Warto zaznaczyć, że w polskim systemie prawnym istnieje urlop na poratowanie zdrowia, ale dotyczy on jedynie nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony. Prawo to nabywają po przepracowaniu nieprzerwanie co najmniej 7 lat w szkole w wymiarze nie niższym niż ½ obowiązkowego wymiaru zajęć. O przyznaniu takiego urlopu decyduje lekarz medycyny pracy.
Zdaniem związku zawodowego urlop regeneracyjny powinien przysługiwać wszystkim pracownikom, niezależnie od zajmowanego stanowiska pracy. Dlatego też Związkowa Alternatywa proponuje, by wpisać do Kodeksu pracy prawo do urlopu regeneracyjnego dla wszystkich pracowników, którzy przepracowali w danym zakładzie 7 lat. Urlop powinien być w pełni płatny i automatycznie przyznawany na wniosek pracownika. Wydaje się, że optymalnym okresem odpoczynku byłyby trzy miesiące. To czas wystarczający do odpoczynku i regeneracji, który zarazem nie zakłóca funkcjonowania danej firmy czy instytucji. Prawo do kolejnego urlopu regeneracyjnego byłoby po kolejnych siedmiu latach.
Proponujemy, by wpisać do Kodeksu pracy prawo do urlopu regeneracyjnego dla wszystkich pracowników, którzy przepracowali w danym zakładzie pracy 7 lat. Urlop powinien być w pełni płatny i automatycznie przyznawany na wniosek pracownika.https://t.co/mqHgZbWJa5
— Związkowa Alternatywa (@zwiazkowa) January 14, 2025
Źródło: Związkowa Alternatywa
grafika poglądowa