Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Centrum Księgowości Transportowej

Nabycie budynku na wynajem przez spółkę

Utworzona: 2021-05-06


Problematyką dzisiejszego artykułu stanie się kwestia zakupu przez spółkę nieruchomości z przeznaczeniem na wynajem, w sytuacji, gdy wynajem nie jest działalnością podstawową (statutową) spółki.

Czy zgodnie z obowiązującymi przepisami powinno klasyfikować się ją jako inwestycję, czy środek trwały? Jak należy księgować w ewidencji przychody oraz koszty związane z eksploatacją takiej nieruchomości? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w ustawie o rachunkowości z dnia 29 września 1994 roku.

Inwestycja czy środek trwały?

Definicję środka trwałego oraz inwestycji znajdziemy odpowiednio w art. 3 ust. 1 pkt 15 i 17. Za środki trwałe uznaje się „rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki”. Do środków trwałych zalicza się w szczególności: nieruchomości, maszyny, urządzenia, środki transportu, inwentarz żywy oraz ulepszenia w obecnych środkach trwałych.

Za inwestycję należy natomiast postrzegać aktywa posiadane przez jednostkę, które mają służyć osiągnięciu konkretnych celów ekonomicznych, wynikających ze wzrostu cen, czy też uzyskania przychodów w formie odsetek, udziałów w zyskach lub innych pożytków. Inwestycją są także nieruchomości oraz wartości niematerialne i prawne, które nie są użytkowane przez jednostkę, a posiadane przez nią w celu osiągnięcia wymienionych wyżej korzyści.

Możemy zatem zauważyć, że o sposobie kwalifikacji nieruchomości do jednej z powyższych grup zadecyduje jej przeznaczenie (sposób wykorzystania). Zakup nieruchomości przez spółkę uznamy za inwestycją wtedy, kiedy jej posiadanie będzie prowadziło do osiągnięcia korzyści ekonomicznych. Sytuacja taka ma miejsce w przypadku zakupu nieruchomości pod wynajem.

❗Uwaga: W literaturze prawniczej można spotkać się z opiniami głoszącymi, że w sytuacji, w której wynajem nieruchomości jest podstawowym przedmiotem działalności spółki, wtedy też nabyta nieruchomość powinna zostać zaklasyfikowana jako środek trwały, a nie inwestycja. Odnosi się to m.in. do hoteli, czy domów wczasowych.

Inwestycja w nieruchomość

Spółka może stać się właścicielem nieruchomości w wyniku nabycia, otrzymania w postaci aportu, przekwalifikowania ze środków trwałych oraz wytworzenia we własnym zakresie. Do inwestycji w nieruchomość zalicza się:

- Grunty, budynki, budowle
- Prawo użytkowania
- Wieczyste prawo do gruntu
- Spółdzielcze prawo do lokalu
- Lokale stanowiące odrębną własność
Nieruchomości inwestycyjne w dużym stopniu pozostają niezależne od pozostałych aktywów przedsiębiorstwa, co pozwala im generować przepływy pieniężne bez wykorzystywania innych składników majątkowych. Jest to tzw. przepływ samodzielny.

Dalsza część materiału TUTAJ

Źródło: Centrum Księgowości Transportowej
Do ulubionych Centrum Księgowości Transportowej
FIRMOWY SPOTLIGHT
LESZEK Transport i Spedycja Daniel Leszek


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels