Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Najwyższy czas połączyć firmę z systemem e-TOLL

Utworzona: 2021-09-14


Wraz z końcem września nastąpi wygaszenie systemu poboru opłat viaTOLL, a kierowcy poruszający się po drogach płatnych zarządzanych przez GDDKiA zostaną zobowiązani do korzystania jedynie z satelitarnego e-TOLLa.

Bardzo mało czasu pozostało przewoźnikom na to, aby zintegrować flotę z wymaganiami nowego systemu.

Nowy, elektroniczny system poboru opłat e-TOLL nie wymaga korzystania z bramownic rozstawionych na wybranych odcinkach dróg. Naliczanie opłat odbywa się z wykorzystaniem pozycjonowania satelitarnego oraz przesyłu danych. Aby było to jednak możliwe, poza internetową rejestracją w systemie e-TOLL, kierowcy samochodów ciężarowych i autobusów muszą przewozić w pojazdach specjalnie skonfigurowane urządzenia od dostawców pochodzących z listy dopuszczonych przez Krajową Administrację Skarbową operatorów.

Czego potrzebuje nowy system?

Właściciele pojazdów, którzy zostali zobligowani w pierwszej kolejności do rejestracji w nowym systemie poboru opłat, połączą się z nim dzięki dwóm rodzajom urządzeń:
• OBU – On Board Unit, czyli przenośne urządzenia pokładowe do samodzielnego montażu w pojeździe;
• ZSL – Zewnętrzne Systemy Lokalizacyjne na stałe zamontowane w pojeździe.

Są one niezbędne, aby system naliczał opłaty za przejazdy wybranymi odcinkami dróg płatnych, a właściciel pojazdu mógł elektronicznie regulować płatności. W ramach e-TOLL udostępniono również darmową aplikację na telefon, która może stanowić alternatywę dla ww. urządzeń. Mimo to zdecydowana większość przewoźników, ze względu na wygodę i bezpieczeństwo, decyduje się na zakup ZSL lub OBU.

Użytkownicy mogą korzystać jedynie z akredytowanych urządzeń, które uzyskały pozytywne wyniki w testach dopuszczających do e-TOLL oraz zostały wyszczególnione na rządowej stronie systemu. W przypadku połączenia za pomocą Zewnętrznych Systemów Lokalizacyjnych przewoźnicy powinni skontaktować się ze swoimi operatorami w celu uruchomienia dodatkowej usługi e-TOLL. Może okazać się jednak, że przy braku takiej możliwości zostaną zmuszeni do wymiany urządzenia na nowe. Przypominamy, że w każdym przypadku konieczne jest dodatkowe zarejestrowanie się w systemie oraz założenie IKK (Internetowe Konto Klienta) i przypisanie go do wybranego pojazdu.

Urządzenia od akredytowanego dostawcy

Zwracamy uwagę, aby firmy, które chcą zintegrować flotę z e-TOLL, wybierały jedynie zaufanych i dopuszczonych operatorów. Wymaganą akredytację uzyskała w ostatnim czasie firma od lat związana z branżą transportową oraz usługami telematycznymi – LEGALTELEMATICS. Oznacza to, że oferowane przez nią produkty zostały sprawdzone i przetestowane pod kątem wymagań nałożonych przez nowy system. Gwarantują prawidłowe, bezawaryjne i płynne działanie oraz stałe połączenie i transmisję danych, co jest niezbędne dla rzetelnego naliczania stawek.

W asortymencie polskiego lidera znalazły się zarówno urządzenia OBU, jak i ZSL z uruchomioną dodatkową usługą e-TOLL. Poza funkcją lokalizowania pojazdów oraz określania na tej podstawie należnych opłat są one wyposażone w szereg dodatkowych funkcji, które powinien wykorzystywać w swojej pracy każdy przewoźnik. Więcej funkcji oferują w tym zakresie urządzenia ZSL, które umożliwiają m.in.:
• połączenie z tachografem i pobór plików .ddd z tachografu lub karty kierowcy;
• połączenie z szyną CAN oraz odczyt danych paliwowych;
• połączenie z systemem SENT.

LEGALTELEMATICS przygotował urządzenia dla wszystkich rodzajów pojazdów użytkowych: aut dostawczych, samochodów ciężarowych, a także autobusów. Firma zapewnia również wsparcie przy wyborze urządzenia (dopasowanie modelu do potrzeb przewoźnika), a zespół wykwalifikowanych montażystów pomaga w zainstalowaniu wybranego urządzenia. A wszystko to bez konieczności długiego oczekiwania! To ważna informacja - na integrację z e-TOLL pozostało przewoźnikom bardzo mało czasu. Nie warto zwlekać z podjęciem decyzji.

Zyskasz o wiele więcej

Z LEGALTELEMATICS nie tylko skonfigurujesz swoją flotę z e-TOLL, ale zyskasz również szansę na dostęp do nowoczesnego systemu telematycznego. To usługa, dzięki której można lepiej, efektywniej i wygodniej zarządzać wieloma procesami zachodzącymi w przedsiębiorstwie oraz optymalizować koszty. Zaawansowana telematyka pozwala na m.in. uzyskiwanie danych o stylu jazdy kierowcy, miejscach i czasie postoju, przekraczania granic, czy danych paliwowych.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej producenta: LegalTelematics

e-Toll


Do ulubionych


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels