Głośny protest kierowców ciężarówek, do którego doszło w 2023 roku na parkingu przy autostradzie pod Gräfenhausen, został pokazany w filmie dokumentalnym „Driving Europe” w reżyserii Felixa Länge. Produkcja wraca do wydarzeń, które odbiły się szerokim echem nie tylko w Niemczech, ale także w całej europejskiej branży transportowej. Film opowiada o losie około 80 kierowców z Gruzji, Uzbekistanu i Ukrainy, którzy zatrzymali swoje pojazdy i odmówili dalszej pracy po wielu tygodniach, a nawet miesiącach bez wypłaty. Protest pod Gräfenhausen stał się jednym z najgłośniejszych przykładów napięć narastających wokół warunków pracy kierowców wykonujących przewozy międzynarodowe w Europie.
Twórcy pokazują temat szerzej niż przez pryzmat jednego postoju czy jednej firmy. W opisie filmu festiwal wprost pisze o pogarszających się warunkach pracy kierowców, zależności ekonomicznej i dumpingu płacowym, wskazując, że problem ma charakter systemowy. Za sprawnie działającym transportem i presją na niskie koszty często stoją ludzie pracujący w bardzo trudnych warunkach. Dopiero moment, w którym kierowcy wspólnie zatrzymali ciężarówki i odmówili dalszej jazdy, sprawił, że sprawa stała się widoczna dla opinii publicznej i zyskała międzynarodowy rozgłos.
Historia protestu kierowców doczekała się także festiwalowej odsłony. Dokument „Driving Europe” został zaprezentowany podczas DOK.fest w Monachium w 2026 roku, w sekcji „Brave New Work?”, poświęconej realiom współczesnej pracy. Produkcja otrzymała również nominację w konkursie VIKTORIA DOK.deutsch.
Utworzona: 2026-04-21
