REKLAMA

Niemcy: rozszerzenie opłaty drogowej na całą sieć dróg krajowych od 1 lipca 2018 r.
Utworzona: 2018-02-13

Odpowiednia ustawa w tej sprawie została przyjęta już wiosną 2017 r. Nie ogłoszono jeszcze, jaka będzie wysokość opłaty, która zostanie ustalona na podstawie przyszłej ekspertyzy kosztów drogowych.

Mówi się kwocie na poziomie obecnych opłat autostradowych, tzn. 13,5-21,8 centa za kilometr, przykładowo dla pojazdu o wadze 40 t. W związku z rozszerzeniem opłaty rząd federalny liczy na roczne wpływy rzędu 2 mld euro. W porównaniu do obecnych dochodów, oznacza to wzrost o prawie 50%.

Toll Collect rozpoczął już prace dostosowawcze, obejmujące zmiany techniczne w systemie automatycznego poboru opłat, w urządzeniach pokładowych (OBU) oraz w systemie kontroli opłat. W tym wypadku nie będzie konieczna wizyta w warsztacie. W odróżnieniu do poprzedniego systemu, automatyczny pobór opłat nie odbywa się indywidualnie poprzez urządzenie pokładowe, ale jest rejestrowane centralnie przez komputer Toll Collect. W ten sposób kierowca nie będzie już mógł jak poprzednio odczytać naliczonej opłaty z wyświetlacza urządzenia pokładowego, co z pewnością w pewnych przypadkach oznaczać będzie większe obciążenia biurokratyczne. Opłaty te będą w przyszłości udostępniane z odstępem czasowym za pomocą modułu obsługi Toll Collect najpóźniej w ciągu 48 godzin.
Do ulubionych