Akt zwiększy przejrzystość co do usług, które mogą podlegać dodatkowym kosztom, a także ochroni klientów przed szokująco wysokimi rachunkami wynikającymi z nieświadomego korzystania z roamingu za pośrednictwem nienaziemnych sieci komórkowych podczas podróży promem czy samolotem.
Kontynuowana będzie polityka uczciwego korzystania, która ma zapobiegać stałemu korzystaniu z roamingu. Na podstawie szczegółowej analizy rynku i należytej oceny potencjalnego wpływu Komisja może zaproponować zmiany w tym zakresie.
Zmienione rozporządzenie obejmuje także środki mające zapewnić zadowolenie klientów, jeśli chodzi o jakość usług i dostęp do numerów alarmowych, miedzy innymi dla ludzi o specjalnych potrzebach.
Komisja będzie monitorować sytuację i w stosownych przypadkach przedstawi nowy projekt ustawodawczy w celu uregulowania pułapów cen hurtowych i ewentualnie innych aspektów rynku usług roamingu.
Co dalej?
Rada zatwierdziła stanowisko Parlamentu Europejskiego, co oznacza, że akt ustawodawczy został przyjęty. Szerzej opisywaliśmy temat w materiale Dziesięć kolejnych lat roamingu bez dodatkowych opłat.Po podpisaniu przez przewodniczącą Parlamentu Europejskiego i przewodniczącego Rady rozporządzenie zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wejdzie w życie 1 lipca 2022 r.
Źródło: Rada Europejska