Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Czy zawód kierowcy ciężarówki jest bezpieczny?


W pracy jako kierowca ciężarówki nie ma na pierwszy rzut oka nic wyjątkowego ani niebezpiecznego. Setki kilometrów autostrady, identyczne w wielu zakątkach postoje, te same, przemysłowe pogranicza, kompletna nuda. Pozornie. W rzeczywistości Ci, którzy podejmują się tej pracy, dzień w dzień narażeni są na wiele niebezpieczeństw.

W perspektywie Nowego Roku warto dokonać krótkiego podsumowania i przeanalizować zagrożenia jakie wiążą się z pracą za kierownicą tira. Niektóre z nich są pod kontrolą kierowcy. Ale są też takie, których po prostu nie da się uniknąć.

Wypadki drogowe

Ryzyko wypadku drogowego to jedno z najbardziej znanych niebezpieczeństw na jakie narażeni są zawodowi kierowcy. Ze statystyk policyjnych wynika, że kierujący pojazdami ciężarowymi w 2016 roku byli sprawcami ok. 5% wypadków drogowych 1. Państwowa Inspekcja Pracy podaje, że najczęściej przyczynami wypadków jest: niedostosowanie prędkości do warunków na drodze, wymuszenie pierwszeństwa, nieprawidłowe wyprzedzanie, brak bezpiecznej odległości miedzy pojazdami oraz zmęczenie lub zaśnięcie2.

Kradzieże

Im bardziej popularny i cenny ładunek wiezie kierowca ciężarówki, tym bardziej narażony jest na to, że padnie ofiarą napaści w trakcie postoju. Niestety, nie tylko na polskich drogach, ale w całej Europie jest wiele zorganizowanych grup przestępczych, które przemocą lub podstępem przejmują ładunki tirów. Dla kierowcy tira ryzyko czai się wszędzie, zwłaszcza, że współcześni złodzieje potrafią w celu przejęcia towaru np. sfingować wypadek drogowy. Ze statystyk wynika, że plaga kradzieży dotyczy aż 75% firm zajmujących się przewozem międzynarodowym w Polsce3.

Choroby

Praca zawodowego kierowcy sprzyja także takim chorobom jak otyłość, nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia. Często zawodowi kierowcy stołują się w fast foodach, odżywiają wysokokalorycznymi przekąskami i daniami typu instant. Nierzadko zbyt duże i jedzone w pośpiechu posiłki negatywnie odbijają się na ich zdrowiu. Szkodliwe jest także długotrwałe przesiadywanie w tej samej pozycji. Do tego przemęczenie, stres, praca zmianowa, wibracje siedziska kabiny, nadmierny hałas silnika. Stąd już krótka droga do problemów z kręgosłupem, słuchem i wielu innych.

Problemy firm przewozowych

Branża TSL od lat boryka się z wieloma problemami i kradzieże ładunków, to nie jedyna trudność jaką napotyka. Funkcjonując na obszarze międzynarodowym, firmy te w dużym stopniu odczuwają wzrosty cen paliw oraz kursów walut. O tym dlaczego warto zapobiegać ryzyku walutowemu, przeczytasz w tym artykule, przygotowanym we współpracy z kantoronline.pl.

Podsumowując

Na horyzoncie jeszcze setki kilometrów autostradą, w tle zachód słońca, a w radio gra ulubiona piosenka. W pracy kierowcy ciężarówki takich idealistycznych chwil jest niewiele. Tych stresujących jest więcej i są one o wiele groźniejsze niż usterka w komputerze albo rozlana kawa.
Do ulubionych


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels