Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Doba niejedno ma imię

ID: 247068


Każdy z branży pamięta moment, kiedy transport zelektryzowała zmiana taryfikatorów dotyczących naruszeń reguł czasu pracy, odpoczynków. Najbardziej medialnym przepisem stał się art. 21 Ustawy o czasie pracy kierowców, czyli ograniczenie czasu pracy w DOBIE ze względu na porę nocną.

~etransport.pl

Wątek dotyczy tej informacji prasowej

Posty (13)

~Filozofie za 10
Od 3:00 do 3:00 następnego dnia to jest okres 24 godzin

Doba to jest okres od 00:00 do 24:00

1

~Sesek
Jak zwykle
ITD_PIP :)
To jeden z tych co mówił, że jak masz okulary przeciwsłoneczne to możesz jechać
100 w terenie zabudowanym?
~Sesek
No właśnie
Zacząłem o 00:00
Jechałem 11:30 wraz z pauzami.
0 20:30 ruszyłem w trasę by zakończyć o 1:00
Teoretycznie; )
Bom jechał do 3:00
Zachowując należne pauzy.
To jest OK
Czy tylko dla Inspekcji Pracy?
itd-pip. pl
Panowie rozumiem, że możemy spłycać wszystko, ale te przepisy są dla Was, żeby ograniczyć nadmiar pracy w nocy, więc jak sami nie zrozumiecie ich dobrze, to nikt inny lepiej tego za Was nie wyegzekwuje.

Karę za to dostaje tylko pracodawca. A doba w przepisach dla kierowców jest podana bardzo jasno (i nie jest to zawsze początek o 0:00).

USTAWA z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców:

Art. 8. 1. Dla celów rozliczania czasu pracy (... ), przez dobę należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której kierowca rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Zatem Filozofie10: Doba nie ma podanej godziny rozpoczęcia w żadnych przepisach jako 0:00. Może się zaczynać o rożnych godzinach i trwa dokładnie (nie mniej i nie więcej) 24 godziny.

Sesek: skoro zacząłeś (teoretycznie) dobę pierwszym zdarzeniem pracy w poniedziałek po odpoczynku tygodniowym, dokładnie o 0:00 to doba trwa do 0:00 we wtorek. A to, że zrobiłeś odpoczynek w trakcie dnia, to pozwala Ci ponownie rozpocząć okres jazdy dziennej, ale nie ma to nic wspólnego z rozpoczęciem nowej doby o 20:30. Zsumuj czas jazdy i czas młoteczków od 0:00 do 24:00 i jeśli nie przekroczyłeś 10h to jest ok i dla ITD i dla PIP. Nowe cykle jazdy możesz zaczynać ile razy chce po odpoczynku 9h lub 11h, ale DOBY nie zależą od odpoczynków 9h lub 11h - i to jest sedno tego artykułu. Gdybyś jednak zaczął pracę o 0:35 to należy zliczać czas pracy i jazdy w dobie 0:35 do 0:35 dnia następnego.

Po to są te przepisy, żeby w nocy nie nadwyrężać możliwości fizycznych kierowców i powiązać liczbę dni pracy z dniami w ewidencji pracy. Przepisy są takie same dla ITD jak i dla PIP, tylko rozmawiajmy albo o czasie jazdy pomiędzy odpoczynkami (czyli okres jazdy dziennej, a "inna praca" nie ma wtedy nic do rzeczy), albo rozmawiajmy o czasie pracy w DOBIE.

Art 21 ustawy o czasie pracy mówi o "pracy" czyli o sumie jazdy i młoteczków, a przepisy unijne ograniczają do 9/10h czas jazdy pomiędzy odpoczynkami - to nie są te same ograniczenia, ale trzeba pilnować i jednego i drugiego ze zrozumieniem tematu.

Przepisy są raczej czytelne (polecam przeczytać chociaż raz). A co zrobicie z tą wiedzą w swojej pracy, to już Wasza sprawa i Wasze zdrowie.

Szerokości i nie pracujcie za dużo w nocy ; )

1

~zcx
Filozofie za 10
2019-11-09 12:41:58 Od 3:00 do 3:00 następnego dnia to jest okres 24 godzin

Doba to jest okres od 00:00 do 24:00

że są przymiarki do cofnięcia przestawiania zegarków na czas zimowy/letni to wszyscy wiedzą.

Ale tu widać, że zmieniono ilość godzin w dobie.

jak zwykle po cichu.
janre
itd. pip. pl wszystko ładnie pięknie, teoretycznie na papierze, Przepisy są proste, jasne, tylko życie to weryfikuje. Proszę spróbować wykonać transport na trasie Polska Turcja. Załadunki opóźnione i kilka kilkanaście godzin, kilkugodzinne odprawy na urzędach celnych, kolejki na granicach unijnych, po kilka kilkanaście godzin, na granicy TR-BG nawet po dwa dni. Wierz mi Pan nie da rady.
~Filozofie za 10
Panie ekspert, proszę wytłumaczyć zwrot " rozpoczyna pracę"
Czy rozpoczyna się prace po odpoczynku do owym, a może tylko po tygodniowym?
A może po urlopie?

I wg tego co Pan ekspert raczył napisać, dla każdego kierowcy doba zaczyna się o różnych godzinach.

A co na to np wiki?

Doba cywilna - okres między godziną 00:00 jednego dnia i godziną 00:00 dnia następnego w danej strefie czasowej
janre
dodam jeszcze, że wolę skracać doby pracownicze, na tyle co pozwalają przepisy o czasie pracy i więcej czasu spędzić w domu, niż siedzieć w ciężarówce na brudnych parkingach po 12 godzin aż zamknie się doba pracownicza.
~Scyzor
Krótko i na temat ja bym zabierał (jazde na magnesie i wylaczniku) licencje. !!!
~stroik czapko bluza TSNO
cała ta praca, zawód nie jedno ma imię
~pankierowca
wszystko ładnie pięknie jak zwykle na papierze, ruszając o 22:00 jadąc całą noc do np 8:00 robie sobie 9kę wiem że doba się nie zamknęła ale ruszam o 17:00 jadę 9kę z pauzą do 2:00 mogę pospać większą cześć nocy a nie czekać na parkingu w upale do 22:00 bo ma "MI sie" doba zamknąć! Ogólnie ruszając o 17tej po pauzie 9tce mogę być koło godziny 24:00 na miejscu i sobie do 9:00 albo 10:00 spać! Chyba to lepiej co? przespać następną noc całą niż drugą noc się męczyć bo "komuś" (ktoś sobie umyślił) żeby sie doba zamknęła. Jak zwykle "myślący" inaczej siedzący na stołkach nie mający pojęcia o pracy wsadzili swoje pindziesiont groszy o.
~???
Podobno myślenie nie boli ale jak czytam niektóre wpisy powyżej to że niektórych głowa boli chronicznie jest oczywiste. Tacy ludzie gdyby mogli to pracowali by 26 godzin na dobę.
~Nikodem
Ogólnie sk*iala branża
Odpowiedzialność

Novemedia Ltd nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych tutaj ofert, postów i wątków. Osoby zamieszczające treści naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Powyższy adres IP będzie przekazany uprawnionym organom Państwa w przypadku naruszenia prawa. Zastrzegamy sobie prawo do nie publikowania jakichkolwiek treści bez podania przyczyny.

Twój adres IP: 44.210.83.132

Dodaj
Anuluj

Opcje - szybkie linki

Wątki Admina

TOP 20 - przez was wybrane

OSTATNIO KOMENTOWANE

ZOBACZ TEŻ

Zakazy ruchu dla ciężarówek w Europie na rok 2024
trafficban.com
Przepisy kuchni kierowców - do przygotowania w trasie lub przed wyjazdem
Kuchnia kierowcy

Sprawdź dobre parkingi w Europie
Dobry parking

Warunki przejazdu na drogach w Polsce
Drogi w Polsce
Photo by Josh Hild from Pexels