REKLAMA

dniówka jaka definicja?? ?
ID: 248750

witam mam pytanie o definicje dniówki bo tak czytam te wpisy z forum co do wymogów dniowki 500- 300 -600 itp, ale mam pytanie co to znaczy dniówka, czy macie na mysli kazdy dzień do dyspozycji lacznie z pauza czy to jest za dzień roboczy, czy jak auto jest na bazie a kiero ma wolne teoretycznie bo mu sie nie opłaca jechac do domu bo ma daleko, czy mam rozumiec ten postulat tak że jesli kiero siedzi na aucie np pełny miesiac 31 dni to wg postulatu dniowki 500 powienien dosta 15500 netto na reke czyli orientacyjnie około 18 tys brutto przyjmując oczywiscie że diety ma nieopodatkowane czesciowo

~DayafterDay
*.146.228.227.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

REKLAMA

Posty (17)

~DayafterDay
2020-01-25 15:56:32
jak w temacie...

1

~Karolak
2020-01-25 16:01:48
Nie ma takich dniuwek jak 500 600zl itp

1

~Karolak
2020-01-25 16:02:15
Dniowek

1

~DayafterDay
2020-01-25 16:31:34
ale co w żargonie kierowców oznacza dniówka za każdy dzień czy dzień roboczy, tak czytam te wpisy tu 500 pln dniowki mało ten dostał 10500 za 4 tygodnie pracy ( 28 dni ) i czuje sie oszukany bo nie dostał premi 1500, i zastanawiam się czy ja zyje w jakimś równo ległym świecie, czy to co tu wypisują kierowcy to tylko i wyłącznie projekcja ich marzeń, proba dowartościowania ego siedząc gdzień na parkingu przez 45 h za granica, próbuje zrozumieć

1

~Btk
2020-01-25 16:44:58
Dniowka co to jest - kwestia dogadania się pracodawca-kierowca, może być dzień pracy lub dzień spędzony w trasie tzn łącznie z odpoczynkiem tygodniowym regularnym lub skrócony.

1

PavelSPM
2020-01-25 16:45:19
~DayafterDay

Defi nicji wypłaty jako jakaś tam "dniówka" nie istnieje a priori w prawnym polu (wymyślona nie legalna wypłata ta jeszcze z reguły zawsze znacznie zmniejszona w porównaniu do wypłat, zadokumentowanych w Umowie o pracy czy w innych wewnętrznych dokumentach Firmy). Każdy wkłada do tej definicji wszystko cokolwiek w miarę własnej rozwiązłości.

1

~DayafterDay
2020-01-25 16:59:46
Zgadza sie Pavel SPM zgodnie z przepisami pra codawca prywatny ma obowiązek zapłacić podstawe + nadgodziny + godziny nocne + diete minimalną tzn 30 PLN !!! i to jest jego obowiązek !!! ( no chyba że przewoźnik zapewnia wyżywienie całodzienne patrz prom np kierowca płynie do Malmo rozładowuje i płynie z powrotem czyli ma 4 posiłk i już mu nie przysługuje nawet dieta ) wszystko ponad to to jest umową pomiedzy pracodawcą, dlatego już kiedyś w jednej firmie widziałem umowę z regulaminem majacą 30 stron, regulująca dosłownie wszystko, prawie każdy aspekt codzienności kierowcy, i każde niedociąggniecie, każde obciążenie, każde niedociągniecie w czasie pracy, i wiekszość ciołków zarabiała 50-60 % tzw wynagodzenia 100 %

1

silwio
2020-01-25 17:28:51
O... I bialorus wytłumaczy jak trzeba płacić w PL... on się zna na tym.. Ale piszczy od paru lat o pracę u "dziadow"... chociaż twierdzi... że może mieć pracę poza PL... :)...

-2

PavelSPM
2020-01-25 19:46:33
~DayafterDay
2020-0 1-25 16:59:46
"... + diete minimalną tzn 30 PLN !!!... "

Przy zwykłej Umowie o pracy (bez żadnych wyjątków gdziekolwiek), standardowe (nie zmniejszone) normy, stawki, kwoty i limity Rozporządzenia MPiPS od 01. 03. 2013 r. obowiązkowe są dla pracowników wobec wszystkich stref (budżetowych i poza budżetowych).

KP Art. 9. § 2. Postanowienia układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych oraz regulaminów i statutów nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych.

KP Art. 77. 5 §4. "... nie mogą ustalać diety... niższej niż dieta z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju określona dla pracownika, o którym mowa w §2".

To że Polskie państwo niby 8220; pozwoliło8221; ("przymykając oczy" na KP Art. 9. § 2., Art. 77. 5) Firmam poza budżetową strefą na zmniejszenie zagranicznych diet (unikając kolaps i katastrofę w branży transportowej po wygranych kierowcami spraw sądowych o dietach i rycz. za noclegi) aż do wielkości krajowej stawki kwoty 30 zł. (dyskryminując pracowników na zasadzie stref zatrudnienia) POD WARUNKIEM ZGODY NA TO PRACOWNIKA z określeniem i podpisaniem tego w układzie zbiorowym pracy czy regulaminie pracy i wynagradzania lub w umowie o pracy, lecz to nie znaczy że jest to obowiązującym czy kogoś do tego zmusza, jak i to nie pozwala zmniejszyć limity na noclegi i to co z tantym związano (ryczałty), określone Roz. MPiPS od 01. 03. 2013 r., w wypadkach konieczności czy chęci pracowników nocować poza pojazdem (w Hotelach) lub w pojeździe podczas podróży służbowych.


"... kierowca... ma 4 posiłk i już mu nie przysługuje nawet dieta... "

Rozporządzenie MPiPS z dnia 29 stycznia 2013 roku.
Art. 14.
1. Pracownikowi, któremu zapewniono w czasie podróży zagranicznej bezpłatne, całodzienne wyżywienie, przysługuje 25% diety ustalonej zgodnie z § 13 ust. 3.
2. Kwotę diety zmniejsza się o koszt zapewnionego bezpłatnego wyżywienia, przyjmując, że każdy posiłek stanowi odpowiednio:
1) śniadanie - 15% diety;
2) obiad - 30% diety;
3) kolacja - 30% diety.
3. W przypadku korzystania przez pracownika z usługi hotelarskiej, w ramach której zapewniono wyżywienie, przepisy ust. 2 stosuje się odpowiednio.
4. Pracownikowi, który otrzymuje w czasie podróży zagranicznej należność pieniężną na wyżywienie, dieta nie przysługuje. Jeżeli należność pieniężna jest niższa od diety, pracownikowi przysługuje wyrównanie do wysokości należnej diety.


"... kiedyś w jednej firmie widziałem umowę z regulaminem majacą 30 stron... "

Biznes jak i interes nie opiera się na zaufaniu lub dżentelmeńskich umowach. Tylko zapoznania się pracownikiem przed wyrażeniem zgody na pracę z Umową o pracę, układem zbiorowym pracy, regulaminem pracy i innymi wewnętrznymi dokumentami Firmy, których należy przestrzegać w przypadku zawarcia umowy, pozwoli uniknąć w przyszłości wielu niespodzianek i bajek od pracodawcy dotyczących niuansów pracy, obowiązków, odpowiedzialności, norm finansowych pensji i kwot związanych z podróżami służbowymi czy delegacjami i t. d.

1

PavelSPM
2020-01-25 19:52:32
"W polskim orzecznictwie przyjmuje się, iż ustalenia faktyczne i uzasadnienia wyroków w określonych sprawach, nawet podobnych, nie mogą wpłynąć na rozstrzygnięcia w innych procesach. Wynika z tego, że stanowiska sądów w podobnych sprawach nie muszą być jednolite. Tak przyjęta praktyka prowadzi do rozbieżności stanowisk i nie gwarantuje mocnej pozycji ani pracodawcom, ani pracownikom.
Dopóki przepisy dotyczące diet i ryczałtów nie zostaną stosownie uszczegółowione, sądy będą musiały orzekać w oparciu o indywidualne okoliczności każdej ze spraw o zapłatę diet i ryczałtów. Omawiane orzeczenie powinno skłonić pracodawców do sformalizowania procesu rozliczania kierowców. Bardzo ważne jest, aby oprócz tworzenia kolejnej dokumentacji, zadbać o prawidłowe naliczanie i rozliczanie wynagrodzenia oraz kosztów podróży służbowych... "
"Sąd Najwyższy zaznacza też, że w ramach przyznanych mu kompetencji, nie jest władny rozwiązać problemu w ujęciu legislacyjnym - w tym zakresie wyłącznie uprawnionym jest prawodawca... "
(T) TRANSLAWYERS (kancelaria specjalizująca się w prawie transportowym).

1

PavelSPM
2020-01-25 20:00:55
2020-01-25 17:28:51
"... I bialorus wytłumaczy jak trzeba płacić w PL... "

Widać że pragnienie do rewanżu (ba nalna zemsta) za Moje odpory na nieudane twoje "czepiania" do Mnie nie "odpuszcza" i mocno "trzyma" ciebie.
Kwiczysz, aż piszczysz, obmawiając Mnie. ; -)

1

irish_dude
2020-01-25 20:11:49
Do autora wątku:
Moja ostatnia praca w Europie- miałem płaconą dniówkę.
Jeździłem z Irlandii do Włoch i Hiszpanii.
Dniówka była płacona za każdy dzień spędzony w ciężarówce.
Po każdej trasie zjeżdżałem do domu na 1-3 dni, w zależności od planu i potrzeb.
Za dni spędzone w domu nie otrzymywałem wynagrodzenia.
Zaznaczam, że weekendów w aucie było może 5 w ciągu 7 lat.
Wtedy działa mi się krzywda, bo za każdy dzień dostawałem połowę dniówki, czyli jeden dzień stałem za darmo. Czasem nie dało się inaczej, ale nie narzekałem, bo pracodawca był w porządku.

1

~DayafterDay
2020-01-25 20:49:01
a co do diety kiedy kierowca ma zapewnione wyzywienie to był skrót myslowy no bo nie wiem jak brać pod uwage składnik 30 % z 30 pln to jest 9 pln czyli około 2 E kiedy fajki Malboro w UK kosztuja 13, 95 Funta, po za tym wczesniej ci napisałem że od tego jest własnie umowa żeby regulowac wszytskie pozostałe kwestie, a dniówka nie jest sprzeczna w żaden sposób z prawem, jesli chcesz być taki na jakiego się kreujesz "elokwentnego znawce przepisów " to przeczytaj raz jeszcze przepisy, i zobacz i znajdz mi zapis zabrianający dniówki, zapisy mowią że kierowca nei może być wynagradzny akorodowo czy w jakikolwiek sposób motywujący go do łamania przepisów, a dniowka motywuje go jedynie do odpoczywania na akord, i przy kierowcy który nie jest chetny do pracy pozostaje albo motywoanie go 30 stronami zapisów w umowie lub po prsotu podziekowanie mu za świadczenie pracy przed upływem 1 miesiaca pracy

1

PavelSPM
2020-01-26 10:53:31
"Dniówka" pochodzi ze starych czasów (bez prawnych) kiedy chadziaj płacił parobku za bezmierny dzień pracy (miarą czasu pracy wtedy był - dzień, czyli abstrakcyjna wielkość z reguły od wschodu do zachodu słońca). W czasie współczesnym (prawnym), miarą czasu dla rozliczenia podstawy z należnymi dodatkami jak i stawek kwot diet z ryczałtami za noclegi w podróżach służbowych jest godzina, ilość godzin w dobie, miesiącu, roku. Dla wszystkiego są odpowiednie ustalone państwem limity norm na podstawie których po fakcie czyni się rozliczenie z danych ewidencji (cyfrowa karta kierowcy) w ustalonym okresie rozliczeniowym.
Jak przykład wpisu "dniówki" w śmieciowej Umowe o pracy lub w innych wewnętrznych dokumentach firmy wyzyskiwaczem - pasożytem dla zmniejszenia sumy stawek kwot diety i ryczałtu za nocleg w czasie podróży służbowej :

"... Z tytułu podróży służbowej zagranicznej, za każdą dobę podróży, pracownikowi
przysł uguje ekwiwalent pieniężny nazwany "dniówką" w wysokości "x" euro na pokrycie
kosztów wskazanych w § 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29
stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w
państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej,
składający się w szczególności z diety oraz ryczałtu noclegowego... "

NIE DAJCIE SIĘ OSZUKAĆ!!!

1

~Stausz
2020-01-26 11:08:32
Dniówka to 1/365 część również ku. Powstaje przez podzielenie tego co zarobiluście w ciągu całego roku w firmie lub firmach przez liczbę dni danego roku.

W podobny sposób oblicza się kwotę za miesiąc = to co zarobiluście w ciągu roku / 12 miesięcy.

Nie ma innego sposobu żeby określić dniówkę lub zarobek miesięczny. Większość ludzi wie o co chodzi. Ci co nie rzekomo nie wiedzą są zwykłymi pieniaczami.

1

~Stausz
2020-01-26 11:09:15
Dniówki tzw. skoczków są oczywiście niższe.

1

~Stausz
2020-01-26 11:22:38
Nie napisałem, ale to oczywiste że średnia roczna dniówkę oblicza się biorąc pod uwagę tylko dni które spędzamy w pracy - wolne dni od pracy w domu z wiadomych względów odlicza się. Z perspektywy roku widać ile dni kierowca spędza w pracy a ile w domu, można porównać wszystkie systemy i jaka dniówka z tego wychodziła.

1

Odpowiedzialność

Novemedia Ltd nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych tutaj ofert, postów i wątków. Osoby zamieszczające treści naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Powyższy adres IP będzie przekazany uprawnionym organom Państwa w przypadku naruszenia prawa. Zastrzegamy sobie prawo do nie publikowania jakichkolwiek treści bez podania przyczyny.

Twój adres IP: 18.206.194.161

Dodaj
Anuluj

Opcje - szybkie linki

Wątki Admina

TOP 20 - przez was wybrane

OSTATNIO KOMENTOWANE

REKLAMA

ZOBACZ TEŻ

Zakazy ruchu dla ciężarówek w Europie na rok 2020
trafficban.com
Przepisy kuchni kierowców - do przygotowania w trasie lub przed wyjazdem
Kuchnia kierowcy

Kierowca do zabrania - Potrzebujesz się dostać do auta? A może masz wolne miejsce i możesz podrzucić drugiego kierowcę gdzieś na Twojej trasie?
Kierowca Do Zabrania

Sprawdź dobre parkingi w Europie
Dobry parking

Warunki przejazdu na drogach w Polsce
Drogi w Polsce