Podlaska Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała o przejęciu niemal 40 kg marihuany ukrytej w naczepie ciężarówki zatrzymanej do kontroli przy polsko-litewskiej granicy. Do ujawnienia narkotyków doszło w Budzisku, na trasie S61, jednym z ważnych szlaków wykorzystywanych w przewozach międzynarodowych między Europą Zachodnią, krajami bałtyckimi i dalej w kierunku północno-wschodnim. Ciężarówkę jadącą z Hiszpanii zatrzymali funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku. Pojazdem kierował obywatel Łotwy. Ze względu na charakter przewozu i trasę przejazdu samochód został prześwietlony, a następnie poddany szczegółowej kontroli.
W trakcie czynności kontrolnych funkcjonariusze znaleźli w naczepie pakiety z materiałem roślinnym. Były one ukryte pomiędzy deklarowanym ładunkiem wina. Badania potwierdziły, że zabezpieczony towar to marihuana. Łącznie przejęto niemal 40 kg narkotyku, którego czarnorynkowa wartość została oszacowana na prawie 2 mln zł. Kierowca ciężarówki został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Suwałkach, gdzie usłyszał zarzut przewożenia znacznych ilości narkotyków. Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec niego tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Za zarzucany czyn mężczyźnie grozi kara do 20 lat pozbawienia wolności. Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Suwałkach, a prowadzą je policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach. Funkcjonariusze będą ustalać między innymi źródło pochodzenia narkotyków, docelowe miejsce dostawy oraz ewentualny udział innych osób w organizacji przemytu.
Źródło: KAS
Utworzona: 2026-05-08
