Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

Wykryje korzystanie z telefonu komórkowego, niezapięte pasy i rozproszenie za kierownicą

Utworzona: 2024-02-26


Menadżerowie flot powinni rozważyć wdrożenie telematyki wideo, która zapewni bezpieczeństwo kierowców, pojazdów oraz firmy, a tym samym pomoże flotom spełnić wymagania przepisów dotyczących prywatności.

Telematyka odgrywa niebagatelną rolę w zwiększaniu poziomu bezpieczeństwa kierowców. Niestety poziom korzystania z nowych narzędzi wspierających bezpieczeństwo wśród kierowców jest niski, szczególnie telematyki wideo. Według najnowszego raportu zleconego przez Webfleet – „Europejskiego raportu 2023 o kierowcach samochodów dostawczych”, jedynie 22% ankietowanych używa rozwiązań telematycznych wykorzystujących kamery samochodowe. Raport pokazuje, że większość kierowców chciałaby większej cyfryzacji procesów biznesowych, w tym telematyki wideo (59%), aby zapewnić im bezpieczeństwo, uniknąć korków i zwiększyć produktywność, ale większość nie ma dostępu do najnowocześniejszych technologii. Natomiast kierowcy, którzy już korzystają z telematyki wideo, w 80% uważają, że rozwiązanie stanowi dla nich bardzo dużą lub dużą pomoc.

Telematyka wideo

Liczba ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych w Europie w 2022 r. wyniosła 20,640, co stanowi wzrost 4% w stosunku do 2021 r. Chociaż Polska odnotowała największy spadek, o ponad 30%, w latach 2019-2022, wskaźnik śmiertelności w naszym kraju nadal utrzymuje się powyżej średniej UE. Według Raportu 90% wszystkich wypadków drogowych wynika z błędu człowieka, a 42% flot komercyjnych bierze udział w 1–5 kolizjach rocznie. Badanie pokazuje, że kierowcy i menedżerowie flot nadal obawiają się o bezpieczeństwo. Menadżerowie flot powinni rozważyć wdrożenie telematyki wideo, która zapewni bezpieczeństwo kierowców, pojazdów oraz firmy, a tym samym pomoże flotom spełnić wymagania przepisów dotyczących prywatności. Webfleet posiada takie rozwiązanie – Webfleet Video, które łączy nagrania z kamery samochodowej oraz dane dotyczące jazdy, aby dostarczyć pełny wgląd w okoliczności zdarzeń drogowych. Kamera samochodowa CAM 50 z wbudowaną technologią sztucznej inteligencji rozpoznaje niebezpieczne zachowania i powiadamia kierowców, pomagając im zapobiegać wypadkom.

Większe bezpieczeństwo

Jedną z wielu firm, która przetestowała Webfleet Video jest GTV BUS, lider w zakresie przewozów pracowników w Europie Środkowej z ponad milionem przewiezionych pracowników w 2022 roku, funkcjonująca na rynku od 30 lat. Przedsiębiorstwo łączy zdobytą wiedzę z wieloletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do transportu, a jej najwyższą wartością jest bezpieczeństwo. Jej flota liczy ponad 400 nowoczesnych busów i kilkadziesiąt autokarów wykorzystujących najnowsze technologie wspierające bezpieczeństwo pasażerów i kierowców. Firma poszukiwała rozwiązania, które umożliwiłoby z jednej strony motywowanie kierowców do bezpiecznej i przepisowej jazdy oraz eliminowanie niebezpiecznych zachowań, a z drugiej strony pozwoliłoby monitorować zachowanie innych uczestników ruchu. Celem firmy było uzyskanie pełnego wglądu w przebieg zdarzeń drogowych, zwiększenie bezpieczeństwa transportu oraz ochrona firmy i swoich kierowców przed fałszywymi roszczeniami, które niejednokrotnie stanowią problem dla dużych firm transportowych. Telematyka Webfleet Video okazała się odpowiedzią na potrzeby firmy. Pojazdy GTV BUS wyposażono w wideorejestratory CAM 50 z wbudowaną technologią sztucznej inteligencji, identyfikującą ryzykowne zachowania na drodze i alarmującą kierowców, pomagając im uniknąć zdarzeń drogowych.

W aspekcie bezpiecznego stylu jazdy i eliminacji ryzykownych zachowań wśród naszych kierowców, telematyka Webfleet Video prawie w całości rozwiązuje nasze problemy. Zdarzyło nam się kilkakrotnie uczestniczyć w incydentach drogowych, w których nagranie wideo potwierdziło wersję zdarzeń naszych kierowców i wskazało, że wina leżała po drugiej stronie, a nasi kierowcy prowadzili prawidłowo mówi Tomasz Oleśków, Dyrektor Operacyjny w GTV BUS.
Rozwiązania telematyczne związane z bezpieczeństwem bazujące na nagraniach wideo, które obejmują kamerę samochodową ze sztuczną inteligencją mogą wykrywać różne rodzaje niebezpiecznych zachowań za kierownicą, takie jak palenie papierosów, korzystanie z telefonu komórkowego, niezapięte pasy bezpieczeństwa i rozproszona jazda. Webfleet Video, identyfikuje ryzykowne zachowania i ostrzega kierowcę za pomocą alertów, pomagając mu uniknąć wypadków.

Bardzo ważną funkcjonalnością dla nas jest eliminacja ewentualnych przypadków rozproszenia uwagi kierowców. Zdarzyło nam się kilka razy otrzymać powiadomienie, że kamera wykryła objawy rozkojarzenia, co pozwoliło nam na natychmiastowe działanie dodaje Tomasz Oleśków.
Dane dotyczące jazdy i nagrania wideo z kamery samochodowej mogą być wykorzystywane do skuteczniejszego szkolenia kierowców w zakresie lepszej jazdy. Zapisy z trasy dostarczają kierowcom dowodów, które chronią ich przed nieuczciwymi roszczeniami, a także pokazują przykłady bezpieczniejszych praktyk jazdy. Dzięki wspomnianemu rozwiązaniu kierowcy będą świadomi konsekwencji zarówno dobrych, jak i złych nawyków za kierownicą. Zastosowanie Webfleet Video zwiększa bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i pasażerów.

Dzięki rozwiązaniu Webfleet kierowcy bardziej skupiają się na drodze, przez co ilość kolizji drogowych spadła o około 40%. Udało nam się wyeliminować przypadki palenia czy korzystania z telefonów komórkowych podczas jazdy. Zdecydowanie wzrósł poziom satysfakcji naszych klientów, od których dostajemy bardzo pochlebne opinie na temat zachowania i bezpiecznej jazdy naszych kierowców podsumowuje Tomasz Oleśków.




Źródło: Webfleet
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
TRONIK Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Spółka Komandytowa


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels