Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

REKLAMA

Co dalej z opłatami drogowymi dla ciężarówek w UK?
Utworzona: 2022-06-23

Obowiązek uiszczania opłaty za samochody ciężarowe został zawieszony 1 sierpnia 2020 roku na rok. W połowie stycznia br. brytyjski rząd podjął decyzję o kolejnym przedłużeniu do 31 lipca 2023 roku.

REKLAMA
Zgodnie z komunikatem brytyjskiej strony rządowej, rozpoczęło konsultacje w sprawie reformy systemu opłat drogowych za pojazdy ciężarowe w UK. Mają na celu uzyskanie opinii branży na temat możliwości zmian w systemie opłat drogowych za pojazdy ciężarowe po zakończeniu obecnego okresu jego zawieszenia, które ma nastąpić w lipcu 2023 roku.

Otwarcie konsultacji zostało ogłoszone w oświadczeniu ministerialnym wydanym 20 czerwca, w którym przypomina się, że opłata za samochody ciężarowe została zawieszona od 1 sierpnia 2020 roku, aby wesprzeć sektor przewozów i wspomóc wysiłki na rzecz odbudowy gospodarczej po pandemii. Rząd rozważa zmianę systemu opłat za samochody ciężarowe, tak aby lepiej odzwierciedlały ekologiczne właściwości pojazdu. Stawki opłata byłaby uzależniona od masy pojazdu traktowanej jako orientacyjny wskaźnik emisji dwutlenku węgla.

Jeśli reforma zostanie przeprowadzona, stawka dla większości pojazdów w Zjednoczonym Królestwie będzie mniejsza lub taka sama, co przed zawieszeniem poprzedniej opłaty. Alternatywnym rozwiązaniem byłoby utrzymanie obecnej struktury i stawek.

Po drugie, rządowi zależy na zreformowaniu obowiązku uiszczania opłat za zagraniczne samochody ciężarowe, tak aby opłata była pobierana tylko podczas jazdy po głównych drogach. Chodzi o zapewnienie zgodności systemu opłat z międzynarodowymi zobowiązaniami rządu. Konsultacje potrwają 4 tygodnie.

Źródło: gov.uk
Do ulubionych
Photo by Josh Hild from Pexels