Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

ryczałt za nocleg ostatni wyrok SN

ID: 125474


Kierowca może domagać się dodatku tylko wówczas, gdy udowodni, że noce spędzone w samochodzie nie spełniały warunków należytego noclegu.

Cywilizowany standard nocnego odpoczynku pracownika w kabinie samochodu bywa spełniony tylko wówczas, gdy zapewnia regenerację sił fizycznych i psychicznych adekwatnych do wykonywania zawodu kierowcy.

opubl. www. sn. pl


MoPr 2013 nr 1, str. 32, Rzeczp., www. sn. pl, Legalis

Rozporząd zenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, § 9 ust. 2
Kodeks postępowania cywilnego, Art. 328 § 1
Kodeks pracy, Art. 77[5]

Skład sądu

SSN Zbigniew Myszka (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Beata Gudowska
SSN Jolanta Strusińska-Żukowska

II PK 44/12 wyrok SN

~pracodawca
*.25.171.106

Posty (12)

~mariusz
tak to właśnie jest jak pozostawia się decyzję sądom, lepiej by był gdyby były jasne i wyraźnie przepisy ustawowe - wtedy nikt by się nie musiał zastanawiać czy trzeba płacić czy nie, polecam artykuł w którym prawnik wyraźnie podkreśla że ryczałt się należy niezzależnie od tego jakie są warunki w samochodzie: ://www. eporady24. pl/ryczalt_za_nocleg _dla_kierowcy, pytania, 2, 201, 8355. html
~tragifarsa
Ese, nie pleć tych swoich bzdur, bo zawita na ten wątek twój pogromca-pan PrzPrz i znowu wstydu ci narobi.

-1

~bennnny
co a ryczałtem za nocleg jeżeli odpoczynek dzienny przypada np na 3-12 przecież nie mogę zawsze da rade zrobić odpoczynek nocny między 21-a 7 rano
~8-my
Posiedzenie GIP P. I. P z 12-tego września ubr. zmienia stanowisko i twierdzi, że ryczałt za leżenie w przystosowanej budzie kierowcy zawodowemu się nie należy.
Zaczną się teraz odwrotne sądy. Kjerofcy zaczną w zębach wraz z odsetkami oddawać to co wcześniej wydarli z powodu niejasnej sytuacji prawnej.
Oj będzie płacz i zgrzytanie zębów.
A wszystko w imię Prawa - polskiego, kulawego ale Prawa jak mówią "specjaliści".
transport_baranow
Chyba miałeś to pismo odwrocone do góry nogami albo czytałeś je przez szkło pustej litrowki
~8-my
baranow - zaczepki szukasz? Czego nie rozumiesz?
transport_baranow
Nie rozumiem czemu klamiesz W tym piśmie jest odwrotnie niż uważasz
~ludek
Witam. Czas najwyższy żeby kierowcy dostali to co się należy! Doczekali się. Bo ile można żyć jak pies. Nikt tego nie zrozumie jak specyficzną jest praca kierowcy zawodowego. Trzeba bardzo to lubieć, żeby wytrzymać w tych warunkach. Czytam własnie wyjaśnienie prawników na temat czy łóżko w kabinie ciężarówki jest miejscem do odpoczynku czy do spanie?Odpoczynek tak -a sen? a gdzie zaplecze socjalne? Łazienka, WC??? Ławki w parku też są do odpoczynku ale czy da sie na niej spać i zregenerować siły po pracy? Nie mieści mi się to rozumowanie w głowie. Kierowca tez człowiek.
~andrzej
Mam znajomego prawnika, który zajmuje się dochodzeniem zaległych ryczałtów przed sądem. Tel. 607 740 639. Szanse są duże. Najlepsze jest to, że do 50 tys. nie ma opłat sądowych.

-1

~yebak leśny
Kolego Andrzeju, skąd jest ten prawnik?
jan-niewolnik
Z obrad Komisji Infrastruktury mogliśmy się dowiedzieć, że wiele polskich firm transportowych postu lowało przeciwko wszystkim roszczeniom, które w chwili obecnej składają kierowcy.
~Tomasz Bakowicz
Pracownikowi przysługuje zwrot kosztów noclegu na warunkach i w wysokości określonych w § 9 ust. 1-3 tego rozporządzenia albo na korzystniejszych warunkach i wysokości, określonych w umowie o pracę, układzie zbiorowym pracy lub innych przepisach prawa pracy.

Mimo licznych wcześniejszych orzeczeń Sądu Najwyższego unikających jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy kierowcy należy się ryczał za nocleg w kabinie wątpliwości rozwiała uchwała z dnia 12 czerwca 2014 roku.

Jakie kierowca ma możliwości?

W oparciu o własne notatki, tachografy, bądź kartę kierowcy można ustalić przybliżoną kwotę roszczenia, która następnie będzie mogła być dochodzona pozwem. W razie braku w/w dokumentów, fakt korzystania z noclegu w kabinie i wyjazdów w określone miejsca UE bądź Polski mogą potwierdzić świadkowie. Ostatecznie wysokość - w razie kwestionowania przez pracodawcę, może ustalić biegły sądowy.

Kierowcy muszą pamiętać, że ryczałt za nocleg stanowi część wynagrodzenia za pracę, który ulega przedawnieniu w okresie 3 lat. Termin przedawnienia przerywa dopiero pozew. Jeśli więc kierowca nie świadczy pracy u pracodawcy, którego chciałby pozwać, zwłoka powoduje codzienne umniejszanie roszczenia nieprzedawnionego.

Dochodzenie roszczeń przez Kancelarię od pracodawców następuje po zawarciu umowy i udzieleniu pełnomocnictwa.

W sprawach pracowniczych pozew nie podlega opłacie sądowej, chyba że wartość przedmiotu sporu przewyższa kwotę 50. 000 złotych. Wówczas pobiera się opłatę stosunkową w wysokości 5% wartości przedmiotu sporu, jednak nie mniej niż 30 złotych i nie więcej niż 100. 000 złotych.

Zapraszam do współpracy kierowców z całego kraju.

698322481
Odpowiedzialność

Novemedia Ltd nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych tutaj ofert, postów i wątków. Osoby zamieszczające treści naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Powyższy adres IP będzie przekazany uprawnionym organom Państwa w przypadku naruszenia prawa. Zastrzegamy sobie prawo do nie publikowania jakichkolwiek treści bez podania przyczyny.

Twój adres IP: 3.137.169.56

Dodaj
Anuluj

Opcje - szybkie linki

Wątki Admina

TOP 20 - przez was wybrane

OSTATNIO KOMENTOWANE

ZOBACZ TEŻ

Zakazy ruchu dla ciężarówek w Europie na rok 2024
trafficban.com
Przepisy kuchni kierowców - do przygotowania w trasie lub przed wyjazdem
Kuchnia kierowcy

Sprawdź dobre parkingi w Europie
Dobry parking

Warunki przejazdu na drogach w Polsce
Drogi w Polsce
Photo by Josh Hild from Pexels