Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

ryczałt za noclegi pracodawcy toczą pianę

ID: 122303


kilka dni temu rozstałem się z pracodawcą chciał mnie zmusić do łamania przepisów- przegięcia tacho może byśmy sie rozstali w zgodzie gdyby wypisał mi jakieś normalne swiadectwo pracy żebym poszedł dalej ale nie dostałem dyscyplinarkę i nie wypłacił mi sporo kasy poprosiłem więc o pomoc w odzyskaniu kasy inspektora pracy ten po kontroli w firmie napisał mi że należy mi się ryczałt za noclegi w kabinie i powinien on wynosić 25% doby hotelowej czyli około 27e za każdą noc poszukałem troche poszperalem i okazuje się że i owszem odsyłam wszystkich do artykułu w rzeczpospolitej w zakładce prawo a tu link
://prawo. rp. pl/artykul/804545. html

Posty (104)

Alex:-}
Cradl, tak, ponieważ przez 4 lata do kwietnia 2010 SN z tylko sobie znanych powodów nie uznawał diet...
Założyłem 2009 sprawę o wynagrodzenie i diety, i wygrałem ją połowicznie... diety nie zostały uznane
(pisałem o całej sprawie na innym wątku 3 lata temu... całe szczęście, że wtedy chodziło o diety krajowe)
bosssman
Z wyroku Sądu Najwyższego z 19 marca 2008 r., I PK 230/07 (OSNP 2009nr 13-14, poz. 176, z glosą A. Drozda OSP 2010 nr 2, poz. 21), - zgodnie z którym umożliwienie kierowcy spania w kabinie samochodu nie stanowiło zdaniem sądu, zapewnienia pracownikowi bezpłatnego noclegu,
W wyroku: z dn. 1 kwietnia 2011r. II PK 234/10 Sąd Najwyższy dodał, że stworzenie kierowcy przez pracodawcę możliwości noclegu (spędzenia nocy i snu) w kabinie samochodu ciężarowego nie jest równoznaczne z zapewnieniem pracownikowi przez jego pracodawcę bezpłatnego noclegu w rozumieniu § 9 ust. 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 maja 2001 r.
Należy podkreślić, iż Sąd Najwyższy nie odnosił się w powyższym zakresie do okoliczności obowiązywania Unijnych oraz Europejskich źródeł prawa pracy regulujących normy czasowe kierowców zawodowych i w tym zakresie wskazana powyżej wytyczna Sądu Najwyższego miała wpływ na kilkadziesiąt rozstrzygnięć w podobnych sprawach.
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 4 czerwca 2013r nr II PK 296/12. SN po raz pierwszy uwzględnił zapisy prawa wspólnotowego ( rozp. 561/2006 ) i stwierdził, że : Rozporządzenie nie reguluje sytuacji, w której pracownik godzi się na odpoczynek w samochodzie lecz jedynie sytuację, w których pracownik korzystający z hotelu legitymuje się lub nie rachunkiem za nocleg. Prawa do tego ryczałtu brakuje zatem, gdy pracownik mobilny godzi się na spanie w samochodzie i z góry wyklucza korzystanie z hotelu.

Dodać należy, że pojęcie odpoczynku, zgodnie z art. 8 rozporządzenia (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 marca 2006 r. nie odnosi się do noclegu, (albowiem odpoczynki odbierane są w różnych godzinach w których kierowca swobodnie dysponuje swoim czasem) a odbierając odpoczynek w kabinie samochodu wyposażonego w miejsce do spania kierowca nie ponosi żadnych kosztów noclegu które należałoby mu zwrócić.
Z zapisów prawa wspólnotowego nie wynika potrzeba jakiejś formalnej, poświadczonej pisemnie zgody zainteresowanego kierowcy na odbieranie odpoczynków w kabinie samochodu. Ma on po prostu prawo (w określonym zakresie tj. odpoczynki dzienne i skrócone tygodniowe) do odpoczynku także nocnego w kabinie pojazdu a zależne jest to wyłącznie od jego woli. Oczywiście kierowca musi mieć w tym czasie dostęp do miejsca do spania, niezależnie w którym okresie doby ten odpoczynek ma miejsce.
Moim zdaniem Komisja Prawnej Głównego Inspektora Pracy z dnia 12 września 2013 r. w swoim stanowisku stanęła w rozkroku pomiędzy orzecznictwem wskazującym jak należy stosować prawo...
transport_baranow
Pojecie odpoczynku nie odnosi się do noclegu? Ciekawe bo w przepisie jest mowa o miejscu do spania a ryczałt nie przysługuje za czas przejazdu
transport_baranow
Jeśli w 561/2006 nie ma mowy o noclegu to skąd SN wywiodl potrzebę zgody?

1

PrzPrz
"odbierając odpoczynek w kabinie samochodu wyposażonego w miejsce do spania kierowca nie ponosi żadnych kosztów noclegu które należałoby mu zwrócić. "

Może się zdarzyć, że kierowca nie ponosi żadnych kosztów, jeżeli pracodawca - oprócz leżanki w pojeździe - zapewnia kierowcy również pościel i akcesoria do spania, pierze pościel i utrzymuje ją we własnym zakresie i na swój własny koszt lub wypłaca kierowcy odpowiedni ekwiwalent pokrywający te wszystkie koszty, jeżeli pościel i akcesoria do spania oraz ich utrzymanie i pranie jest wykonywane przez kierowcę, oraz jeżeli ponadto pokrywa wszelkie koszty płatnych sanitariatów i parkingów strzeżonych.
Parkingi strzeżone - jawią się jako niezbędne dla komfortu psychicznego podczas odpoczynku kierowcy, który wówczas nie musi się zastanawiać, czy i co stanie się przedmiotem kradzieży podczas jego snu - czy paliwo, czy ładunek, czy moze ktoś wtargnie do kabiny...
Jeżeli choć jeden z powyższych elementów jest kosztem ponoszonym przez kierowcę - nie sposób uznać, że kierowca nie ponosi ŻADNYCH kosztów noclegu.

W sytuacji, gdy zasady pokrywania kosztów noclegu nie zostały inaczej uregulowane w układzie zbiorowym, regulaminie wynagradzania lub umowie o pracę - kierowcy przysługują ryczałty za noclegi na zasadach i w kwotach określonych w Rozporządzeniu dotyczący należności służbowych przysługujących pracownikowi samorządowemu.
Ł ysy
PrzPrz. Już ci kiedyś napisałem, musisz być cienkiej klasy prawniczkiem skoro wciskasz nierozgarniętym kierowcom powyższe kity.
Człowieku opanuj ten bełkot, o czym ty bredzisz? Ujmujący jest tekst tyczący warunku koniecznego przy prawie do ryczałtunoclegowego. Musi być bezpłatny nocleg, nawet zapłata za kibel jest wystarczająca.
W takim razie do czego służy dieta? Za kibel płacisz z diety.
W którym akcie prawnym ustawodawca definiuje warunki jakie powinny być spełnione do należytego wypoczynku kierowcy?Gdzie są podane parametry łożka, wymiary kabiny, odległośc do kibla? Nie ma nigdzie, a ty chłopcze mieszasz, wypisujesz głupoty. Liczysz na zgolenie naiwniaków? jak ich podjarasz na forum, paru tumanów skusi się na walkę z podłym pracodawcą.
Jesteś facet śmiesznym kolesiem, popychasz bzdury, twoje interpretacje są poprostu głupawe.

1

Ł ysy
Za każdym razem, gdy kierowca spędza noc w samochodzie pracodawca ponosi koszty. Jedynym koniecznym warunkiem do wypłaty ryczałtu jest wypad pracownika z kabiny. Udokumentowany wypad.
Alex:-}
Ł ysy, grzeszysz ignorancją a przecież chcesz się jawić jako praworządny obywatel... i w ogóle, dzień dobry ; -}

1

Alex:-}
Ł ysy, znów zaklinasz rzeczywistość (czy to nie Twoje słowa? ). .
spójrz w górę na mój wczorajszy pierwszy wpis... ; -}

1

Ł ysy
Alex. Właśnie dlatego pokazuję hipokryzję PrzPrz. Facet bredzi i tyle. Ma w tym cel łatwo rozpoznawalny, poprostu chce żyć z ludzkiej naiwności.
pocztagorski
Co My tu Mamy???

Łysiaczek -Pysiaczek:)

Sprawa jest prosta, oczywista i logiczna.
W dobie drapieżnych działań Państwa Fiskalnego, drążącego kiesy obywateli, zarówno przedsiębiorców jak i ich Pracowników, Trzeba traktować każdą pracę jak Biznes.

A konsekwencje są oczywiste: "ściągnąć jak największą ilość pieniądza"
Nie ma to znaczenia od kogo i ile.
Od tego są Prawnicy i Sądy!!!

A w tym względzie Łysiaczku, możesz jedynie się nieśmiało poużalać się na Forum:)
Ł ysy
pocztagorski. Z przygłupami nie dyskutuję.

2

macgot78
Kierowca musi się zgodzić w oświadczeniu że wyraża zgodę na odbieranie odpoczynku w kabinie z łóżkiem homologowanym oraz ze będzie ten odpoczynek realizował na parkingu z zapleczem higieniczno-sanitran ym. Wtedy roszczenia nie są zasadne.
Ł ysy
A jak się nie zgodzi to co?
Żegnaj bracie, szukaj nowej firmy.
Tyle razy powtarzałem, podstawą do spokoju w firmie jest odpowiednio zredagowana umowa i regulamin.
Osobiście twierdzę, że wcale nie musi wyrażać zgody.
Paru kolesi żywotnie jest zainteresowanych wprowadzaniem w błąd kierowców. W końcu żyją z sądzenia się. Ichnie interesuje czym skończy się sprawa, ważne, aby sądzić się.

1

PrzPrz
Ł ysy: Specjalnie dla Ciebie - art. 8 ust. 8 R561/2006:

"JEŻEL I KIEROWCA DOKONA TAKIEGO WYBORU, dzienne okresy odpoczynku i skrócone tygodniowe okresy odpoczynku poza bazą można wykorzystywać w pojeździe, o ile posiada on odpowiednie miejsce do spania dla każdego kierowcy i pojazd znajduje się na postoju. "

Czyli - aby odpoczynek odbierany w kabinie w ogóle mógł być zaliczony jako legalny odpoczynek:
- pojazd musi znajdować się na postoju (w pojeździe w ruchu - odpoczynku nie będzie) ;
- pojazd musi mieć odpowiednie miejsce do spania dla każdego kierowcy (w pojeździe bez łóżek - odpoczynku nie będzie) ;
- kierowca musi dokonać takiego wyboru (jeżeli kierowca zostanie przymuszony do odbioru odpoczynku w pojeździe - odpoczynku nie będzie).

Co oczywiste - ani odpoczynki tygodniowe regularne, ani pozostałe odpoczynki odbierane na terenie bazy - nie są dopuszczalne do odbioru w pojeździe, jako niewymienione w art. 8 ust. 8 R561/2006.

Reszta - to tylko Twoje wyobrażenia...
PrzPrz
Ł ysy (2014-02-06 10:53:32) :
W takim razie do czego służy dieta? Za kibel płacisz z diety.

*-*-*-*-*-*-*-*- *-*-*-*-*-*-*-*
Jes teś w oczywistym błędzie. Dieta:
- w czasie podróży krajowej jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia (§ 7 ust. 1 Rozporządzenia
MPiPS z 29 stycznia 2013 r. ) ;
- w czasie podróży zagranicznej jest przeznaczona na pokrycie kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki (§ 13 ust. 1 Rozporządzenia).

Przyjmując jako słuszne Twoje twierdzenie, jakoby dieta miała służyć na pokrycie kosztów sanitariatów (toalety i natryski), należałoby uznać, że w czasie podróży krajowej albo kierowca nie musi z takich obiektów korzystać, albo na terenie Rzeczypospolitej Polskiej wszystkie toalety i natryski są bezpłatne.

Niezależnie od powyższego - koszty sanitariatów to nie są jedyne koszty związane z noclegiem w kabinie.
Pominąłeś zupełnie koszt utrzymania i prania pościeli i akcesoriów do spania oraz koszt parkingu strzeżonego, na którym kierowca nie będzie przez całą noc zastanawiał się, czy nic się złego nie wydarzy podczas jego snu...
Pościel i parkingi też ma kierowca opłacać z diety... ?
transport_baranow
Ja bym polecił - po starej znajomości panie PrzPrz - lekturę właśnie opublikowanego wyroku Sądu Okręgowego w Legnicy. Bardzo ciekawe uwagi nt niezapewnienia noclegu w nawet '' najbardziej komfortowej kabinie'' także w kontekście jego bezplatnosci.
Ł ysy
PrzPrz. Dobry z ciebie manipulant. Jednym słowem kłamiesz w żywe oczy. Wciskasz kity i tyle.
Co wynika z post z godz 15:59:09? Wielkie nic.
Podaj wiarygodny sposób zweryfikowania, czy kierowca był zmuszony do konkretnego wyboru.
Zresztą jest to bez sensu, bo sam fakt wyboru przez kierowcę sposobu odbierania wypoczynku jest zupełnie nieważny.

1

batonesku
Pracownikowi przysługuje zwrot kosztów noclegu w trakcie podróży zagranicznej, w wysokości stwierdzonej rachunkiem, w granicach limitu określonego dla poszczególnych państw w załączniku do ww. rozporządzenia. W uzasadnionych przypadkach pracodawca może wyrazić zgodę na zwrot kosztów za nocleg w wysokości wyższej niż te limity.
Jeśli pracownik nie przedłoży rachunku za nocleg, przysługuje mu ryczałt w wysokości 25% limitu, o którym mowa w przywołanym wyżej załączniku. Ryczałt nie przysługuje za czas przejazdu. Nie przysługuje on także wtedy, gdy pracodawca lub strona zagraniczna zapewnią pracownikowi bezpłatny nocleg.
Ł ysy
Drugi twój post jest typową manipulacją. Trąca wręcz o perfidną hipokryzje.
podaj akt prawny, z którego jasno wynika, że dieta powinna być tylko przeznaczona na koszty wyżywienia.
Nie znajdziesz takiego, zatem dlaczego kłamiesz?Z diety pracownik pokrywa wszystkie koszty podróży służbowej /poza noclegiem/ z opłatami za kibel włącznie.
Podaj akt prawny określający parametry stosownego miejsca do odbioru wypoczynku. Szerokość łożka, doległość od węzła sanitarnego. Nic takiego niema. Skąd zatem brednie o konieczności wypłaty ryczałtu przy wyborze spania w kabinie? Tekst o kosztach pracownika związanych, tu muszę posłużyć się twoim językiem, prania pościeli i akcesoriów do spania, traktuję jako przejaw twojej fantazji.
Może podasz jeszcze sposób zweryfikowania, czy nocleg był wolnym wyborem pracownika, czy pod przymusem?
Od kiedy to kierowca płaci za parkingi? Który przepis mówi o konieczności korzystania tylko z strzeżonych parkingów?
Chłopie, opanuj się, wypisujesz brednie.
Naprawdę jesteś cienkiej klasy prawniczkiem lub głupawym kierowczyną.

1

Ł ysy
batonesku. Czy korzystanie z kabiny samochodu szefa wiąże się z kosztami pracownika?Raczej koszty ponosi właściciel.

1

Ł ysy
"nie ma ". zaczynam pisać jak kwiat tego forum.
batonesku
Oprócz diet, zwrotu kosztów przejazdów, dojazdów i noclegów, pracownikom przysługuje zwrot także innych niezbędnych wydatków, określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb. Dotyczy to zarówno podróży zagranicznych, jak i krajowych. Obowiązujące od 1 marca br. rozporządzenie w sprawie podróży służbowej określa, że te inne wydatki to opłaty za: bagaż, przejazd drogami płatnymi i autostradami, postój w strefie płatnego parkowania, miejsca parkingowe oraz inne niezbędne wydatki wiążące się bezpośrednio z odbywaniem podróży krajowej lub podróży zagranicznej. Wydatki te zwraca się pracownikowi w udokumentowanej wysokości.
Rozliczenia kosztów podróży dokonuje się nie później niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia podróży służbowej (ten sam termin obowiązuje w przypadku podróży krajowej). Do rozliczenia kosztów podróży pracownik załącza dokumenty (w szczególności rachunki, faktury lub bilety), potwierdzające poszczególne wydatki (nie dotyczy to diet oraz wydatków objętych ryczałtami). Jeżeli przedstawienie dokumentu nie jest możliwe, pracownik składa pisemne oświadczenie o dokonanym wydatku i przyczynach braku jego udokumentowania.
batonesku
Zagraniczne podróże służbowe od 1 marca 2013 r. - aspekt podatkowy i bilansowy
wklepać w google i będzie jasne.
Ł ysy
batonesku. co wnosi twój ostatni post do dyskusji o ryczałtach noclegowych? Raczej nic. Chyba, że chcesz wykazać perfidie z jaką dyskutuje PrzPrz.
Facet dobrze miesza.
PrzPrz
Ł ysy (2014-02-06 16:38:29)
Podaj wiarygodny sposób zweryfikowania, czy kierowca był zmuszony do konkretnego wyboru.

*-*-*-*-*-*-*-*- *-*-*-*-*-*-*-*-*-*- *
W przypadku, gdy kierowca nie podpisał oświadczenia, że wybiera nocleg w kabinie - wystarczy sprawdzić, czy wysokość zaliczek udzielanych przez pracodawcę na pokrycie kosztów podróży służbowej umożliwiała codzienny nocleg w hotelu. Jeśli nie - kierowca nie miał zapewnionej swobody wyboru, gdyż musiałby koszt hotelu pokrywać z własnych środków, przy braku pewności, czy pracodawca zwróci mu te koszty.

W Twoim przypadku, jeżeli Twoi kierowcy podpisali takie oświadczenie - jako dowód przymusu wystarczy Twój post z 2014-02-06 14:09:50, cytuję:
"A jak się nie zgodzi to co?
Żegnaj bracie, szukaj nowej firmy. "

Jestem przekonany, że dobry prawnik z ETM lub okolic już szuka kontaktu z Twoimi kierowcami... :)
batonesku
bo w naszym kraju każdy interpretuje prawo jak chce. każdy h.. j na swój strój.
ostatnio skazano księdza za pedofilię na 2lata i 3 miesiące a studenta za 4 krzaki konopi na 3 lata.
czyli nie jest ważne co przysługuje kierowcy i jakie ma obowiązki pracodawca tylko którą nogą wstanie sędzie z wyra...
Ł ysy
Dobry prawnik udzielił mi kilku rad, aby żaden śmieszny prawniczyna nie podjarywywał kierowców. Tu twoje nieszczęście. Z drugiej strony patrząc, tego typu wątki są bardzo wskazane. Może wreszcie hołota po stronie przewoźników zacznie myśleć. A tej bezmózgowej hołoty jest do bólu. Stąd notoryczne roszczenia hołoty powożącej.

1

Ł ysy
Ostatni post kieruję do PrzPrz.
antyŁysy
który z was dziadów ma układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania, czy właściwie sporzadzoną umowe o prace pytam.. chyba ten co po wyroku sądu poszedł z torbami jak komornik zajął żelastwo na poczet długów
Tylko dla zalogowanych

Wątek ten komentować mogą tylko posiadacze kont w etransport.pl - Zapraszam do zalogowania lub rejestracji.

Zaloguj się Zarejestruj się

Opcje - szybkie linki

Wątki Admina

TOP 20 - przez was wybrane

OSTATNIO KOMENTOWANE

ZOBACZ TEŻ

Zakazy ruchu dla ciężarówek w Europie na rok 2024
trafficban.com
Przepisy kuchni kierowców - do przygotowania w trasie lub przed wyjazdem
Kuchnia kierowcy

Sprawdź dobre parkingi w Europie
Dobry parking

Warunki przejazdu na drogach w Polsce
Drogi w Polsce
Photo by Josh Hild from Pexels