Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Gaz drogi, ale jest światełko w tunelu
Utworzona: 2022-01-19

Duzi operatorzy logistyczni wymagają od przewoźników, aby w ich flotach były pojazdy zasilane gazem, które realnie potrafią obniżyć ślad węglowy w łańcuchu dostaw. To jeden z wątków rozmowy z Jackiem Nowakowskim z IVECO Poland, opublikowanym na kanale YouTube.

Podczas targów Translogistica Poland 2021 Marek Loos, redaktor naczelny dwumiesięcznika "Transport Manager" zaprosił do rozmowy na stoisku firmy OnTurtle, operatora kart paliwowych dla sektora transportu drogowego, Jacka Nowakowskiego - managera IVECO Poland odpowiedzialnego za napędy gazowe. Rozmowa dotyczyła m.in. opłacalności zastosowania paliwa gazowego w transporcie oraz kwestii ekologicznych.

Specjalista przyznał, że od około dwóch miesięcy obserwowane są duże zwyżki cen paliwa gazowego notowane na europejskich giełdach. Podrożał jednak nie tylko gaz, ale i inne nośniki energii, jak olej napędowy, prąd czy węgiel. Jego zdaniem, analiza sytuacji na globalnych rynkach napawa optymizmem. Widać bowiem znaczną poprawę w kontraktach "futures" na giełdzie holenderskjiej, gdzie gaz od drugiego kwartału 2022 będzie o połowę tańszy niż dzisiaj, a w kolejnych latach jego notawania są nawet niższe o 70%. Oznacza to, że przy wysokich cenach oleju napędowego rozwiązania gazowe będą ekonomicznie opłacalne.

Celowość wprowadzenia do flot środków transportu z napędem gazowym należy rozpatrywać jednak nie tylko z punktu widzenia ekonomiki eksploatacji, ale również ekologii. Duzi operatorzy logistyczni, marki globalne, wymagają od przewoźników, aby w ich flotach były pojazdy zasilane gazem, które realnie potrafią obniżyć ślad węglowy w całym łańcuchu dostaw. Polska ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych od 2022 r. nakłada na spółki komunalne obowiązek, aby w ich flotach uczestniczących przy realizacji zadań publicznych przynajmniej 10-procentowy udział miały pojazdy zasilane energią elektryczną lub gazem. Ten udział będzie musiał się zwiększyć do 30% w roku 2025.

Link do rozmowy na kanale YouTube

Źródło: YouTube
Fot. Cezary Bednarski
Do ulubionych
PREZENTACJA FIRMY
ADR Adviser Doradztwo i Szkolenia Jacek Pluta


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

REKLAMA
Photo by Josh Hild from Pexels