REKLAMA

Jesteś uzależniony od swojej pracy? Dzisiaj Twoje święto
Utworzona: 2017-08-12

Pracoholizm nie powinien być powodem do dumy, dlatego dzień ten nie ma na celu gloryfikowania uzależnienia od pracy, ale uświadomienie skutków jakie ze sobą niesie.

REKLAMA
Workaholism jest rodzajem uzależnienia psychicznego objawiającego się obsesyjną i wewnętrzną potrzebą ciągłego wykonywania pracy kosztem innych czynności, również rodziny, snu i odpoczynku - definiuje wikipedia. Pojęcie to zostało stworzone w 1971 roku przez Wayne'a Oatesa, amerykańskiego pastora i profesora psychologii religii. Jego podstawą jest zaburzenie równowagi między pracą a innymi sferami życia, utrata kontroli nad własnym zachowaniem na skutek psychologicznego przymusu jej wykonywania.

Wiadomo nie od dziś, że praca jest podstawowym wyznacznikiem większości życiowych sukcesów człowieka, również tych związanych z życiem rodzinnym i towarzyskim. Najważniejsze jednak by znaleźć w niej balans. Jeśli go nie odnajdziesz możesz przypłacić to utratą zdrowia, a nawet życia. Pracoholizm prowadzi między innymi do wyczerpania fizycznego i emocjonalnego, zaburzenia koncentracji, trudności z zasypianiem, bezsenności, co w przypadku bycia kierowcą zawodowym może doprowadzić do tragedii.

Pojechani dają wskazówki, jak radzić sobie ze zmęczeniem za kierownicą:


Warte wspomnienia jest to, że istnieje w świecie pojęcie karoshi będące zjawiskiem nagłej śmierci w wyniku przepracowania i stresu. Wywodzi się z publikacji grupy lekarzy pod takim właśnie tytułem. Pierwszy przypadek odnotowano w 1969 roku w Japonii (zawał 29-letniego pracownika). Karoshi nie jest samodzielną jednostką chorobową, określa ona przypadki zgonów w wyniku zaburzeń krążeniowo-sercowych u osób przeciążonych pracą i narażonych na silny stres. Głównymi czynnikami stresogennymi są nadmierne wymagania, niski stopień kontroli własnej pracy oraz brak wsparcia społecznego. Karoshi odnosi się głównie do japońskich ludzi sukcesu, pracujących 60-70 godzin tygodniowo. Karo-jisatsu jest natomiast samobójstwem z przepracowania. Wśród społeczności japońskiej śmierć tego typu kojarzona jest z sukcesem. Posiadanie w rodzinie członka, który popełnił karo-jisatsu lub stał się ofiarą karoshi, jest powodem do dumy.

My jednak nie widzimy w tym absolutnie nic pozytywnego, dlatego zanim wpadniesz w macki pracoholizmu przeanalizuj co możesz stracić... Bilans zysków i strat będzie z pewnością znacznie się różnił.
Do ulubionych
REKLAMA
PREZENTACJA FIRMY
LKW WALTER


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

REKLAMA