Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Leasing samochodowy dla firm – czy taka forma finansowania się opłaca?


Prowadzenie własnej firmy często wiąże się ze sporymi wyrzeczeniami, a także szeregiem obowiązków. Jeśli masz własną działalność gospodarczą, musisz przede wszystkim zadbać
o utrzymanie płynności finansowej swojego przedsiębiorstwa. Możesz to zrobić na wiele sposobów, a jednym z nich jest leasing samochodu firmowego. Zobacz, jak to działa!

Zakup nowego samochodu do firmowej floty pojazdów za gotówkę byłby ogromnym obciążeniem dla budżetu przedsiębiorstwa. Na szczęście koszty zakupu nowych i używanych aut możesz pokryć w ramach umowy leasingu operacyjnego lub finansowego. Jeśli interesuje Cię firmowy leasing kalkulator internetowy pomoże Ci oszacować koszty.

Jak obliczyć całkowite koszty leasingu auta firmowego?

Samodzielne obliczenie miesięcznych i całkowitych kosztów podpisania umowy na leasing firmowego samochodu jest możliwe, ale wymaga ustalenia kilku parametrów.
Leasingodawcy podczas przedstawiania ofert powinni jasno przekazywać informacje dotyczące:
  • RRSO,
  • oprocentowania bazowego (najczęściej WIBOR(R)),
  • dostępnego okresu finansowania,
  • maksymalnej wartości pojazdu będącego przedmiotem umowy leasingu,
  • warunków zakończenia umowy leasingowej.
Warto też uwzględnić kwotę opłaty wstępnej oraz wykupu resztkowego. Na podstawie tych parametrów będziesz w stanie oszacować, ile wyniosą Cię miesięczne oraz całkowite koszty leasingowe.

Kiedy już ustalisz, ile będzie kosztował leasing samochodu firmowego, będziesz w stanie wybrać najkorzystniejszą ofertę dla siebie. Pamiętaj, że na rynku działa wielu leasingodawców, którzy chętnie zaproponują Ci korzystne warunki finansowania.

Czy leasing używanego auta to dobre rozwiązanie?

Jeśli chcesz zaoszczędzić jak najwięcej środków z firmowego budżetu, ale jednocześnie potrzebujesz wyposażyć flotę aut swojego przedsiębiorstwa o kolejne pojazdy, możesz zdecydować się na leasing używanego samochodu, np. auta poleasingowego.

Dzięki temu faktura VAT marża – samochód zostanie wystawiona bezpośrednio na NIP firmowy, a nie na dane leasingodawcy. To powoduje, że możesz samodzielnie zarejestrować kupiony samochód i w pełni decydować o tym, co dzieje się z pojazdem.

Dowiedz się więcej: Co to jest leasing i na czym polega?

Leasing operacyjny czy finansowy? Jaki wybrać dla siebie?

Jako właściciel firmy kupujący nowe lub używane auto masz dwie opcje:
  1. Leasing finansowy – w ramach takiej umowy jako leasingobiorca zaliczasz przedmiot umowy do środków trwałych, a kwota VAT jest płatna przy pierwszej racie leasingowej. Dodatkowo część odsetkową raty zaliczasz do kosztów uzyskania przychodu.
  2. Leasing operacyjny – w tym przypadku pełna rata leasingu stanowi koszt uzyskania przychodu przedsiębiorstwa, a podatek VAT jest naliczany każdorazowo, co miesiąc. Warto dodać, że przedmiot leasingu pozostaje w majątku leasingodawcy, o ile na koniec umowy nie zrealizujesz wykupu resztkowego.
Zanim podpiszesz umowę leasingową, upewnij się, że wybrana forma finansowania jest atrakcyjna dla Twojego przedsiębiorstwa.
Do ulubionych


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE