Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Kancelaria Transportowa LEGALTRANS

OC PPM za granicą – czy i kiedy jest potrzebne?

Utworzona: 2022-07-21


Przewoźnicy w transporcie międzynarodowym często zastanawiają się, czy opuszczając granicę kraju, są zobowiązani posiadać w swoim pojeździe dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego (OC PPM). Na przykładzie wybranych państw postaramy się przedstawić aktualny stan prawny.

Kontrola ubezpieczeń komunikacyjnych pojazdów za granicą

Na początku artykułu, warto wspomnieć o Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/103/WE z dnia 16 września 2009 roku. Dyrektywa odnosi się do ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdów mechanicznych i egzekwowania obowiązku ubezpieczania od takiej odpowiedzialności.

Wspomniany dokument wprowadza zakaz prowadzenia systematycznych kontroli ubezpieczeń komunikacyjnych względem pojazdów:
◾które mają zwykłe miejsce postoju na terytorium innego państwa członkowskiego,
◾które mają zwykłe miejsce postoju na terytorium państwa trzeciego, ale wjeżdżają z terytorium innego państwa członkowskiego.
Dozwolone są tylko niesystematyczne, niedyskryminacyjne kontrole, dokonywane w ramach kontroli, której wyłącznym celem nie jest kontrola ubezpieczenia.

Ubezpieczenie OC PPM za granicą. Co warto wiedzieć?

Wspomina powyżej Dyrektywa, przyznała również państwom członkowskim dowolność w sprawie zniesienia kontroli Zielonej Karty dla samochodów normalnie przebywających w państwie członkowskim oraz wjeżdżających na terytorium drugiego państwa członkowskiego.

Powstałe w wyniku tego porozumienie, wielostronne obejmuje uczestników systemu Zielonej Karty. Porozumienie przewiduje, że kierowcy pojazdów zarejestrowanych w państwach, w których biura narodowe są sygnatariuszami porozumienia, mogą poruszać się na terytorium tych krajów bez konieczności posiadania Zielonej Karty. Zastosowanie znajduje w tym miejscu domniemanie posiadania ważnego ubezpieczenia OC PPM zawartego w kraju rejestracji pojazdu.

Strony uczestniczące w porozumieniu to m.in.:
⏺Austria,
⏺Belgia,
⏺Czechy,
⏺Francja,
⏺Hiszpania,
⏺Holandia,
⏺Luksemburg,
⏺Niemcy,
⏺Portugalia,
⏺Słowacja,
⏺Szwajcaria
⏺Włochy.

Zważając na powyższe, kierowcy z Polski podróżujący przez te kraje nie są więc zobowiązani do posiadania potwierdzenia zawarcia umowy OC PPM. W praktyce jednak czasami może okazać się ono potrzebne i wymagane.

Więcej szczegółów na stronie kancelarii Transportowej Legaltrans.

Źródło: Kancelaria Transportowa Legaltrans
Do ulubionych Kancelaria Transportowa LEGALTRANS
FIRMOWY SPOTLIGHT
LESZEK Transport i Spedycja Daniel Leszek


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels