Policja, ITD i Urzędy

WątekAutorPostów
Dlaczego ITD nie kontroluje gruszek???
Zastanawia mnie fakt - dlaczego itd nie kontroluje czasu pracy oraz ładowności gruszek z betonem???
~kiero170
Certyfikat kompetencji zawodowych - pytania
Witam ma ktoś może zestawy pytan na egzamin?? ?
~Dawidooo45
Wymiana prawa jazdy, a karta kierowcy
Witam. Właśnie wyrobiłem świadectwo kwalifikacji zawodowej i jutro zamierzam złożyć wniosek o wymianę prawa jazdy w celu dopisania badań lekarskich i KW do prawka. Od razu złożyłbym wniosek o wydanie KARTY KIEROWCY, bo zależy mi na czasie.
Nie jestem tylko pewien czy karta będzie ważna z nowym prawem jazdy, ponieważ we wniosku wypełniałem rubryki "nr prawa jazdy" i "data wydania prawa jazdy", a te dane się zmienią w momencie odbioru nowego prawka.

Więc moje pytanie brzmi: czy składać od razu wniosek o KARTĘ, czy lepiej poczekać do odbioru nowego prawka?? z góry dzięki:) pozdrawiam:)
~ArturZdW111
Czy potrzebna licencja do holowania naczepy?
mam pytanko co do bardziej zorientowanych forumowiczów.
czy potrzebuje mieć wypis z licencji jezeli holuje tylko sama naczepe, bez ladunku.
~volt5
Kara za przekroczenie czasu pracy na busie 3. 5 T w
niemczech

Cześć, ostatnio dostałem wezwanie z niemieckiego BAG na zaplacenie 150 euro za skrócenie dobowego czasu odpoczynku na busie do 3. 5 T. W uzasadnianiu tego pisma BAG podało art. 8 pkt. 2 zd. 1 rozporządzenia 561/2006. Z tego co wiem, to się tyczy pojazdów powyzej 3, 5 T tak mowi art. 2 tego rozporządzenia. Dodam że to pismo zostało mi wysłane na podstawie kontroli, którą miałem w listopadzie 2015 i wtedy niemieccy funkcjonariusze nic wystawili żadnego mandatu. Mineło kilka miesięcy i dostałem wezwanie do zapłąty i podstawę ukarania z pouczeniem, że mam 2 tygonie na odwołanie się. Czy ktoś miał podobny przypadek?
pozdrawiam
~kts2
Jaki materiał - Certyfikat kompetencji przewozni
Jaki materiał - Certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika drogowego? Wiem że są zadania do obliczenia składek wypłaty wynagrodzenia itp. Jaki jeszcze materiał powinienem opanowac chcąc zdac ten egzamin?
~JarGdb48
Bosta beton i Eurotrans
To 1 własciciel czy obce firmy
~leno8
JD Beton Warszawa ul Pozarowa Chelmzynska
jazda na max, 10 metrow betonu kazda gruszka przeladowana o 5 ton zarobki po 5500 zl?
~xero72
jazda bez karty
Witam
Mam takie pytanie do osób, które może wiedzą coś na ten temat. Jako właściciel firmy, kupuję ciągnik siodłowy i chcę nim wrócić na kołach na bazę firmy. Czy muszę jechać z włożoną kartą do tachografu i przestrzegać czasu jazdy czy też nie? Zadałem to pytanie 3 inspektorom ITD w różnych miejscach i w różnych odstępach czasu. Odpowiedzi były następujące:
1. Tak może Pan, bo to nie jest zarobkowy przewóz rzeczy ani osób.
2. Absolutnie nie może Pan. Jazda pojazdem o DMC pow. 3, 5t bez włożonej karty jest NIEDOPUSZCZALNA. Rozumie Pan?!?
3. (najlepsza) - Proszę odejść od auta i nie przeszkadzać nam w czynnościach.
- Ale jakich czynnościach, przecież nie kontrolujecie żadnego auta?
- Ale mamy inne zadania. Proszę nam nie przeszkadzać.

Zna ktoś bliżej w/w temat???
dzięki
~dsds27
Cemex Warszawa klobucka zawodzie anopol chelmzyn
jak tam wyglada robota jak z tachem jak z brakujacymi kilometrami? jazda na 2 wz 1 z 7 metrami betonu dla mo i zielonych 10 metrow napisane na 2 wz 7 plus 3 metry betonu no i kasa jaka za podkladanie sie
~ormo35
Wszechwiedząca grupo szoferska
Ile kosztuje wjazd do Umwelt Zone bez zielonej etykiety i sam. EUR3 jeśli spotkamy Polizej oko w oko?
~BumCykCyk10
DMC 42 tony czy kara za brak zezwolenia
mam autro do transportu drewna
Ostatnio zaladowalem 23, 15m3 deba x 950kg wg tabel = 22tone na kwicie + 20 ton masa samochod z przyczepa
Razem 42 tony
jechalem droga 11, 5tony
W razie kontroli ITD nie bede mial przekroczonych naciskow osi tylko DMC
kara za przekroczenie DMC 600zł?
czy za brak zezwolenia VI czy VII kategori gdzie podobno jest wyoska grzywna?
~Tomek1
Odebrane prawo jazdy w Anglii
Kilka lat temu bedac w Anglii dostałem zakaz prowadzenia pojazdów na terenie Anglii ponieważ przekroczyłem limit punktowy. Mandaty były za predkośc kilka razy na jednym fotoradarze, części tych mandatów nie zapłaciłem. Orientuje się ktoś jaka jest procedura, żeby móc prowadzić samochody na terenie Anglii? Czy musze zapłacić wszystkie zaległe mandaty, aby uzyskać uprawnienia z powrotem, czy po prostu po pół roku moge tam prowadzić samochód?
~Krzysztof1
Konsekwencje jazdy na magnesie...
Koledzy, wpisujcie ku przestrodze innym czym skutkuje jazda "namagnesowanym" autem w rękach służb porządkowych, np. inspekcji, policji, służby celnej, itp. nie tylko w kraju, ale i zagranicą. Wysokości kar nakładanych na przewoźnika, kierowcę, czym to grozi i jak to się kończy. Może chociaż kilku szoferom, jak to przeczytają da to trochę do myślenia...
Pozdrawiam wszystkich MYŚLĄCYCH.
~SZCZERZE363
pytanie o fotografie paralizatora w latarce
Witam.
Do sprawy sądowej w Anglii potrzebuję zdjęcia stoisk w Polsce gdzie można kupić paralizator-latarkę.
Wiem na pewno że takie cos mozna kupić w sklepie na Newadzie i w Porcie w Świecku przy BP.
Fotografie poproszę na maila- wichura7małpaplusnet. pl
Dziękuję
Mecena s
~Mecenas. 1
chinskie centrum w wolce kossowskej POd warszawk
CO o tym sądzicie. Pracuję tam już 3 lata i już niemogę dłużej patrzeć na to co tam się dzieje. Niewielka miejscowość przy trasie WARSZAWA-KRAKÓW mieszczą się tam 5 hal Chińskich GD, 1 wietnamska ASG, 3 tureckie EACC, i jeszcze ASH w budowie jest takze z 3 hale. WSZYSTKO się rozwija co nie jest Polskie. A cała sprzedaż odbywa sie na czarno, rzadnych faktur, wszystko na zeszyty, pieniądze są tu niesamowite jakimi się tu obraca. GDY WPADA KONTROL to WSZYSCY ZAMYKAJA BOXY. IM się pozwala a nas się niszczy...
~xero75
Prowadzenie pojazdu pod wplywem alkoholu na 6 miesiecznym
zakazie

Witam mam pytanie. pare lat temu koledze zabrali prawko na rok, był po spożyciu alkoholu. 2 lata po odzyskaniu prawa jazdy ponownie stracil na 6 miesięcy również jechal pod wpływem alkoholu i na tym zakazie znowu prowadzil auto pod wpływem alkoholu. jakie sa konsekwencje tego jak jechal pod wpływem i jakie jak był trzeźwy. Mam na myśli grzywna i okres pozbawienia wolności. Pozdrawiam
~Eryk11
Kontrola holenderskiej inspekcji drogowej.
Pokrótce.
Holandia, kontrola ichniejszej inspekcji, gość stwierdza, że jego zdaniem auto latało na magnesie, propozycja 1500 euro dla kierowcy, 4400 dla firmy. Domniemanie inspektora pochodzi z kontroli komputera samochodowego i tacho, podobno w czasie kiedy tacho pokazywało łóżko, koła się kręciły i wyskoczył jakiś błąd w kompie. Kierowca jest puszczony luzem, dostaje jakiś kwit z kontroli, w kwicie napisanym po holendersku nie ma ani żadnego mandatu, druku do wpłaty kasy itd.
Pytanie. Spotkał się już ktoś z czymś takim? Przejmować się? Olać?
~rao37
Jaka licencja na przewóz rzeczy dla busa 3. 5t?
Czy dla przewozów busem na terenie UE potrzebna jest licencja którą trzeba mieć przy sobie w razie kontroli? Auto swoje, ocp mam na Polskę i UE, zlecenia biorę od firmy spedycyjnej.

Licencję na transport wydaje państwo członkowskie Unii Europejskiej zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady WE nr 1071/2009.

Istotne znaczenie ma posiadanie certyfikatu kompetencji zawodowej przewoźnika, a także spełnianie warunków w zakresie zdolności finansowej, dobrej reputacji, siedziby firmy oraz bazy eksploatacyjnej.

Na to CPC jest szkolenie, egzamin i później można wyrobić licencję. Szkolenie organizowane jest z myślą o osobach, które zamierzają podjąć działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego rzeczy lub osób oraz pośrednictwa w przewozie rzeczy (spedycji). Głównym celem szkolenia jest przygotowanie przewoźników i kadr niezbędnych do funkcjonowania polskiego transportu w Unii Europejskiej oraz przygotowanie do egzaminu państwowego z zakresu kompetencji zawodowych w transporcie drogowym CPC.
~zaskoczony15
Francja - fotoradary
Witam ! Jechałem we Francji zestawem po autostradzie a ze było z górki, to miałem ok. 92 - 93 km/h na liczniku gdy schowany w krzakach fotoradar zrobił mi zdjęcie.
Czy z Francji przyjdzie fotka do PL? Bo z Niemiec ponoć juz wszystkie przychodzą.
ZiPi43
kaufland kleszczow gliwice
powinna tym zajac sie inspekcja pracy i itd na pauzie kierowcy bez uprawnien rozladowuja towar z naczep, tak ich nauczyli wiochmeni dymaja za ryko
~ucho30
zamienione urzadzenia viatoll
Miedzy dwoma autami
~roztargniony6
zlikwidowac ITD
dlaczego tych nierobow za nasze pieniadze utrzymywac, jest kryzys pogonic ta cholte na cztery wiatry a nie dawac im nasza kase zpodatkow i wczesniejsze emerytury
~s31692
Kara za brak kursu na przewóz rzeczy.
Witam, mam pytanie. Jaka jest kara/mandat za brak kursu na przewóz rzeczy? Pracodawca zatrudnił mnie pomimo braku takiego dokumentu. Co się dzieje w przypadku zatrzymania przez policję i na kogo wystawiony jest mandat, na kierowcę czy pracodawcę?

Dzięki za odpowiedzi.
~Krzysiek63
Przewóz prywatny autolawetą POWYŻEJ 3, 5 DMC + laweta
Siema,

Planuje polecieć z kumplem na Niemcy zestawem 4400+2500 DMC czyli zestaw poniżej 7, 5t DMC.

Auto laweta uzbrojona w tacho i teraz pytanie brzmi czy wiecie jak to wygląda z czasem pracy oraz wglądem we wcześniejsze tarczki. Przy transporcie prywatnym też muszę mieć tarcze 28 dni wstecz?

Nie mam działalności, auto jak pisałem wyżej będzie wypożyczone, a z tego co wyczytałem w zestawie do 7, 5 t DMC na przewozy PRYWATNE ( nie przewozy na potrzeby własne) czas pracy mnie nie obowiązuje ale tarczka musi być włożona? u Niemców wygląda to tak samo? Czyli ten dystans który mam do pokonania mogę zrobić na strzała i nie będzie z tego powodu żadnych nieprzyjemności? W samochodzie którym się wybieramy tacho jeszcze a*alogowe więc nie namiesza mi też na karcie kierowcy,

Umowy kupna sprzedaży na czas podróży będą na mnie żeby nie doczepili się transportu zarobkowego,
~Lukasz2
Wypis z licencji na przewóz rzeczy
Witam. Czy można legalnie poruszać się z ksero wypisu z licencji na przewóz rzeczy. Oryginał zabrała kadrówka w celu wymiany. Niestety muszę wyjechać w trasę. Czy są z tym związane jakieś konsekwencje prawne czy finansowe przy kontroli jeżeli będę miał przy sobie ksero tego dokumentu?. Pozdrawiam
~simek26
Praca magisterska ITD
Witam, czy jest wśród Was ktoś kto pisał pracę licencjacką/mgr/dokt orat o ITD? Rozważam taki temat dlatego poszukuję pomocy, mam wykreowane zdanie na temat tej "instytucji" ale obawiam się, że jest ono zbyt kontrowersyjne. Może ktoś znalazł pozytywne strony?
asiulaa19
Manat za kabotaż we Francji, odwołanie
Witam wszystkich
Ostatnio doświadczyłem nieprzyjemnej sytuacji we Francji. Otóż kierowca został poddany kontroli kabotażu przez tamtejszą policję. Problem w tym, że wcześniej wysłał wszystkie CMR pocztą do Polski. Nie zostawił sobie żadnych kopii i nie miał jak udowodnić, że był to dopiero 2. transport po Francji. Poskutkowało to mandatem w wysokości 750 EUR, który musiał zostać zapłacony na miejscu. I teraz pytanie do kogoś kto jest bardziej obeznany w tych sprawach. Chciałbym się odwołać i spróbować anulować ten mandat. Mam oczywiście możliwość przedstawienia wszystkich niezbędnych dokumentów. Gdzie mam się z tym zwrócić?
~Mateusz8
Mandat 2000 EURO
Witam, dostałem mandat 2000 EURO w Holandii za jakieś niezgodnośći w tachografie a*alogowym (ja nic nie kombinowałem) ogólnie rzecz biorąc mandat jest wystawiony na firmę a ja tylko podpisałem oświadczenie że nie mam wpływu na pracę tachografu i w związku z tym czy szef ma prawo wymagać ode mnie pieniędzy za mandat? Pozdrawiam
~Teken65
czasowstrzymywacze
magnesy-wielu stosuje a larum głosi niewielu, propozycja dla ITD-proszę podjechać na jakąkolwiek stalownię, (sosnowiec, ujastek, dąbrowa górn. ) dobra obserwacja i blankiecikow Wam zabraknie, magnesiarze wypadną z rynku, stawki i czasy rozład/załad pomkną ku lepszemu,
~neo5
Dlaczego ET nie pisze o poważnych sprawach?
... na przykład takich jak ta sytuacja:

://moto. wp. pl/kat, 55194, title, Inspektor-ITD-zgwalc il-prostytutke, wid, 15911212, wiadomosc. html

pogadajmy o d... pie Inspektora :-), dlaczego tylko gadamy o zdradach, zestawach ( dla nie znających tematu to tgzw. TIRy ), i psioczeniu na fszysko :-) coś się w końcu należy od życia i może choć raz pogadajmy o czymś przyjemnym czyli że inspektor też daje czasami d... py... o przepraszam, czasami bierze d... pe :D:D:D

... aby nie było, to uprzedzam że wątek zakładam z przymrużeniem oka, choć sprawa jest poważna...
Dziobaty81
kara za brak abs w naczepie - Czechy
Witam czy ktoś może Mi pomóc otóż dziś miałem kontrolę inspekcji w Czechach. Problem zaczął się od tego ze ciągnik siodłowy Scania 2007r jest wyposażony w abs. A naczepa (cysterna z ładunkiem neutralnym ) z roku produkcji 1985 nigdy nie była wyposażona w system abs. Dla inspektora jest to nie dopuszczalne. Zapłaciłem kaucję 400 e za to ze puścili pojazd. Sprawa ma być rozpatrywana w sadzie i kierowcy grozi zakaz wjazdu na 6 miesięcy.
~Krzysiek. 11
Autolaweta do 3, 5T - formalnosci na drodze
Witam,
Chcę przewieźć samochód z Niemiec do Polski Autolawetą do 3, 5T. Ładowność autolawety to 1800kg, samochod bedzie wazyl 1500kg - także jeśli chodzi o wagę to ok.

Mam pytania w związku z tym:
1. Czy poruszając się po drogach krajowych będę musiał zamontować VIATOLLA lub spełnić jakieś inne warunki?
2. Czy poruszając się po Niemczech muszę posiadać książkę pracy kierowcy lub spełnić jakieś inne warunki?
3. Jakie kary mi grożą za przekroczenie ładowności lawety np. o 200kg?

Z góry dzięki za odpowiedź, mam nadzieję, że wspomożecie mnie swoją wiedzą :)
~78lo965s47
laweta
Witam serdecznie. Jestem kierowcą autolawety z motylem Mam pytanie czy w Niemczech można cholować pojazd uszkodzony na motylku po autostradzie
~ROMAN1
Firma Sedim Żabia Wola
Jak z tachem, atmosfera i ZAROBKI
pozdrawiam
~za za6
zwiekszyc do 0. 5 promila dopuszczalna norme
dopuszczalnego limitu alko w wydychanym
FIGO77715
Siemens VDO "Awaria nadajnika (16)
Witam. Tachograf cyfrowy informuje mnie o w/w awari. Ktos miał taki problem? Dodam ze nie uzywam magnesów itp.
~Scania1
Punkty Karne
Witajcie łapcie stronkę gdzie możecie sprawdzić jaką ilość punktów karnych macie na swoim koncie :D
Link: ://goo. gl/xHkJqG
~Punkciarz5
Mandat za tonaż na Węgrzech
Dostałem mandat na Węgrzech za tonaż, wszystko byłoby ok gdyby ni eto ze nie moge go zapłacic w PL bo pani w okienku powiedziała mi ze za krótki jest nr konta który oni tam napisali na druczku. Tak myśle że może zamienie sobie kase i spróbuje to zapłacic na węgrzech na jakiejś poczcie. Co o tym myslicie?
MarcinKierowcaMan8
ANGLIA to jest NIENORMALNY kraj !!
Anglia to jest nienormalny kraj.
Tam firma płaci podatki dopiero w chwili realnego uzyskania dochodu.
Tam firma nie jest zmuszana do płacenia podatków od wirtualnych dochodów.
Tam firmy niestety nie odpowiadają za poczynania finansowe przestępców za których nie muszą odprowadzać podatku VAT.
Tam przestępcy finansowi muszą się bać sankcji a powinni się bać poszkodowani.
Tam nie mają wybarwionych postkomuszych zasad gospodarczych.
Tam nie mają rzeszy kolesiowych urzędników z wielkimi kieszeniami.
Tam jest wszystko postawione na lewą stronę !!!

Nie to co TU... u "Nas".

U nas jest najlepiej na świecie bo MY mamy wszystko odwrotnie niż wszyscy inni "normalni".
I to jest piękne - to jest zielona i mądra POlska !

Niech żyje !!!
~12-ty32
ograniczenia w terminach płatności
Czy jestescie za tym aby rzad wprowadził zmiany w terminach platnosci? Ogrniczyl mozliwość stosowania dlugich terminow za zaplate. Np kwota do 1000zł maksymalny termin 7 dni. a wieksze kwoty na wiekszy termin np 10000 na 25 dni. Nam przewoznikom daja termin za paliwo 7 dni. Mysle tez ze te ograniczenia wplyna tez na zadłuzenie firm..
~Funel24
Paralizator w Anglii, stun gun
Witam.
W Anglii koło Hull Border Force znalazło u mnie latarkę z paralizatorem. Nie pomogły żadne tłumaczenia, zawieźli mnie na posterunek. Postawili zarzuty. Szukam osób którzy mieli podobne "przygody". Ktoś wie jaka grzywna, mandat za to grozi? Chodzi możliwie o info z pierwszej ręki, nie "opowieści dziwnej treści"
Pozdrawiam
~Mecenas11
kara za brak oplaty viatoll pytanko.
Witam panowie mam pytanko otoz 21 marca 2012 zatrzymalo mnie itd na autostradzie za brak kasy na viatollu i przejazd przez bramke, nie jechalem swoim autem tylko autem pracodawcy pech chcial ze nawet jeszcze umowy nie dostalem bo to moja druga jazda u tego pana i odrazu zonk. ciaglo sie to wszystko az do dzis. 23 grudnia listonozz zostawil mi awizo i dzis 5 stycznia odebralem list w ktorym pisze ze nalozono na mnie kare 3 tys zl. Slyszalem o jakiejs abolicji dla kierowcow ktorzy dostali kary wczesniej tylko nie mam pojecia kogo to obejmuje, a gdybym jednak musial pokryc tego koszty to mam pytanko do kogo i gdzie mozna zlozyc wniosek o zmniejszenie i rozlozenie na raty tej kwoty z gory dziekuje za podpowiedzi strasznie dlugo sie to ciaglo i w nowym roku taki prezent dziwne ze teraz kara jest na firme i do 1500 a kary wczesniejsze kierowcy musza pokrywac z wlasnej kieszeni i to w kwocie 3 tys
~adam53
Przewóz liści tytniu z Polski do UK?
Witam, czy potrzeba jakiś dokumentów zezwoleń jeśli chodzi o przewóz liści tytoniu z PL do UK?
maras2212
dostałem karę 60 tys. za brak kasy na viatollu
co robić? dostałem karę 60 tys. za 20-stokrotny przejazd przez bramki bez środków na koncie viatola, inspektor pokazał mi zdjęcia na komputerze z tych przejazdów i pokazał kiedy to było, rzeczywiście firma nie zapłaciła na czas kasy, tak poinformował mnie szef, co teraz mam zrobić, dlaczego karę ja mam płacić, a nie mój szef, który nie zasilił tego viatolla, przecież to chore, skąd niby mam wziąć 60 tysi, narazie napisałem, że nie zgadzam się i odwołałem od tej decyzji ITD? ale co dalej, mam iśc do sądu czy jak? z tego co słyszałem gdybym miał 1000 takich bramek bez kasy to dostałbym i 3000000 zł bo kary są nieograniczone. szef maksymalnie może dostać 15 tysi a kierowca bez ograniczeń z tego co się dowiedziałem, coś tu jest nie wporządku. macie jakieś rady na moją sytuacje?
~ukarany zdzich695
Mandat za zle skalibrowany tachograf - GB
Czesc, mam pytanie, dostal ktos z was albo mial problem z Inspekcja transportu w Wielkiej Brytanii? Kierowca dostal w tamtym tygodniu mandat 300funtow za zle skalibrowany tachograf. Mianowicie urzadzenie zostalo przelozone 3 miesiace temu z innego auta gdzie byly inne opony. Wszystko zostalo dobrze zalegalizowane, rozmiary opon, naklejki na aucie, daty, po prostu wszystko cacy. Inspektor i kierowca zle spojrzeli na wydruk z tacho (na legalizacje z przed 3 lat... ) i kiero dostal mandat. Wie ktos jak sie bronic? odwolywac? pisac listy? dzwonic? jechac do nich?
za wszystkie odpowiedzi serdecznie dziekuje
Łukasz
~Łukasz3
Napoleon Rawa Maz
Jak Płacą
~lula lula6
Przekroczenie prędkości
Witam może ktoś mi wytłumaczy taką sytuacje- kilka dni temu na wlocie do Jeleniej Góry od Bolkowa na drodze dwu pasmowej i znaku ograniczenia prędkości do 80km/h jadąc (koń+naczepa) dostałem mandat za przekroczenie prędkości!! Nie przekraczając 80km/h
~Marcin34
VIA TOLL kara za konto na minusie
Witam czy kogoś z was już ukarała inspekcja za całkowite wyczyszczenie konta w systemie przedpłaconym? Chodzi mi głównie o sytuacje gdy urządzenie pika 3 bądź 4 razy więc całkiem wyczerpało środki na koncie natomiast później zostało doładowane i i debet się uregulował. Gdy spytałem o taką sytuacje w BOK VIATOLL, uzyskałem odpowiedź, że za każdorazową taką sytuacje ITD może nałożyć karę do 3 tys zł. I teraz moje pytanie czy ktoś już taką karę zapłacił, i jak się ewentualnie bronic. Dodam, że parę razy zdarzyła się sytuacja gdzie w punktach dystrybucji nie dało się doładować konta z jakiś różnych powodów.
pozdrawiam
centurion4.554
Co wy na to?
Czy wy też uważacie za trochę dziwną sytuację kiedy główny inspktor transportu drogowego ramię w ramię z właścicielem firmy transportowej zasiadają w jury jakiegoś konkursu piękności?
~Michał4