Protesty na dużą skalę odbędą się w stolicach krajów związkowych Niemiec. Początek działań, które rozpoczną rolnicy zaplanowano na poniedziałek, 8 grudnia. Do manifestacji mają przyłączyć się także inne grupy, w tym przedstawiciele branży logistycznej, a także kierowcy ciężarówek, spedytorzy i firmy logistyczne. W grudniu 2023 r. rolnicy ukazali po raz pierwszy swoje niezadowolenie z polityki rządku strajkując w Hamburgu i Berlinie. Obecnie domagają się:
1️⃣ Cofnięcia ulgi w podatku od oleju napędowego z tytułu produktów rolnych,
2️⃣ Utrzymania zwolnienia z podatku od pojazdów samochodowych wykorzystywanych do celów rolniczych i leśnych,
3️⃣ Promowania przechodzenia na paliwa odnawialne, brak podatku energetycznego od odnawialnych olejów napędowych (hvo100),
4️⃣ Brak niekorzystnych warunków konkurencji w Europie i konsekwentne ograniczanie biurokracji we wszystkich obszarach polityki rolnej.
12 stycznia br. swoje niezadowolenie ma ukazać branża transportowa w czasie pokojowego protestu w Monachium na Teresienwiese. Akcja protestacyjna zaplanowana jest od 10 do 16.00, a wiece od 11:30 do 13:30. Poza tym 15 stycznia zaplanowana jest duża demonstracja w Berlinie. Niemiecki BGL i jego stowarzyszenia potwierdziły udział w tygodniu protestacyjnym i demonstracji 15.01.2024 w Berlinie, ale wyraźnie dystansuje się od możliwego strajku generalnego. Niemiecka branża transportowa domaga się:
1️⃣Ochrony średniego sektora branży transportowej,
2️⃣Zakończenia podwójnego obciążenia za CO2 w przypadku opłaty drogowej + oleju napędowego,
3️⃣ Podwojenie programu de minimis i zwiększenie funduszyna drogi, mosty i miejsca parkingowe.
Lista protestów w powiecie Goerlitz
Utworzona: 2024-01-04