Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Pomoc szybka i profesjonalna zwiększa szanse na przeżycie

Utworzona: 2022-09-10


Dziś, zawsze w drugą sobotę września, obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy, którego celem jest propagowanie w społeczeństwie zasad i umiejętności związanych z pierwszą pomocą przedmedyczną. Gdy przychodzi szybko i jest udzielona profesjonanie, zwiększa się szansa na uratowanie życia.

Polskie drogi są coraz lepszej jakości, przybywa odcinków autostrad i tras ekspresowych i w tym należy upatrywać jednej z głównych przyczyn spadku liczby wypadków w ostatnich dwóch latach (zdecydowana większość niebezpiecznych zdarzeń ma miejsce na drogach jednojezdniowych, dwukierunkowych). W 2021 r. policjantom zgłoszono 22.816 wypadków drogowych, czyli o 724 mniej (-3,1%) niż rok wcześniej oraz o 7472 mniej (-24,7%) w porównaniu z rokiem 2019. Wraz ze spadkiem liczby zdarzeń zmniejszyła się tragiczna statystyka – w ubiegłym roku na drogach poniosło śmierć 2245 osób, co oznacza, że ofiar wypadków było o 246 mniej niż w 2020 r. i o 664 mniej w porównaniu z rokiem 2019. Na drogach jest bezpieczniej, ale ciągle wielu uczestników ruchu traci życie. Zbyt wielu.

Ilu z tych tragedii można było uniknąć, gdyby osoby poszkodowane w wypadku otrzymały natychmiastową pomoc przedmedyczną – tego nie wiemy, ale nie ulega wątpliwości, że ofiar byłoby mniej. Wiemy natomiast – patrząc z drugiej strony – że szybko i profesjonalnie udzielona pierwsza pomoc w wielu przypadkach ratuje ludzkie życie.

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy to dobra okazja do tego, aby złożyć serdeczne podziękowania ratownikom medycznym za ich ciężką pracę, wysiłek i poświęcenie. Jest to jednocześnie czas, który każdego z nas powinien skłonić do refleksji i znalezienia odpowiedzi na pytanie – jak zachowałbym się będąc bezpośrednim świadkiem wypadku drogowego, w którym są ciężko ranni? Czy wiedziałbym co zrobić, oczywiście poza wykręceniem numeru alarmowego, aby ranni uczestnicy wypadku doczekali do przyjazdu ambulansu? Czy zachowałbym zimną krew, nie poddał się panicznemu strachowi przed podjęciem działania? Czy wiedziałbym jak ułożyć ciężko rannego, jak i czym zatamować krwotok, jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową, jakiej pomocy udzielić osobie nieprzytomnej?

Jeśli na któreś z postawionych pytań odpowiedź brzmi "nie" lub "nie wiedziałbym", powinno to skłonić nas do zastanowienia, czy nie warto zapisać się na kurs pierwszej pomocy przedmedycznej, a jeśli takowy już kiedyś zaliczyliśmy – do poszukania odpowiednich materiałów i odświeżenia pamięci. Każdy z nas jest często (lub bywa czasami) uczestnikiem ruchu drogowego, jako kierowca lub pasażer samochodu, motocykla, roweru, hulajnogi bądź jako pieszy. Każdy z nas może być świadkiem niebezpiecznego w skutkach wypadku, więc warto wiedzieć jakie kroki przedsięwziąć, aby podjąć walkę, oby skuteczną, o ocalenie ludzkiego życia.
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
LESZEK Transport i Spedycja Daniel Leszek


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels