REKLAMA

Latający patrol
Utworzona: 2020-09-16

Nad niemiecką autostradą A2 w pobliżu zjazdu do Wollin (Brandenburgia) po raz pierwszy zawisł policyjny dron, którego zadaniem było rejestrowanie niebezpiecznych przypadków niezachowywania minimalnej odległości przez kierowców ciężarówek.

Podczas trzygodzinnej akcji, prowadzonej przy wsparciu jednostki ds. operacji technicznych (TEE) dyrekcji „Służb Specjalnych”, kamera drona zarejestrowała 22 przypadki poważnych naruszeń minimalnej odległości. Następnie informacje z urządzenia zostały przekazane patrolom motocyklowym, które doprowadziły zidentyfikowane ciężarówki do najbliższego parkingu, gdzie zorganizowano stanowisko kontrolne. Na miejscu sprawdzono także stan techniczny pojazdów, zabezpieczenie ładunku oraz zgodność z przepisami dotyczącymi czasu jazdy i odpoczynku. W związku z tym stwierdzono kolejne 5 naruszeń. Latający patron na A2 wspierał ponadto nieoznakowany radiowóz wyposażony w kamerę, którego załoga wykryła dalsze 5 wykroczeń związanych z niezachowaniem minimalnej odległości przez kierowców ciężarówek.

Jak poinformowała brandenburska policja, wszystkich zatrzymanych kierowców oraz zatrudniające ich firmy czekają surowe kary. Warto wspomnieć, że samo niezachowanie minimalnej odległości jest karane mandatem wysokości 80 euro i jednym punktem karnym. W przypadku samochodów ciężarowych minimalna odległość to 50 metrów przy prędkości 50 km/h, co odpowiada odległości między dwoma słupkami na autostradzie.

O tym, jak niebezpieczne może być niezachowanie minimalnej odległości, świadczą liczne wypadki, w których kierowcy ciężarówek uderzają pojazd jadący przed nimi powodując poważne urazy uczestników ruchu i duże szkody materialne. Jak wskazują funkcjonariusze, w pierwszej połowie br. w zachodniej Brandenburgii zarejestrowano 35 takich wypadków drogowych z udziałem ciężarówek. Ogółem w pierwszej połowie tego roku na terenie zachodniej dyrekcji policji odnotowano już 263 wypadków z udziałem ciężarówek, z których 179 było spowodowanych przez prowadzących je kierowców.

Zdaniem szefa policji autostradowej prowadzona akcja pokazuje, że dron to doskonałe narzędzie kontroli, które wciąż wywołuje efekt zaskoczenia. W przeciwieństwie do urządzeń stojących przy autostradzie, aparatura unosząca się na wysokości roboczej od 70 do 135 metrów jest prawie niezauważalna dla pojazdów poruszających się na drodze. Dzięki niej można rejestrować niebezpieczne zachowania, które trudno ukarać, gdy kierowcy ostrzegają się nawzajem. Kontrole w przyszłości będą kontynuowane.

Źródło: polizei
Do ulubionych
Photo by Josh Hild from Pexels