REKLAMA

1 dzień i niemal 900 kierowców z mandatami
Utworzona: 2020-06-30

To wyniki ubiegłotygodniowej akcji przeprowadzonej przez policję drogową Środkowej Hesji oraz oddziałów prewencyjnych z miasta Lich, które odbywały się na A 480 i A5.

REKLAMA
Jak poinformował rzecznik heskiej policji, jednym z celów kontroli byli kierowcy przekraczający prędkość na odcinku A 480 z węzła Gießener Nordkreuz do skrzyżowania autostrad w Reiskirchen. Funkcjonariusze zwracali też uwagę na ciężarówki jadące na autostradami A 480 i A 5 w kierunku północnym. Kontrole pojazdów odbywały się na pobliskim parkingu Reinhardshain Süd.

Powodem zorganizowania akcji kontrolnej były m.in. liczne wypadki, w których istotną rolę odgrywała nadmierna prędkość. Choć w roku 2019 liczba wypadków na autostradach Hesji nieznacznie spadła, „nadmierna prędkość” nadal figuruje w statystykach jako „główna przyczyna wypadku”. Innym powodem kontroli był wysoki procentowy udział kierowców ciężarówek w wypadkach odnotowany w roku 2019: w dzielnicach Wetterau, Lahn-Dill i Gießen wypadki z udziałem ciężarówek stanowiły aż 40% wszystkich wypadków. Liczba ta jest niepokojąca zważywszy, że ciężarówki to zaledwie ok. 13% wszystkich pojazdów poruszających się po drogach. Warto również podkreślić, że trzy czwarte wszystkich wypadków z udziałem ciężarówek było spowodowanych właśnie przez tę kategorię pojazdów.

W dniu kontroli przez punkt pomiarowy ustawiony tuż przed skrzyżowaniem autostrad w Reiskirchen, przejechało ok. 3 150 pojazdów. Na tym odcinku, gdzie dozwolona prędkość wynosi 80 km/h, prawie jedna trzecia wszystkich pojazdów poruszała się zbyt szybko. Spośród prawie 900 kierowców, około 500 przekroczyło limit w niewielkim stopniu i zostanie ukaranych mandatem ostrzegawczym. Natomiast 373 kierowców złamanie przepisów będzie kosztowało znacznie drożej. Kolejnych 129 kierowców jechało tak szybko, że mogą spodziewać się zakazu jazdy. 16 obcokrajowców musiało wpłacić depozyt zabezpieczający na poczet grzywny.

W tym samym czasie funkcjonariusze posterunku z Butzbach prowadzili obserwację kierowców ciężarówek jadących w kierunku Kassel. Wybrane pojazdu były kierowane na parking Reinhardshain. W przypadku 3 z 4 sprawdzonych ciężarówek wydano zakaz dalszej jazdy z powodu poważnych uchybień. Na przykład ciężarówka wioząca maszyny rolnicze z Francji do Polski, była mocno przeładowana. W tym wypadku kara wyniosła 1550 euro. Ponadto spedytor musi teraz zorganizować zestaw o odpowiedniej ładowności.

Źródło: polizei
Do ulubionych
Photo by Josh Hild from Pexels