mikro, małych i średnich firm w Polsce. Dziękuję wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i otwartość na dialog podkreśliła Minister Agnieszka Majewska na zakończenie wydarzenia.
Źródło: Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców
grafika poglądowa
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
PST OST SPED SP. Z O.O.


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels