Ciężarówki
Obecnie kandydaci muszą przejść szkolenie i zdać egzamin na prawo jazdy kategorii C, zanim będą mogli rozpocząć naukę jazdy i podejść do egzaminu z naczepą (kategoria C+E).❗ Po zmianie przepisów od 15 listopada 2021 r. kandydaci będą mogli:
🚩 rozpocząć naukę na kategorię C+E po otrzymaniu pierwszego tymczasowego prawa jazdy na prowadzenie ciężarówki (jeśli kandydat posiada już tymczasowe prawo jazdy, będzie musiał podjąć dodatkowe kroki, aby rozszerzyć zakres tymczasowego prawa jazdy);
🚩 zdać egzamin na kategorię C+E bez konieczności wcześniejszego zdania egzaminu na kategorię C.
Jeżeli kandydat nie będzie zainteresowany prowadzeniem zespołów pojazdów, nadal będzie mógł przejść szkolenie i zdać egzamin na kategorię C.
Po zdaniu egzaminu na kategorię C+E, kierowca będzie mógł prowadzić:
🚩 samochód ciężarowy średniotonażowy (C1);
🚩 średniotonażowy samochód ciężarowy z przyczepą (C1E);
🚩 ciężkie podwozie samochodu ciężarowego (C);
🚩 ciężki zespół pojazdów (CE).
Samochody ciężarowe klasy średniej
Kursanci będą mogli nauczyć się prowadzić ciężarówkę o średnim tonażu z przyczepą (kategoria C1E) i przystąpić do egzaminu za kierownicą takiego zespołu pojazdów bez konieczności wcześniejszego zdania egzaminu na kategorię C1.Po zdaniu egzaminu na kategorię C1 kierowcy będą mogli prowadzić:
🚩 samochód ciężarowy o średnim tonażu (C1);
🚩 średniotonażowy samochód ciężarowy z przyczepą (C1E).
Zanim nastąpi zmiana przepisów
Do czasu zmiany prawa w dniu 15 listopada 2021 r. należy nadal przestrzegać obecnych przepisów określających jakie pojazdy mogą prowadzić kierowcy w okresie szkolenia.❗❗ Kto prowadzi pojazd, do którego nie ma uprawnień wykazanych w prawie jazdy, może zostać ukarany grzywną wysokości do 1000 GBP, zakazem prowadzenia pojazdu i maksymalnie 6 punktami karnymi.
Co trzeba zrobić w przypadku posiadania tymczasowego prawa jazdy
Po wejściu w życie zmienionych przepisów, kierowcy otrzymają dodatkowe tymczasowe kategorie po złożeniu wniosku o wydanie tymczasowego prawa jazdy na samochód ciężarowy.Kroki, jakie należy podjąć zależą od tego, kiedy agencja DVLA rozpatrzy wniosek o wydanie tymczasowego prawa jazdy.
Jeśli kandydat posiada już tymczasowe prawo jazdy kierowcy zawodowego lub jeśli agencja DVLA rozpatrzy jego wniosek przed 15 listopada, zakres tymczasowego prawa jazdy nie zostanie automatycznie rozszerzony, aby umożliwić jazdę z przyczepą/naczepą jeśli:
• kierowca posiada już tymczasowe prawo jazdy;
• agencja DVLA rozpatrzy wniosek o wydanie tymczasowego prawo jazdy przed 15 listopada.
Od 15 listopada kierowca będzie musiał złożyć wniosek do agencji DVLA, aby uzyskać rozszerzenie zakresu tymczasowego prawa jazdy i móc przystąpić do egzaminu jazdy kategorii C+E bez uprzedniego zdawania egzaminu kategorii C.
Zmiany w części 3 egzaminu na Certyfikat Kompetencji Zawodowych Kierowcy (CPC) – umiejętność prowadzenia pojazdów
Część 3 egzaminu na Certyfikat Kompetencji Zawodowych Kierowcy (umiejętność prowadzenia pojazdu) jest jednym z czterech testów, które należy zdać, aby móc prowadzić samochód ciężarowy.Od 15 listopada 2021 r, test ten zostanie podzielony na dwie części:
• część 3a (zadania wykonywane na placu manewrowym);
• część 3b (jazda po drodze).
❗❗ Do czasu wejścia w życie nowych, obowiązują obecne zasady szkoleń z zakresu jazdy samochodem ciężarowym.
Część 3a – zadania wykonywane na placu manewrowym
Agencja DVSA umożliwi organizacjom szkoleniowym przeprowadzenie część 3a testu. Części 3a testu nie będzie mógł przeprowadzić instruktor szkolący danego kandydata – test będzie musiał przeprowadzić inny instruktor.
Zadania wykonywane na placu manewrowym nadal będą obejmować:
• cofanie w wyznaczoną zatokę parkingową po torze w kształcie litery „S”;
• zademonstrowanie procedury rozprzęgania i ponownego sprzęgania – w przypadku testu jazdy z przyczepą.
Test będzie nadal oceniany według tego samego standardu. Kandydat musi zaliczyć część 3a testu zanim będzie mógł przystąpić do części 3b.
Część 3b – jazda po drogach
Część 3b testu będzie nadal przeprowadzać agencja DVSA.
Test nadal będzie obejmował:
• pytania dotyczące bezpieczeństwa pojazdu (znane jako pytania typu „pokaż mi, powiedz mi”);
• praktyczną jazdę po drogach.
Czas testu ulegnie nieznacznemu skróceniu ze względu na sprawdzoną już wcześniej część praktyczną.
Źródło: gov.uk