Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Szwajcaria tylko dla szwajcarskich kierowców zawodowych

Utworzona: 2022-07-15


To jeden z postulatów zmian jakich domaga się stowarzyszenie kierowców Les Routiers Suisses.

Zbierają oni podpisy pod inicjatywą „Odpowiednie warunki pracy dla kierowców” w Szwajcarii (Chauffeur Initiative). Uważają, że zawód kierowcy staje się trudniejszy. W ostatnich latach wzrosły wymagania, wydłużył się średni czas pracy. W porównaniu z innymi zawodami, warunki pracy nie są już odpowiednie i brakuje młodych chętnych z Niemiec. Ponadto na rynek napływają masowo kierowcy z Europy Wschodniej, powodując dodatkową presję płacową. Sytuacja znacznie się pogorszyła w ostatnich latach i nadszedł czas na podjęcie działań. Dlatego też domagają się wprowadzenia zmian w konstytucji, które między innymi wykluczyłyby możliwość pracy kierowcom nie mieszkającym w Szwajcarii czy całkowicie zabronić wykonywania przewozów pojazdami zarejestrowanymi za granicą. Można pokusić się o stwierdzenie, że Szwajcaria miałby stać się miejscem pracy tylko dla szwajcarskich kierowców.

Szczegóły proponowanych zmian:
Art. 102a Kierowcy oraz branża logistyki
1. Aby zagwarantować zaopatrzenie ludności i gospodarki dzięki usługom logistycznym rząd federalny zapewnia wystarczającą liczbę odpowiednio przeszkolonych kierowców.
2. Kierowcy pracujący na terenie Szwajcarii muszą mieszkać w Szwajcarii lub przynajmniej na terenie przygranicznym w kraju sąsiednim, aby byli w stanie dojechać do pracy w czasie krótszym niż godzina
3. Warunki pracy i płace kierowców powinny być porównywalne z tymi, z jakich korzystają pracownicy wykonujący inne zawody fizyczne. Rada Federalna ustala obowiązkową płacę minimalną na mocy rozporządzenia.
4. Na terenie Szwajcarii zabronione jest wykonywanie przewozów pojazdami zarejestrowanymi za granicą (kabotaż). Naruszenia zakazu kabotażu będą ścigane przez władze federalne. Konfederacja ma prawo kontrolować dokumenty firmowe, dokumenty transportowe i faktury a także przeprowadzać inspekcje na miejscu u spedytorów i przewoźników, jak również kontrole pojazdy na drodze.
5. Kształcenie i szkolenia kierowców są dostosowane do potrzeb gospodarki, ludności i kierowców. Główny nacisk kładzie się na efektywne metody pracy, bezpieczeństwo na drodze, ochronę środowiska, oszczędne wykorzystanie zasobów i odpowiedzialność. Szkolenia odbywają się w Szwajcarii i są finansowane z wpływów z opłaty za pojazdy ciężarowe.
6. Konfederacja zbiera dane statystyczne w celu egzekwowania tych zapisów.
7. Konfederacja uchwala ustawy i rozporządzenia dotyczące zatrudnienia, warunków pracy oraz szkoleń i dalsze kształcenia kierowców oraz egzekwowania zakazu przewozów kabotażowych.
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
LESZEK Transport i Spedycja Daniel Leszek


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels