Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Badania wstępne do pracy!

ID: 184363


Witam!
Mając kod 95 przy każdej zmianie pracy przechodzę podstawowe badania typu oklulista, laryngolog itp. czy całościowe razem z psychotestami. Skoro mam ważne badania (kod95) na 5 lat.
Z góry dzięki

~Potrzebujący
*.podkarpacki.net

Posty (18)

~Potrzebujący
jak w temacie...
ese
To informacja czy pytanie?
~Potrzebujący
Pytanie sorki
ese
Warto by może takim znaczkiem kończyć "?"
~Potrzebujący
Oj tam czepiasz się jak ksiądz przy wpadce :). to z powagi sytuacji
~Potrzebujący
Pomoże ktoś kto jest w temacie?
~Kamil
Ponieważ takie mamy prawo. Musisz je przejść, są to badania wstępne. Osobiście uważam, że to bezsensu, tym bardziej, że badania pod kod 95 są bardziej wymagające, ale tak jak wcześniej pisałem, takie prawo. Nie wiem, czy dobrze pamietam, ale chyba, jeżeli nie minął miesiąc od zmiany pracodawcy, to możesz przynieść poprzednie badania, jeżeli dotyczą tego samego stanowiska. Nie chce siać herezji, dlatego sprawdź to lub poczekaj na mądrzejsze wpisy. Miłej niedzieli :)
~Marcin
Co mówi kodeks pracy? poszukaj., Jeżeli charakter pracy podobny to nie musisz robić ale jak praca na wysokości to musisz
~Potrzebujący
co mówi kodeks pracy? że jest zakręcony jak świński ogon. Myślałem, że po to wprowadzili kod 95 aby ułatwić sprawę. Nie wiem po co on w ogóle jest skoro i tak trzeba robić całościowe badania.
~Marcin
Osoby zmieniające pracę od 2015 r. nie muszą robić badań lekarskich, jeśli posiadane przez nie dokumenty nadal będą ważne, a warunki zatrudnienia na nowym stanowisku będą podobne jak na poprzednim.
~zcx
Kod 95 razem z datą przy nim zapisaną dają mi informację do kiedy kierowca posiada ważne orzeczenie lekarskie oraz psychologiczne, a także kiedy musi wykonać szkolenie okresowe. Czy muszę takiego pracownika kierować dodatkowo na badania wstępne, oraz badania okresowe?
ODPOWIEDŹ : Co do zasady nie ma konieczności kierowania na wstępne badania lekarskie kierowcy, który posiada wpis w prawie jazdy określający aktualną datę ważności badań lekarskich oraz psychologicznych. Kierowca będzie miał jednak obowiązek przedłożenia pracodawcy kopii zaświadczeń, jakie uzyskał przeprowadzając badania lekarskie i psychologiczne, stwierdzających brak przeciwwskazań do pracy na stanowisku kierowcy oraz będących podstawą odpowiedniego wpisu do prawa jazdy. Kopie takich zaświadczeń przedsiębiorca przechowuje przez okres zatrudnienia kierowcy, zwracając mu je w przypadku ustania zatrudnienia.
Zgodnie z art. 39j ustawy o transporcie drogowym kierowcy wykonujący przewóz drogowy podlegają badaniom lekarskim w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy. Badania te wykonywane są w zakresie i na zasadach określonych w przepisach Kodeksu pracy. Ponadto są one rozszerzone o badania w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami. W przepisie tym wskazano również częstotliwość przeprowadzania takich badań w zależności od wieku jaki osiągnął kierowca. a*alogiczne w art. 39k wskazano obowiązek poddawania się przez kierowcę badaniom psychologicznym, również określając częstotliwość tych badań.

Należy jednak uwzględnić fakt, że osoba zatrudniona na stanowisku kierowcy, oprócz kierowania pojazdem, może wykonywać również inne czynności np. dźwiganie ciężarów, czynności mechanika, prace na wysokości itp. W takim wypadku należy skierować kierowcę na badania profilaktyczne wskazując w skierowaniu te dodatkowe czynności. Lekarz profilaktyk przeprowadzi wówczas dodatkowe badania adekwatne do narażeń.

Natomiast na badania okresowe (lekarskie i psychologiczne) kierowcę należy skierować w odpowiednim terminie, przed upływem ważności badania wskazanego w orzeczeniu, tak, aby zachowana była ciągłość uprawnień do pracy na stanowisku kierowcy.

Zaznaczyć również należy, że w literaturze przedmiotu można spotkać się również z odmiennymi poglądami w omawianym powyżej temacie tj. obowiązkiem kierowania na wstępne badania lekarskie kierowcy w przypadku jego zatrudnienia.



Podstawa prawna:
Art.. 39a ust. 1 i 2, art. 39f ust. 1, 39j, 39k, 39l ustawy z dnia 06. 09. 2001 r. o transporcie drogowym (tj. DzU z 2013 r. poz. 1414 ze zm. )
Art. 229 Kodeksu Pracy

1

~fryc
Brawo zcx.
Dopisze może w skrócie, że badania robione do prawa jazdy z kodem 95 zastępują badania wstępne i okresowe.
~zcx
Fryc

już kiedyś o tym w skrócie i w trochę innej formie pisałem w innych wątkach.
~zcx
wydrukować i pokazywać pracodawcom.

Przy zmianie jak i przy kontynuacji.
~Z telefonu
Przed każdym rozpoczęciem nowej pracy dostajesz zakładowe skierowanie na badania, które mają określić brak ewentualnych przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku.
Tylko po co ja to pisze?
~fryc
Z telefonu.
Pracodawca zatrudniajacy kierowcę z ważnym zawodowym prawem jazdy nie ma takiego obowiązku.
Takie trudne to do zrozumienia?
~zcx
~Z telefonu
2019-06-08 14:54:31


tą mądrość zachowaj dla siebie i jej pod żadnym pozorem nie rozpowszechniaj.
~Z telefonu
Wiem, doczytałem. Zawsze dobrze się czegoś nowego dowiedzieć

1

Odpowiedzialność

Novemedia Ltd nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych tutaj ofert, postów i wątków. Osoby zamieszczające treści naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Powyższy adres IP będzie przekazany uprawnionym organom Państwa w przypadku naruszenia prawa. Zastrzegamy sobie prawo do nie publikowania jakichkolwiek treści bez podania przyczyny.

Twój adres IP: 3.129.67.26

Dodaj
Anuluj

Opcje - szybkie linki

Wątki Admina

TOP 20 - przez was wybrane

OSTATNIO KOMENTOWANE

ZOBACZ TEŻ

Zakazy ruchu dla ciężarówek w Europie na rok 2024
trafficban.com
Przepisy kuchni kierowców - do przygotowania w trasie lub przed wyjazdem
Kuchnia kierowcy

Sprawdź dobre parkingi w Europie
Dobry parking

Warunki przejazdu na drogach w Polsce
Drogi w Polsce
Photo by Josh Hild from Pexels