Jak zaznaczył wiceminister infrastruktury Rafał Weber, od trzech lat krok po kroku realizowane są założone cele i wprowadzane kolejne rozwiązania wpisujące się w pakiet deregulacyjny, aby ułatwić życie nie tylko kierowcom, ale również organom rejestrującym oraz producentom tablic rejestracyjnych. Wszystkie te działania zmierzają do jednego celu, jakim jest uproszczenie procedury administracyjnej związanej z rejestracją pojazdów.
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach wprowadza nowe regulacje dla organów rejestrujących i producentów tablic rejestracyjnych. Nowe przepisy normują zasadę zwrotu przez organy rejestrujące wycofanych z użytku tablic rejestracyjnych, które zostały przekazane organowi rejestrującemu w wyniku ich wymiany, zwrotu, wyrejestrowania lub przerejestrowania pojazdu i odbioru ich na własny koszt przez ich producenta. Nowa funkcjonalność pozwoli uszczelnić obrót tablicami rejestracyjnymi i wyeliminować ryzyko możliwego nielegalnego ich wykorzystywania.
Najważniejsze zmiany, które do tej pory weszły w życie wraz z przygotowanym pakietem deregulacyjnym, wprowadziły m.in. brak konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego, kiedy skończy się miejsce na pieczątki z badania technicznego, brak konieczności wożenia ze sobą dokumentu prawa jazdy, a także możliwość zarejestrowania pojazdu w miejscu czasowego zamieszkania, o czym pisaliśmy w poniższych materiałach.
Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego, kiedy skończy się miejsce na pieczątki
Dziś i jutro wchodzą w życie zmiany dla kierowców - o czym mowa?
Źródło: Ministerstwo Infrastruktury
Utworzona: 2021-10-29