REKLAMA
Truck.pl

Przewoźnicy znajdą sposób na pakiet mobilności
Utworzona: 2021-05-02

Wywiad z Michałem Bielawą, współwłaścicielem firmy spedycyjnej SentiGo.

Michał Bielawa to idealny rozmówca dla dziennikarza jak i Czytelnika. Formułuje niebanalne, lecz logiczne tezy, nie mając obawy przed wyrażaniem swojego zdania, a zarazem jego poglądy trzymają się ziemi. Zapraszamy na merytoryczną rozmowę z współwłaścicielem SentiGo, firmy spedycyjnej.

Tomasz Czarnecki (Truck.pl): – Zacznę może nietypowo, bo od spraw związanych z zatrudnianiem pracowników. Czy to rzeczywiście poważny problem dla firm spedycyjnych? Wydawałoby się, że w branży TSL brakuje głównie kierowców...

Michał Bielawa (SentiGo): – Nietypowy początek, ale jak najbardziej trafny. Brak wykwalifikowanej kadry to stale rosnący kłopot, zauważalny w wielu gałęziach gospodarki – również w transporcie. W przypadku kierowców ciągników siodłowych i aut ciężarowych, poza koniecznością uzyskania ściśle określonych umiejętności i uprawnień, problem stanowi również specyficzny charakter ich pracy. Zawód ten, choć niezwykle ciekawy i pasjonujący, wymaga też nierzadko pracy fizycznej oraz oczywiście rozłąki z najbliższymi. Dlatego luka zapełniana przez obcokrajowców jest najbardziej widoczna właśnie wśród tej grupy zawodowej. Z punktu widzenia rodziny jako całości, praca zawodowego kierowcy „na emigracji” relatywnie niewiele zmienia w ich życiu codziennym. Nie bez znaczenia pozostaje zmiana pokoleniowa. Od kiedy zlikwidowano w Polsce obowiązkową służbę wojskową, gdzie do tego pory większość młodych ludzi miała okazję bezkosztowo wyrobić prawo jazdy C+E, problem ulega pogłębieniu. Co prawda istnieją szkoły zawodowe o profilu kierowcy, ale ich ukończenie nie wiąże się z wyrobieniem stosownych uprawnień.

Trudno również znaleźć wykwalifikowanego spedytora - z odpowiednią wiedzą i wykształceniem. Zawód ten wymaga znajomości szerokiego zakresu regulacji i przepisów prawa, topografii, języków obcych. Ważną rolę odgrywa umiejętność planowania, myślenia „naprzód”, działania pod presją czasu. Nie każdy kto podejmuje się tej pracy spełnia te warunki. Dlatego pozyskanie do swojego zespołu kompetentnej osoby stanowi nie lada wyzwanie.

Tomasz Czarnecki (Truck.pl): Aktualnie kogoś poszukujecie?

Michał Bielawa (SentiGo): Stale się rozwijamy i powiększamy zespół – głównie o spedytorów. Nade wszystko cenimy sobie ludzi kompetentnych, wykazujących inicjatywę, samodzielnie szukających rozwiązań. Dlatego też prowadzimy rekrutację otwartą, przez formularz na naszej stronie internetowej. Takie rozwiązanie pozwala zakładać, że osoba wysyłająca swoje CV jest realnie zainteresowana dołączeniem do SentiGo oraz choćby w pewnym stopniu posiada wyżej wymienione cechy.

Dalsza cześć wywiadu dostępna na stronie Truck.pl.
Do ulubionych Truck.pl
Photo by Josh Hild from Pexels