REKLAMA

Nie ma to jak zgubić lub zapomnieć zabezpieczyć ładunek
Utworzona: 2018-03-14

Kierowcę ukarano mandatem karnym za przewóz niezabezpieczonego ładunku oraz za poruszanie się pojazdem w złym stanie technicznym.

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu z oddziału w Lesznie poruszali się po drodze alternatywnej dla trasy S5 w kierunku Rawicza. Ich uwagę zwrócił pojazd czteroosiowy przewożący tłuczeń. Kierowca nie zabezpieczył ładunku plandeką.

Po zatrzymaniu ustalono, że ciężarówką wykonywany był przewóz materiałów sypkich w związku z modernizacją pobliskiej linii kolejowej. Kierowca nie kwestionował faktu, że prowadził pojazd z nieodpowiednio zabezpieczonym ładunkiem. Przyznał też, że widział w lusterku efekty swojego przejazdu w postaci śladów tłucznia na drodze. Jako usprawiedliwienie podał fakt, że szef firmy nakazał pozdejmowanie plandek, żeby się nie podarły.

Kierowcę ukarano mandatem karnym za przewóz niezabezpieczonego ładunku oraz za poruszanie się pojazdem w złym stanie technicznym. Stwierdzono popękane lustro i zużyte ogumienie. - Czyżby nowe ogumienie i lustro były w magazynie, żeby się nie zużyły? Zdawali się zadawać sobie pytanie inspektorzy. Dodatkowo wszczęto postępowanie administracyjne w stosunku do przewoźnika ponieważ tachograf nie rejestrował przebytej drogi oraz rodzaju aktywności kierującego.

Podobna sytuacja miała miejsce podczas kontroli zachodniopomorskich inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego, na ul. Szosa Stargardzka w Szczecinie. Zatrzymano do kontroli drogowej zespół pojazdów należący do polskiego przewoźnika, składający się z ciągnika siodłowego i naczepy, którymi przewożono ładunek 24 ton towaru niebezpiecznego.

Podczas kontroli przestrzeni ładunkowej inspektorzy stwierdzili, że 42 z 48 worków typu „bigbag” (każdy o masie 500 kg), w których przewożono ładunek, nie zostały zabezpieczone przed możliwością zmiany miejsca położenia. Wskutek tego towar przy gwałtownym niespodziewanym manewrze, mógł doprowadzić do przewrócenia się naczepy i wydostać na jezdnię. Ponadto na wyposażeniu pojazdu nie było wymaganej ilości środka gaśniczego, spełniającego wymagania umowy ADR.


Nie była to jedyna nieprawidłowość stwierdzona w trakcie kontroli. Pojazd nie został wyposażony w sprawne gaśnice zgodnie z przepisami umowy ADR, a ze zbiornika paliwa ciągnika siodłowego wydostawało się paliwo. Ujawnione naruszenia skutkowały wszczęciem postępowania administracyjnego wobec przewoźnika w sprawie nałożenia kary pieniężnej, a skontrolowany ciągnik siodłowy musiał zakończyć przewóz na holowniku – nie dopuszczono go do ruchu, gdyż naruszał wymagania ochrony środowiska.

Źródło: WITD Poznań/ WITD Szczecin
Do ulubionych
REKLAMA
PREZENTACJA FIRMY
Gopet


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE