Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Odzyskują wodę i powietrze, spalają paliwa odnawialne

Utworzona: 2022-04-29


Od roku 2019 w fabryce kabin Scanii w szwedzkim Oskarshamn poczyniono znaczne postępy we wdrażaniu produkcji o bardziej zamkniętym obiegu. Od 2020 r. produkcja jest wolna od paliw kopalnych, więcej materiałów jest poddawanych recyklingowi, a zużycie energii spadło o kilka tysięcy MWh.

Fabryka w Oskarshamn dostarcza kabiny do wszystkich produkowanych na rynek europejski ciężarówek Scania. Dostawy realizowane są kilka razy dziennie na końcowe linie montażowe w zakładach w Södertälje, Zwolle i Angers. Od kilku lat wdrażany jest w Oskarshamn program ograniczania zużycia energii, wody i minimalizacji wytwarzanych odpadów. Modernizacja procesów przyniosła już wymierne rezultaty, a do ich pomiaru wykorzystano kluczowe wskaźniki wydajności (KPI). Jednym z parametrów jest ilość wody zużywanej w przeliczeniu na jedną kabinę, którą udało się zmniejszyć do 0,8 m3, głównie poprzez recykling wody przemysłowej. Znacznie zmniejszono ilość ścieków, co przyniosło nie tylko efekt ekologiczny, ale również obniżyło koszty.


Największe oszczędności energii uzyskano w prasowni i procesie malowania. Dzięki wydajnej pompie grzewczej możemy odzyskiwać nadmiar ciepła z pras. W lakierni odzyskujemy powietrze. Tylko te dwie czynności obniżyły nasze roczne zużycie energii o prawie 7000 MWh!
- podkreśla Pernilla Zackrisson, menadżer ds. zrównoważonego rozwoju.
Paliwo jest wykorzystywane do ogrzewania pieców i do transportu, jednak w ostatnich dwóch latach stosowane są tylko paliwa odnawialne. Paliwo RME (estry metylowe oleju rzepakowego) używane do ogrzewania jest produkowane z lokalnie pozyskiwanego oleju rzepakowego, a do napędu środków transportu wykorzystywany jest wyłącznie uwodniony olej roślinny (HVO). Dzięki temu emisja CO2 w produkcji i logistyce spadła o 12%.


Kolejna interesująca inicjatywa, przewidziana w planie działań proekologiczych, dotyczy cyfryzacji wszystkich zamówień. Wdrożenie tego rozwiązania oznaczałoby redukcję zamawianego papieru o 27 ton rocznie. Inne ważne projekty na liście "zielonych" rozwiązań to zmniejszenie zużycia energii używanej do oświetlenia i wentylacji pomieszczeń, umieszczenie większej liczby pojemników na surowce wtórne bliżej linii produkcyjnych oraz lepsze wykorzystanie odzieży roboczej personelu i usprawnienie procesu jej czyszczenia.



Źródło: Scania
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
LESZEK Transport i Spedycja Daniel Leszek


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels