Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Mikrofaktoring kołem ratunkowym dla branży transportowej po pandemii!
Utworzona: 2020-06-17

Usługi finansowania firm w formie faktoringu rozwijają się bardzo dynamicznie, co potwierdzają badania i statystyki rynkowe. Obecnie z faktoringu korzysta już regularnie kilkanaście tysięcy polskich przewoźników.


Szczególnie popularny jest mikrofaktoring online, który umożliwia sprzedaż pojedynczych faktur – zwykle o niskich nominałach (rzędu kilka tys. zł) – bez skomplikowanych procesów wnioskowania i z szybką wypłatą środków. Dziś, w dobie odmrażania gospodarki po pandemii, ta forma finansowania zyskała szczególnie na znaczeniu. Dlaczego?

Płynność finansowa

W okresie kryzysu niepewność co do odzyskania należności wzrasta jeszcze bardziej – niezależnie od historycznych relacji pomiędzy kontrahentami, czy dotychczasowej jakości współpracy pomiędzy nimi. Z przyczyn niezależnych od nadawców towarów tworzą się zatory płatnicze. W kryzysie istotnie zmniejsza się podaż towarów do przewozu, niektórzy spedytorzy wykorzystują tę sytuację do obniżenia ceny transportu. Załadowcy sami wręcz starają się wydłużać terminy płatności u podwykonawców. Walka o utrzymanie miejsc pracy kierowców istotnie pogarsza sytuację finansową firm transportowych. Tarcze finansowe nie rozwiązują wszystkich problemów, a na pomoc klasycznych instytucji finansowych (np. takich jak banki) też nie ma co liczyć. Ostatnio wręcz zaostrzyły one warunki udzielania kredytów i pożyczek lub zaprzestały w ogóle finansowania. To wszystko dodatkowo pogarsza bieżącą sytuację finansową w całej branży TSL.

Alternatywą dla takiej sytuacji okazuje się mikrofaktoring, który pozostawia pełną swobodę decyzyjną przedsiębiorcy i nie zobowiązuje do żadnej długofalowej współpracy. Elastyczność tej usługi sprawdza się w każdej branży, co potwierdzają m.in. statystyki portfela spółki Monevia – firmy faktoringowej, która z powodzeniem działa na polskim rynku już od przeszło 5 lat. Faktoring dla firm transportowych od Monevii umożliwia sprzedaż faktur z terminem płatności odroczonym nawet o 90 dni. cały proces transakcyjny odbywa się online, a środki wypłacane są natychmiast po zatwierdzeniu transakcji na Platformie Monevia – nawet w dniu wystawienia faktury. Tak sprawny i szybki sposób finansowania realnie umożliwia odzyskanie płynności i kontynuowanie działalności przez przewoźnika.

Monitoring płatności

Terminowe regulowanie należności wymaga dyscypliny płatniczej, z którą u kontrahentów bywa różnie. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie faktoringu do monitorowania dłużnika. Faktoring bowiem posiada również dodatkowe funkcje, związane z odzyskiwaniem należności przez faktora – jedną z nich jest właśnie monitoring. We współpracy z Monevią, monitoring płatności jest ściśle powiązany z transakcją i nie generuje dodatkowych kosztów dla klientów. Podobnie zresztą jak windykacja niezapłaconej należności po terminie płatności. Wszelkie działania mające na celu odzyskanie należności przejmuje na siebie Monevia, która w tego typu działaniach ma wieloletnie doświadczenie i wspiera zwłaszcza tych klientów, którzy nie mają doświadczenia, czasu lub po prostu nie chcą psuć relacji z kontrahentami.

Bezpieczeństwo współpracy z nowymi kontrahentami

Prowadzenie biznesu w okresie kryzysu to nie lada wyzwanie do poszukiwania nowych kontrahentów. Realnie jednak wzrasta wówczas ryzyko prowadzonej działalności – niepewność co do nowej współpracy. Jeśli już na początku współpracy odracza się terminy zapłaty to oznacza to duży kredyt zaufania – a co, jeśli kontrahent okaże się nieuczciwy? Z pomocą również przychodzi faktoring od Monevii, który przy każdej zawieranej transakcji bada wiarygodność finansową płatnika. Taka weryfikacja kondycji działalności gospodarczej to nieocenione źródło wiedzy o przyszłych kontrahentach i współpracy. Wystarczy podać NIP płatnika faktury, by dowiedzieć się czy rzetelnie wywiązuje się ze swoich zobowiązań i czy warto budować długotrwałe relacje gospodarcze.

Elastyczność w zarządzaniu płynnością

Faktoring online umożliwia elastyczne i szybkie reagowanie na niespodziewane potrzeby finansowe. Z jednej strony doskonale wspiera płynność w okresie przejściowych zatorów płatniczych, z drugiej zaś – pozwala dalej rozwijać działalność, zasilając go stale gotówką. To przedsiębiorca sam decyduje kiedy skorzystać z faktoringu. Oferta Monevii została stworzona specjalnie na potrzeby mikro- i małych firm, zwłaszcza tych mobilnych. Zespół specjalistów wspiera klientów na każdym etapie w procesie decyzyjnym. Procedury transakcyjne realizowane są przy minimum formalności, a Platforma Monevia dostępna jest 24/7 z dowolnego komputera lub urządzenia mobilnego. Faktoring od Monevii umożliwia finansowanie faktur już od 700 zł brutto lub 200 eur. Wzrost konkurencyjności Co zrobić, by zwiększyć swoją konkurencyjność w okresie kryzysu? Samo doświadczenie w branży i reputacja uczciwego kontrahenta nie zawsze wystarczają w tak trudnych momentach. W okresie gdy każdy uczestnik rynku walczy o przetrwanie, odraczanie terminów płatności może okazać się kluczem do sukcesu. Do tego potrzebny jest jednak sprawdzony partner finansowy, który zapewni finansowanie wcześniej niż wyznaczony termin płatności na fakturze. Taką współpracę oferuje Monevia, która finansuje faktury z terminem zapłaty odroczonym nawet o 90 dni. Monevia, w przeciwieństwie do innych faktorów, zawsze finansuje 100% wartości brutto faktury, bez zaliczek i skomplikowanych rozliczeń po otrzymaniu zapłaty od dłużnika. Na początek współpracy klienci otrzymują aż 50 tys zł na finansowanie. Limit ten odnawia się automatycznie z każdą zapłatą faktury, dokonaną przez dłużnika. Może też być podwyższany w zależności od potrzeb – nawet do 300 tyś zł.

Stabilna działalność gospodarcza


Zdecydowana większość faktorów oferuje swoim klientom podstawową usługę finansowania faktur, w zbliżonych cenach. Czy to jednak wystarczy, by poradzić sobie w czasie kryzysu? Niekoniecznie. Warto zastanowić się nad wyborem rzetelnego partnera finansowego, który nie tylko oferuje szybki proces transakcyjny (a to reklamuje większość faktorów), ale faktycznie umożliwia bezpieczne finansowanie. Monevia to najdłużej zyskownie działający faktor w Polsce, który posiada stabilną bazę finansową i stawia na trwałe i pozytywne relacje z klientami. W ostatnich latach Monevia wyspecjalizowała się w obsłudze branży TSL, a na jej platformie zarejestrowało się już przeszło 5 tys firm. Finansowanie faktur w Monevii to nie tylko wsparcie płynności finansowej samo w sobie, ale również dodatkowe możliwości takie jak: zasilenie gotówką wielowalutowe karty płatnicze oraz preferencyjne warunki zakupu kart paliwowych Shell i Lotos! Taki wachlarz produktowy z pewnością przydaje się przedsiębiorcom, którzy prowadzą swoje biznesy nie tylko w kraju, ale na terenie całej Europy.
Do ulubionych


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels