Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Ogniwa paliwowe 'made in USA'
Utworzona: 2021-09-24

Nikola ogłosiła zawarcie umów z Grupą Bosch dotyczących swoich elektrycznych ciężarówek zasilanych ogniwami paliwowymi, które umożliwią amerykańskiej firmie produkcję modułów ogniw paliwowych marki Bosch w zakładzie Coolidge w Arizonie.

REKLAMA
Umowy pozwolą na adaptację modułów do zastosowania w ciężarówkach Nikola Tre i US Nikola Two. Umowy przewidują, że firma Bosch dostarczy Nikoli zarówno w pełni zmontowane moduły ogniw paliwowych, oraz ich główne komponenty, w tym stos ogniw paliwowych, które Nikola będzie montować w swoim zakładzie produkcyjnym w Coolidge. Strony będą współpracować w zakresie pozyskiwania pozostałych komponentów do produkcji modułów.

Moduły zasilające z ogniwami paliwowymi zostaną wprowadzone na rynek w roku 2023 i w pierwszej kolejności będą montowane w modelu Nikola Tre. Przewidywany zasięg pojazdu to około 800 km. Nikola planuje dalsze zwiększenie pojemności modułów, które mają trafić do modelu Nikola Two, przeznaczonego do transportu długodystansowego, którego przewidywany zasięg to około 1450 km.

Pojazdy mają wykorzystywać popularne moduły ogniw paliwowych o mocy 200 kW i 300 kW. Moduły i komponenty ogniw paliwowych są projektowane i sprawdzane pod kątem zapotrzebowania na moc pojazdów użytkowych. Model Nikola Tre FCEV zostanie również wprowadzony na rynek UE i będzie wyposażony w te same moduły ogniw paliwowych, które mają być wykorzystane w planowanej produkcji pojazdów w ramach wspólnego przedsięwzięcia Nikoli i IVECO w Ulm w Niemczech.

Nikola planuje zwiększyć powierzchnię zakładu produkcyjnego w Coolidge o ponad 4500 m2 i stworzyć 50 dodatkowych miejsc pracy, aby do roku 2023 r. rozpocząć montaż modułów ogniw paliwowych dla modelu Nikola Tre FCEV, a następnie zwiększyć moce produkcyjne w związku z sprzedażą modeli Tre i Two w USA. Producent rozbudowuje również zaplecze inżynieryjne i testowe, które posłuży do walidacji i testowania ogniw paliwowych i pojazdów w siedzibie Nikoli w Phoenix. Obecnie firma buduje i testuje pojazdy Tre FCEV alfa wykorzystujące moduły ogniw paliwowych uzyskane na podstawie umów i do końca tego roku zamierza rozpocząć testy drogowe, aby umożliwić testy pilotażowe u klientów.

Źródło: Nikola
Do ulubionych
REKLAMA
PREZENTACJA FIRMY
Viking


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

REKLAMA
Photo by Josh Hild from Pexels