Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Konieczne jest uregulowanie kwestii maksymalnych temperatur w pracy

Utworzona: 2022-07-25


Ciekawe jakie rozwiązania zostaną zastosowane w przypadku kierowców zawodowych oraz osób zatrudnionych w szeroko pojętym transporcie.

W okresie letnim kierowcy zawodowi często zmagają się z wysokimi temperaturami oraz letnimi ograniczeniami dla pojazdów ciężarowych jakie obowiązują w wielu z państw europejskich. Tylko nieliczne kraje decydują się zawieszenie zakazów biorąc pod uwagę wysokie temperatury. Na taki krok w miniony weekend zdecydowały się Węgry i Słowacja, które swoją decyzję uzasadniły tym, że upały stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia kierowców przebywających na parkingach (Zniesienie zakazów w związku z upałami). Biorąc pod uwagę powyższe i dodatkowe regulacje, które przykładowo umożliwią zejście ze stanowiska pracy osobom zatrudnionym w magazynach czy centrach przeładunkowych usprawnią pracę kierowców, czy może skażą ich na czekanie w wysokich temperaturach na rozładunek/załadunek? Przecież praca kierowcy zazębia się i jest zależna od ludzi zatrudnionych w magazynach przeładunkowych. Miejmy nadzieję, że tego typu wskazówki zostaną wzięte pod uwagę przez Komisję Europejską, do której wpłynęła prośba o podjęcie działań w kwestii ustawy o maksymalnych temperaturach pracy, aby chronić pracowników przed skutkami zmian klimatycznych.

Działanie ma związek ze śmiercią dwóch hiszpańskich pracowników, którzy zmarli w wyniku udaru cieplnego. Uzasadniono, że we Francji, która nie ma uregulowań w kwestii maksymalnej temperatury pracy, w 2020 r. z powodu upałów zmarło 12 osób. W Polsce również nie żadnego zapisu dotyczącego maksymalnej temperatury, przy której pracownik (nie podlegający dodatkowej ochronie jak młodociani czy kobiety w ciąży) ma prawo odmówić wykonywania obowiązków, więcej w materiale Uff jak gorąco. Dlatego w obliczu narastającego kryzysu klimatycznego EKZZ wzywa Komisję Europejską do zlikwidowania luk w ochronie pracowników za pomocą dyrektywy w sprawie maksymalnych temperatur pracy. Pogoda nie uznaje granic państwowych, dlatego potrzebne są ogólnoeuropejskie przepisy dotyczące maksymalnych temperatur pracy.
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
PST OST SPED SP. Z O.O.


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels