Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Składniki wynagrodzeń kierowców

Utworzona: 2021-05-18


Zapisz się na bezpłatny webinar, który odbędzie się dzisiaj, 18 maja o godzinie 19:00 i sprawdź co wiesz na ten temat.

Nigdy nie powstał specjalny akt prawny, który w szczególny sposób regulowałby kwestię składników wynagrodzenia kierowcy. Dlatego pracodawcy, którzy zatrudniają kierowców stosują różne systemy wynagradzania. Przy czym podpisując umowę z kierowcą należy pamiętać nie tylko o podstawowych składnikach wynagrodzenia, ale również o tych charakterystycznych dla branży transportowej. Jakie to składniki i o czym należy pamiętać?

Jakie przepisy określają wynagrodzenie pracowników?

Zacznij od postaw. Czyli jakie akty prawne określają wynagrodzenie kierowców:

1. Kodeks Pracy.
2. Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. 2002 nr 200 poz.1679 ze zmianami).
3. Ustawa o czasie pracy kierowców (Dz.U. 2004 nr 92 poz.879 ze zmianami).
4. Obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 kwietnia 2017 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U.2017 poz 927).
5. Przepisy wewnątrzzakładowe:
  • Obwieszczenie - kiedy w firmie jest < 50 pracowników.
  • Regulamin pracy i wynagradzania - obowiązkowy, kiedy w firmie jest > 50 pracowników.
  • Układ zbiorowy - w firmach, w których działają związki zawodowe.

  • W firmie, która zatrudnia mniej niż 50 pracowników można także wprowadzić regulamin wynagradzania. Jeśli jednak w przedsiębiorstwie nie funkcjonuje układ zbiorowy pracy lub regulamin wynagradzania, to warunki wynagrodzenia kierowcy ustala się w umowie o pracę z pracownikiem.


    Składniki wynagrodzenia kierowców

    Wynagrodzenie za pracę może mieć charakter jednoskładnikowy lub wieloskładnikowy. W ramach wynagrodzenia wieloskładnikowego mamy do czynienia z wynagrodzeniem zasadniczym oraz ze składnikami dodatkowymi.

    Istotne jest to, że minimalne wynagrodzenie, to nie płaca zasadnicza, a ogólna kwota wypłacanego miesięcznie wynagrodzenia. Przyjmuje się przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych

    W skład minimalnego wynagrodzenia wchodzi:

  • Wynagrodzenie zasadnicze, które może być określone w stawce miesięcznej, godzinowej, akordowej lub jako wynagrodzenie prowizyjne.
  • Dodatki do wynagrodzenia zasadniczego: za pełnione funkcje, warunki pracy, za dyżury.
  • Nagrody i premie zgodnie z regulaminem, ale tylko wypłacane jako element wynagrodzenia, a nie wyróżnienia.
  • Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.
  • Przy obliczaniu wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się:

  • Nagrody jubileuszowej.
  • Odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.
  • Wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.
  • Dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej.
  • Dodatku za staż pracy.

  • Wyliczanie wynagrodzenia kierowcy opiera się o dane zapisane na karcie kierowcy lub na wykresówce. Na podstawie tych informacji wyliczane są dokładnie składniki wynagrodzenia kierowcy takie jak: godziny nadliczbowe, dyżury, godziny pracy w porze nocnej. Zdarzają się także sytuacje, w których kierowca otrzymuje wynagrodzenie uzależnione od przebytej odległości (lub ilości przewożonych rzeczy) a delegacje wypłacane są na zasadzie ryczałtu. Czy takie rozwiązanie jest zgodnie z przepisami? Jeśli tak to czy jest korzystne dla przedsiębiorcy? Dla kierowcy?

    Zapisz się na bezpłatny webinar, który odbędzie się 18 maja o godzinie 19:00 i sprawdź czy wiesz wszystko na temat składników wynagrodzenia kierowców.

    Link do strony rejestracyjnej

    Źródło: Akademia czasu pracy
    Do ulubionych
    FIRMOWY SPOTLIGHT
    ADR Adviser Doradztwo i Szkolenia Jacek Pluta


    NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

    NASZE WYWIADY

    OPINIE

    NASZE RELACJE

    Photo by Josh Hild from Pexels