Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Niewypłacalność to problem nie tylko polskich firm. Niemców również dotyka osłabienie gospodarcze

Utworzona: 2023-03-13


Zachodni sąsiedzi ponoszą skutki „potrójnego szoku” w postaci wyższych kosztów materiałów i produkcji, rosnących kosztów pracy i znacznego wzrostu stóp procentowych.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Allianz Trade, wiele firm dotyka również osłabienie gospodarcze. W najnowszej analizie przewiduje się kolejną łagodną recesję w pierwszym kwartale br. Według ekspertów sytuacja zacznie się poprawiać dopiero w połowie roku – i to bardzo stopniowo. Do końca 2024 r. niemiecka gospodarka wzrośnie tylko nieznacznie w porównaniu do okresu przed pandemią pod koniec 2019 r. Oznacza to praktycznie cztery lata stagnacji.

W wyniku wyzwań gospodarczych i geopolitycznych, Allianz Trade przewiduje dalszy wzrost zaległości w płatnościach i niewypłacalności. W bieżącym roku liczba upadłości w Niemczech prawdopodobnie wzrośnie o około 15% i o kolejne 6% w 2024 r. Sytuacja w Niemczech jest i tak stosunkowo dobra w porównaniu z wieloma innymi krajami. Globalnie liczba niewypłacalności prawdopodobnie wzrośnie znacznie gwałtowniej w 2023 r. i wyniesie +19%, w Europie Zachodniej nawet +25%.

W Polsce również nieciekawie

Według Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, w naszym kraju rok, w 2022 niewypłacalność ogłosiło o 1/5 więcej firm niż w poprzednim roku. Tylko w IV kwartale zbankrutowało 90 przedsiębiorstw, a 836 rozpoczęło restrukturyzację. To o 23 proc. więcej niż kwartał wcześniej. Sytuacja jest trudna, zwłaszcza w mikroprzedsiębiorstwach, które ponoszą wysokie koszty prowadzenia działalności, a dostęp do kredytów bankowych jest zbyt drogi ➡Jest coraz więcej niewypłacalnych firm (KLIK).

Przyrost liczby ogłaszanych niewypłacalności oznacza także większe straty dla wierzycieli. Dłużnicy pozostawiają po sobie ogromne zaległości. Przedsiębiorstwa, które ogłosiły upadłość w ostatnim kwartale 2022 r. i były wpisane do KRD miały do oddania ponad 53,5 mln zł. To o niemal 13 proc. więcej niż w poprzednim kwartale. Zapłaty nie otrzymało 539 firm. Każda z nich średnio po 100 tys. zł.
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
ADR Adviser Doradztwo i Szkolenia Jacek Pluta


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels