Policja, ITD i Urzędy

WątekAutorPostów
Policja Techniczna Warszawa
Kiedy zaczną się kontrole na Morach na nowym punkcje kolo Salonu Skody
~czas zaczać33
Mandat z Francji fotoradar
Czy jest jakaś opcja odwołania się od mandatu, który otrzymałem bez fotografii?
~Tomasz27
Kurs ADR - jaki na butle z gazem?
Witam!
Mam pytanie odnośnie kursu ADR jaki jest mi potrzebny do wożenia butli z gazem sam podstawowy wystarczy czy musze robić te dodatkowe klasy wybuchowe czy coś innego?
~Marek12
Jaki materiał - Certyfikat kompetencji przewozni
Jaki materiał - Certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika drogowego? Wiem że są zadania do obliczenia składek wypłaty wynagrodzenia itp. Jaki jeszcze materiał powinienem opanowac chcąc zdac ten egzamin?
~JarGdb57
Legalizacja Gaśnic - pytanie
Pytanko do osób jeżdzących, czy ktoś się spotkał z zakwestionowaniem polskiej legalizacji gaśnicy przez Niemiaszków?
~Wolf19
chinskie centrum w wolce kossowskej POd warszawk
CO o tym sądzicie. Pracuję tam już 3 lata i już niemogę dłużej patrzeć na to co tam się dzieje. Niewielka miejscowość przy trasie WARSZAWA-KRAKÓW mieszczą się tam 5 hal Chińskich GD, 1 wietnamska ASG, 3 tureckie EACC, i jeszcze ASH w budowie jest takze z 3 hale. WSZYSTKO się rozwija co nie jest Polskie. A cała sprzedaż odbywa sie na czarno, rzadnych faktur, wszystko na zeszyty, pieniądze są tu niesamowite jakimi się tu obraca. GDY WPADA KONTROL to WSZYSCY ZAMYKAJA BOXY. IM się pozwala a nas się niszczy...
~xero99
Dlaczego ITD nie kontroluje gruszek???
Zastanawia mnie fakt - dlaczego itd nie kontroluje czasu pracy oraz ładowności gruszek z betonem???
~kiero222
Licencja na transport międzynarodowy a kaucja
Witam, Panowie jak to jest z tą licencją na przewóz rzeczy powyżej 3. 5t wiem że zabezpieczenie na pierwsze auto wynosi 9. 000 euro, ale słyszałem że jeszcze oprócz trzeba udokumentować posiadanie 50. 000 euro żeby w ogóle wystartować?
~Lolek861
Licencja transportowa a licencja spedycyjna
Witam

Myślę o założeniu firmy spedycyjnej. Ktoś mi kiedyś powiedział, że nie muszę mieć licencji spedycyjnej tylko wystarczy mi licencja transportowa krajowa. Czy może mi ktoś wytłumaczyć czy jest to jakaś różnica między tymi dwoma licencjami? Czy to prawda, że wystarczy licencja transportowa krajowa do założenia firmy spedycyjnej? Jakie są warunki dostania licencji transportowej krajowej i spedycyjnej?

Pozd rawiam
~Marcin33
Opłata za autostradę w Niemczech - mniejszy tonaż
Co zrobić gdy pracodawca opłacił przejazd autostradą w Niemczech dla pojazdu 7 ton a jechałem zestawem ponad 18 ton? Przyszedł mi mandat do zapłaty i z tego wynika, że pracodawca opłacił mniejszy tonaż a a jako kierowca jestem współodpowiedzialny. Toll Collect zadziałał ale opłacono przejazd dla 7 ton zamiast 18 ton więc ewidentnie szef się migał od opłaty.

Ja mam chyba tylko urządzenie na szybie więc co więcej mogę zrobić? Chyba to szef reguluje rachunki i opłaca?
~8981
Czy kod95 Białorusina jest uznawany w Polsce? może na nim
jeździć?

Czy jest tu jakiś kierowca z Białorusi, ale kto wie czy na kod95 wbitym w prawo jazdy na Białorusi można jeździć?
~kierowca991
Hu-go węgry mandat
Witam, kierowca dzisiaj został złapany na wegrzech i dostał mandat 2300 euro. Powodem mandatu był błąd w numerze samochodu do którego jest przypisane urządzneie hu-go. Auto ma numery RJA ***** a do urządzenia jest przypisane RAJ *****. Pieniądze na urządzeniu są oraz normalnie były podczas trasy pobierane. Czy jest możliwość wybrnięcia z tej sytuacji?
~Bartłomiej6
Kara za brak winiety Węgry
Mam pytanie, czy jeżdżąc po Węgrzech i wykupując winiety za każdym razem przed wjazdem jest obowiązek posiadania tych winiet potem przez jakiś czas do kontroli? Policja zatrzymała mi auto i kazali pokazać winiety sprzed trzech miesięcy! Grozili mandatem (1650euro) i zabrali dokumenty - kazali czekać, ale kierowca odjechał. Zna ktoś może jakieś biuro lub prawnika, który pomaga w takich sprawach? Mogą żądać winiet na 3mce wstecz? Grozi jakaś kara za odjechanie? Proszę o pomoc tu lub na tomek. stan@wp. pl
~Tomasz Staniszewski11
Brak winiety - Węgry
Witam, mianowicie ostatnim razem autko jechało trasą Rajka - Redics, na Włochy. Niestety przez pomyłkę na HU-GO została wykupiona trasa Redics - Rajka, co prawda kierowcy nie zatrzymali, auto już wróciło z powrotem przez Węgry, tym razem bez pomyłki. Mam mianowicie kilka pytań. Jaki mandat za takie coś? Po jakim czasie przychodzi mandat? Czy jest szansa na odwołanie? Mieliście taki przypadek? Kat. J4 = ciągnik EURO 5 + naczepa
prajm14
Kilka kart kierowcy - jak wyeliminować taką patologię?
Jak to możliwe, że kierowcy mają po 2-4 karty kierowcy? Rozumiem, że nie można mieć dwóch kart kierowcy na jednakowe dane osobowe.

Jeżeli mój sąsiad ma C+E, kwalifikację wstępną to sobie wyrabia kartę kierowcy tak? Ja mogę na niej jechać ale to jego dane się zapisują w tachografie tak? Jeżeli przepracuję miesiąc na dwóch kartach (bez wpadki) to podczas odczytania tachografu w firmie będzie widniał mój sąsiad tak? Dlaczego takie patologie nie są eliminowane skoro taki sąsiad nie jest zatrudniony, nie pracuje a mimo to jego karta pracowała w tacho i był na niej zapis na potrzeby kontroli w fimie?

Wpienia mnie to bardzo (pracuję w dużej firmie ok. 40 aut) i jak jadę wcześniej na załadunek to gościu który wyjechał po mnie nie dość, że jest na miejscu pierwszy to jeszcze wcześniej odjeżdża dzięki właśnie dwóm kartom.
~aw29
Wymiana prawa jazdy, a karta kierowcy
Witam. Właśnie wyrobiłem świadectwo kwalifikacji zawodowej i jutro zamierzam złożyć wniosek o wymianę prawa jazdy w celu dopisania badań lekarskich i KW do prawka. Od razu złożyłbym wniosek o wydanie KARTY KIEROWCY, bo zależy mi na czasie.
Nie jestem tylko pewien czy karta będzie ważna z nowym prawem jazdy, ponieważ we wniosku wypełniałem rubryki "nr prawa jazdy" i "data wydania prawa jazdy", a te dane się zmienią w momencie odbioru nowego prawka.

Więc moje pytanie brzmi: czy składać od razu wniosek o KARTĘ, czy lepiej poczekać do odbioru nowego prawka?? z góry dzięki:) pozdrawiam:)
~ArturZdW128
Certyfikat kompetencji zawodowych - pytania
Witam ma ktoś może zestawy pytan na egzamin?? ?
~Dawidooo60
JD Beton Warszawa ul Pozarowa Chelmzynska
jazda na max, 10 metrow betonu kazda gruszka przeladowana o 5 ton zarobki po 5500 zl?
~xero108
VIA TOLL kara za konto na minusie
Witam czy kogoś z was już ukarała inspekcja za całkowite wyczyszczenie konta w systemie przedpłaconym? Chodzi mi głównie o sytuacje gdy urządzenie pika 3 bądź 4 razy więc całkiem wyczerpało środki na koncie natomiast później zostało doładowane i i debet się uregulował. Gdy spytałem o taką sytuacje w BOK VIATOLL, uzyskałem odpowiedź, że za każdorazową taką sytuacje ITD może nałożyć karę do 3 tys zł. I teraz moje pytanie czy ktoś już taką karę zapłacił, i jak się ewentualnie bronic. Dodam, że parę razy zdarzyła się sytuacja gdzie w punktach dystrybucji nie dało się doładować konta z jakiś różnych powodów.
pozdrawiam
centurion4.568
Bosta beton i Eurotrans
To 1 własciciel czy obce firmy
~leno20
Policja zarekwirowała auto wraz z kartą kierowcy.
Policja zarekwirowała auto wraz z kartą kierowcy. Pytanie jest czy mogę sobie wyrobić nową kartę??Czy muszę czekać Bóg wie ile aż łaskawie oddadzą??Przecież i tak po ok 4 tygodniach dane z karty się wyzerują.
~Maksymilian60
PO chce delegalizacji ONR
Jaki ma inetres PO w tym?
~POwstrzymać szaleństwo29
Cemex Warszawa klobucka zawodzie anopol chelmzyn
jak tam wyglada robota jak z tachem jak z brakujacymi kilometrami? jazda na 2 wz 1 z 7 metrami betonu dla mo i zielonych 10 metrow napisane na 2 wz 7 plus 3 metry betonu no i kasa jaka za podkladanie sie
~ormo43
Kierowca z UKR prawem jazdy na terenie PL - jakie musi mieć
badania?

Witam,
orientujecie się może jak wygląda sprawa z zatrudnianiem/pracą w PL kierowców z Ukrainy? Chodzi o sytuację, kiedy posiadają ważne ukraińskie prawo jazdy - kierowca zawodowy., długa data ważności dokumentu - czy mimo to powinni w PL robić psychotesty i badania lekarskie, ewentualnie inne dokumenty z Wydziale Komunikacji?
~Bartek35
Certyfikat ATP - czy wymagany na izoterme do 3. 5t i
transporcie na potrzeby własne?

Witam. Jak w temacie. Chciałem przerobić blaszaka na chłodnie i wozić jedzenie na handel po UE i znalazłem informacje o wymaganym ATP. Czy obowiązuje mnie to przy busie do 3. 5T i transporcie własnym? (towar będzie moją własnością).
Jakie inne dokumenty będę musiał przedstawić w razie kontroli (oprócz prawka, przegladu, ubezpieczenia), fakturę zakupu towaru?

Z góry dzieki za odpowiedzi.
~Michał1
Czy Irlandzkie CPC jest wazne w Polsce, czy trzeba wymieniac
aby podjąc prace w kraju?

Witam mam pytanko do bardziej obeznanych uzytkowników.
Kilka miesiecy temu wróciłem z Irlandii. Tam pod koniec 2014 roku zrobilem kurs CPC i uzyskalem CPC card oraz wyrobilem irlandzka tacho karte. Prawo jazdy mam Polskie kat C zdane w 2008r ale nie mialem nigdy w kraju swiadectwa kwalifikacji tak wiec bez wbitego kodu. Nie robilem tez badan lekarskich czy psychotestow.
Moje pytanie to czy moge podjąć prace mając irlandzkie CPC i tacho card z polskim prawkiem czy tez musze zrobic psychotesty i badania po czym przetlumaczyc CPC i wymienic prawko w starostwie?
Pozdraw iam
kaziulimana5
Kontrola BAG Niemcy. przeładowany bus.
Witam. Mam pytanie do kierowców, którzy mieli podobny przypadek. Na A2 (okolice Hannover) w Niemczech zatrzymali mnie BAG. jechałem dostawczakiem do 3. 5 DMC. Po sprawdzeniu CMR zaciągneli mnie na wage. Dodam, ze w CMR wagowo było wszystko ok, ale po zważeniu wyszło 4. 800kg. I mam takie pytanie. Czy po zapłaceniu mandatu na miejscu rozpatrzą sytuację w sadzie i doślą dopłate? Za 1300kg przeładunku zapłaciłem 260 Euro. Nic nie podpisywałem i dostałem kwit na kartce A4. Z góry dzięki za odp.
~Artur41
Gdzie zapłacić niemiecki mandat?
Mam pytanko.
Dostałem pocztą grzywnę do zapłacenia w niemczech z tego co się doczytałem to mogę to uregulować na poczcie w D, ale ciężko jest podjechać ciężarówką pod pocztę (można zarobić kolejny mandacik:-).
Czy można dokonać wpłaty na granicy? A może w jakieś instytucji w kraju można dokonać wpłaty?
~ukarany43
Transport mleka bez tacha?
Witam w mojej okolicy działa firma wożąca mleko po mleczarniach. Właściciel jak i kierowcy twierdzą że są wyłączeni z konieczności używania tachografu. Dodam tylko ze są to kółka po ok 500 km w obie strony i pracują na własnej działalności Czy faktycznie przy takim transporcie nie pojazd jest zwolniony z tacho a może ktoś pracuje bądż pracował w takiej firmie
~maanik51
czy itd moze ukarac za srednia predkosc wydrukowana z tacha?
witam moze ktos sie wie czy itd moze ukarac za prrzekroczenie predkosci z danych z tachografu? wczoraj zatrzymali kolege w wawie i wyliczyli ze za szybko przejechal przez marki i dostal 18pkt i 800zl czy to zgodne z prawem? z tego co wiem to nie moga ukarac za predkosc jesli nie zlapali na radar
~robert246
Anuluj Mandat
Co sądzicie o stronie internetowej anuluj mandat.
Przejechałem na czerwonym świetle, były kamery, czy można anulować taki mandat?
marcin1111322
KONTROLA DROGOWA W NIEMCZECH, NACZEPA ZATRZYMANA W
WARSZTACIE

Witam, proszę o poradę może ktoś spotkał się z podobną sytuacją.
Policja zatrzymała w okolicy Norymbergi kierowcę do kontroli. Ciągnik siodłowy z naczepą. Kazali mu jechać za sobą do warsztatu na diagnostykę. W warsztacie Tom Thompson i. A. pozdejmowali koła, suwmiarką sprawdzili grubość tarcz i wszystko co się tylko dało. Kierowca dostał od policji protokół pokontrolny, z zaznaczonym okienkiem, ze używanie pojazdu do czasu usunięcia wad jest zabronione. Nie zabrali dowodu rejestracyjnego, ani nie dokonali w nim żadnego wpisu.
Policja odjechała i po kilku godzinach otrzymaliśmy z warsztatu maila z wyceną szczegółową. Zakwalifikowali do wymiany wszystko co się tylko dało w kwestii układu hamulcowego, nawet klocki hamulcowe wymieniane niecałe 3 tygodnie temu. Za sprawdzenie chcą 555 EURO, za części i naprawę prawie 5500 EURO. Nie zgadzają się na części dostarczone przez firmę zewnętrzną. Oczywiście twierdzą, że nie znają angielskiego, nie zgadzają się aby Polak tam zatrudniony cokolwiek przetłumaczył. Po rozmowie z osobą biegłą w języku niemieckim, stwierdzili, że naczepa może wyjechać tylko na lawecie.
Chcemy zmienić warsztat na inny z normalnymi cenami, również w okolicy Norymbergi, ale bez konieczności transportu lawetą np. skorzystanie z pomocy drogowej, holownika, coś co wykluczy ładowanie naczepy dźwigiem na lawetę czy uzyskiwanie zezwoleń kosztujących kilkaset EURO, na które trzeba będzie czekać 2 tygodnie, bo oczywiście za każdy dzień parkingu w warsztacie kasują po 35 EURO.
Czy ktoś się spotkał z podobną sytuacją i może się podzielić swoimi doświadczeniami jak sprawa została rozwiązana?

ezi
ezi24
Przeniesienie licencji na transport
Witam.
Jak w tytule poszukuję osoby, która byłaby zainteresowana przeniesieniem licencji na wykonywanie transportu.
kontakt mail: d_baron82@wp. pl
~B_transport3
wagi w Austrii
gdzie sa wagi w Austriii szukam konkretnych tras i droggdzie waza busy
master2225
Mandat u Niemca, nie za duzy?
Cześć !
Czekam aż w końcu przyjdzie ten mandat czekałem i czekałem aż się w końcu doczekałem. W końcu po ponad 3 miesiącach przyszedł ala upragniony mandat. Ale czemu aż tak duży?

108 euro 50 centów za przekroczenie o 16 km na godzine? na 50 miałem 66 jak dobrze z pisma rozumiem.

Patrze na te taryfikatory i patrze i mówią i znacznie mniejszej kwocie niż ta co mi przyszła.

Oczywiście pojazd powyżej 3, 5 tony ciężarówka u Niemca. Nie daleko granicy Gorlitz ( Zgorzelec ) koło bautzen mi siekło jak dobrze pamiętam w CZERWCU a do piero teraz przyszło

Oto pismo ( 2 tygodnie wcześniej przyszło z fotoradaru, że mi cykneło ala moja piekna buźka za kierownicą, ale tam nie było ani kwoty a ni nic tylko tabela do uzupełnienia )

wgrajo. pl/img/1wvw. jpg
wgrajo. pl/img/2hwh. jpg


Nie za duży ten mandat, ktoś coś?? Spodziewałem się koło 35 EURO max...
~MatiWogl231
kaufland kleszczow gliwice
powinna tym zajac sie inspekcja pracy i itd na pauzie kierowcy bez uprawnien rozladowuja towar z naczep, tak ich nauczyli wiochmeni dymaja za ryko
~ucho34
PRZEDSTAWICIEL WE FRANCJI
Poszukuję przedstawiciela we francji. Jesli ktos moglby polecic kogos w rozsadnych pieniadzach to bede bardzo wdzieczny.
~face32
Autolaweta do 3, 5T - formalnosci na drodze
Witam,
Chcę przewieźć samochód z Niemiec do Polski Autolawetą do 3, 5T. Ładowność autolawety to 1800kg, samochod bedzie wazyl 1500kg - także jeśli chodzi o wagę to ok.

Mam pytania w związku z tym:
1. Czy poruszając się po drogach krajowych będę musiał zamontować VIATOLLA lub spełnić jakieś inne warunki?
2. Czy poruszając się po Niemczech muszę posiadać książkę pracy kierowcy lub spełnić jakieś inne warunki?
3. Jakie kary mi grożą za przekroczenie ładowności lawety np. o 200kg?

Z góry dzięki za odpowiedź, mam nadzieję, że wspomożecie mnie swoją wiedzą :)
~78lo965s49
dostałem karę 60 tys. za brak kasy na viatollu
co robić? dostałem karę 60 tys. za 20-stokrotny przejazd przez bramki bez środków na koncie viatola, inspektor pokazał mi zdjęcia na komputerze z tych przejazdów i pokazał kiedy to było, rzeczywiście firma nie zapłaciła na czas kasy, tak poinformował mnie szef, co teraz mam zrobić, dlaczego karę ja mam płacić, a nie mój szef, który nie zasilił tego viatolla, przecież to chore, skąd niby mam wziąć 60 tysi, narazie napisałem, że nie zgadzam się i odwołałem od tej decyzji ITD? ale co dalej, mam iśc do sądu czy jak? z tego co słyszałem gdybym miał 1000 takich bramek bez kasy to dostałbym i 3000000 zł bo kary są nieograniczone. szef maksymalnie może dostać 15 tysi a kierowca bez ograniczeń z tego co się dowiedziałem, coś tu jest nie wporządku. macie jakieś rady na moją sytuacje?
~ukarany zdzich711
zgubiona karta kierowcy
Czy mogę jeździć na zaświadczeniu o zgubieniu karty i wydrukach z tacho cyfrowego?
~tom5
Certyfikat na Fakturę Vat.
Witam,

Proszę o pomoc.

Udostępnienie certyfikatu na Faktury Vat. Jak to wygląda? Jakie dokumenty przedłożyć do podpisania?
Dotychczas było to na podstawie umowy o pracę/zlecenie. Od września ruszam z firmą.
~Michał2
zabezpieczenie do licencji
Kto otrzymał licencję na nowych zasadach?
Co przedstawialiście jako zabezpieczenie licencji?
~tona28
Kierowca UA a Loi Macron
Czy kierowcy z UA zatrudnieni w firmie polskiej mogą wykonywać kabotaż we Francji?
~Mika22
Zmiana przepisó dla kierowców na terenie Francji- Ustawa Loi
Macron

W związku ze zmianą przepisów dotyczących transportu osób i rzeczy do/z/we Francji, które zakładają konieczność posiadania na terytorium Francji przedstawiciela do kontaktu z organami kontrolnymi, proponujemy pomoc w spełnianiu wymogów administracyjnych. Wyznaczymy dla Państwa przedstawiciela we Francji, które będzie reprezentował Państwa we wszystkich sprawach związanych z wykonywaniem przewozu na terenie Francji.
Z Pozdrowieniami
Sidrom Sp. z o. o.

Kontakt:
rekrutacja@sidrom. net
tel: 00 48 370 80 18
kom: 512 172 225
Sidrom6
Laweta - przeznaczenie przewoz pojazdow a transport innego
towaru

Witam.
Mam pytanie. Mam laweta, która w dowodzie ma przeznaczenie "przewóz pojazdów" Chciałbym nią przewieźć paletę cementu. Technicznie jest to możliwe - podłoga jest pełna. I teraz pytanie - co będzie w razie kontroli policji czy ITD jeśli będę przewozil na tej przyczepie towar inny niż pojazd ( auto, motocykl czy inna przyczepę )? Jakiś mandat, zakaz dalszej jazdy?
Z góry dzięki za odpowiedzi
Pozdrawi am
~Karol5
Jazda na samym przewozie rzeczy?
Zdalem c w maju, teraz przewoz a psy mi zabraly za alko prawko w lipcu gdzie wogole nie wyrabialem kat. c ze wzgledu na to ze konczylem kurs przewozowy aby nie ponosic dodatkowych kosztow za wyrabianie samego C po czym pozniej znowu bym mial placic po zdaniu egz. na przewoz rzeczy nastepne ponad 100zl. Teraz toczy sie sprawa czy sad da mi kat c abym mogl wykonywac zarobek na tzw. chleb czy nie przysluguje mi wogole kat c z racji ze jej nie wyrabialem w wydz. komunikacji i nie podpisywalem nic "tylko zdalem egz w wordzie"? Pomozecie??
KowalVR643
VIA TOLL - bus z przyczepą czy będzię zdjęcie?
VIA TOLL - witam, mam pytanie do zaznajomionych:

Czy jeśli jechałem busem o DMC < 3 ton z przyczepą - łacznie DMC 3550 kg

jechałem bez VIA BOX-a (nie wiedziałem o tym obowiązku - przyczepę podczepiam raz na kilka lat i nawet nie miałem podpisanej umowy z VIA TOLL), uwaga: nie jechałem po autostradzie ale na jednym z odcinków, właczonych do systemu VIA TOLL gdzie funkcjonuje VIA TOLL - jest kilka bramek + jedna z kamerami. Moje pytanie jest takie: jak taka kamera działa i czy robi zdjęcie tylko z przodu czy także z tyłu, czy robi zdjęcia dla wszystkich samochodów czy tylko dla tych, których waga jest duża (jakieś czujniki w drodze), czy też tylko dla tych, które mają VIABOX-a, czyli czy zrobiła zdjęcie dla mojego busa oraz lawety i czy mam się przejmować?


czekam na odp

z góry dzięki i pozdrawiam
wildheart33
Mandaty za prędkość
Witam Kolegów
Parę dni temu przyszły do firmy w której obecnie pracuję dwa wezwania mandatowe z Francji (to jeszcze nie mandaty!!!) i zastanawiałem się co z tym fantem zrobić bo w jednym przypadku wskazania mojego tachografu były zdecydowanie inne niż opis wykroczenia!!!
Do tych papierków od razu dołączono gotowe kwitki wpłat z informacją o łaskawym upuście przy natychmiastowej płatności jak i konsekwencjami (In plus) nie dotrzymania terminu. Jedynymi dowodami popełnionej zbrodni były lakoniczne opisy faktu jak numer naczepy, data, czas, numer drogi i kierunek w którym się poruszałem no i oczywiście ograniczenie szybkości jakie zostało złamane i, dla mnie kuriozum
pawlaty7
Kierowcy spoza Unii Europejskiej
Rekrutacja, legalizacja pobytu oraz pracy dla pracowników spoza obszaru Unii Europejskiej.
BOTiS71
Nr. prawa jazdy
Witam ! Aktualnie jestem w trakcie wymiany prawa jazdy. Zmienił się tez u mnie adres stałego zamieszkania, ( organ wydający prawko tez się zmienia ), to w związku z tym zmieni się tez numer nowego prawa jazdy?
ZiPi9