Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Ewicenter  Sp. z o .o.  (ITD-PIP)

Diety wirtualne, czyli jakie?

Utworzona: 2022-07-18


Nowe regulacje prawne zawarte w Pakiecie Mobilności podniosły skalę trudności rozliczania pracy kierowców w transporcie międzynarodowym. Jedną z nowości, z którą mierzą się księgowi, są tzw. wirtualne diety.

Od drugiego lutego br. dodatki za zwrot kosztów podróży (diety i ryczałty za nocleg) nie mogą być zaliczane do wymaganego za granicą wynagrodzenia kierowcy wykonującego pracę podlegającą przepisom o delegowaniu. Wcześniej polscy przewoźnicy międzynarodowi wypłacali kierowcom wynagrodzenia składające się w ponad połowie (nawet do 70%) z diet i ryczałtów noclegowych. Teraz muszą to robić inaczej i korzystać z diet wirtualnych, chociaż nie na krajowym podwórku. Znowelizowana ustawa o czasie pracy kierowców utrzymała podróż służbową w krajowych przewozach drogowych, co dotyczy wszystkich kierowców, niezależnie od tego czy są pracownikami, zleceniobiorcami, czy przedsiębiorcami.

Wirtualne diety mają za zadanie obniżenie podstawy do ZUS, ale maksymalnie do poziomu 5922 złotych, czyli średniego krajowego wynagrodzenia. Nie znaczy to jednak, że kierowca powinien teraz mieć pensję zasadniczą w wysokości 5922 zł brutto. Nie mówi o tym żaden przepis prawa, ani unijny, ani krajowy, ale takie informacje krążą w social mediach.

Diety zagraniczne zniknęły. Oznacza to, że jeśli kierowca jedzie z Gdańska do polskiego Cieszyna, to jest w podróży służbowej, otrzymuje dietę polską i nawet nocleg po drodze może zrobić. Jeśli jednak drugi kierowca równolegle pojedzie z Gdańska do czeskiego Cieszyna, to dieta mu się nie należy, bo Czesi zapłacą za dostawę w ramach Pakietu Mobilności. Innymi słowy, służbowe podróże krajowe pozostały bez zmian, a zagranicznych nie ma, ale gdyby były, to od podstawy ZUS odlicza się wartość diet wirtualnych. Kierowców, którzy jeżdżą zagranicę traktuje się jakby byli delegowani i nalicza ulgę na ZUS do maksymalnej kwoty 5922 zł. Taki dodatek na wyjazdy zagraniczne nie jest oskładkowany. Jest substytutem diet, których oficjalnie już nie ma. Stąd nazwa diety wirtualne - czyli te, które firma wypłaciłaby gdyby były. Służą one do wewnętrznych rozliczeń w księgowościach firm, prowadzacych do obniżenia składki na ZUS. Kwota wolna od składek na ZUS to 100 procent diet wirtualnych, jakie zostaną naliczone
- wyjaśnia Mariusz Hendzel, ekspert wrocławskiej firmy ITD-PIP.
Do ulubionych Ewicenter  Sp. z o .o.  (ITD-PIP)
FIRMOWY SPOTLIGHT
Transpolisa.pl


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels