Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

2021 pod znakiem ekspansji i zrównoważonego rozwoju

Utworzona: 2022-03-18


Grupa Raben w minionym roku nie tylko oparła się pandemii, ale także znalazła w niej szanse na dalszy rozwój.

Rok 2021 to kolejne miesiące zmagania się z pandemią. I choć pierwszy szok już minął, a świat powoli oswajał się z nową normalnością we wszystkich dziedzinach życia, to COVID-19 nadal dyktował warunki – w gospodarce i nie tylko. Nierównomierne ożywienie gospodarcze w poszczególnych regionach Europy i poza nią, spowodowane różnym natężeniem obostrzeń oraz odmiennymi mechanizmami wsparcia przedsiębiorstw przez rządy; zakłócenia w łańcuchu dostaw z Chin, w konsekwencji brak niektórych komponentów, przestoje, a nawet krótkoterminowe zamykanie fabryk; wzrost dostaw B2C, czyli bezpośrednio do domów prywatnych, potęgujący ruch na europejskich drogach – z tymi wszystkimi trudnościami borykał się sektor transportowy, który dodatkowo odczuwał brak pracowników i spadek dostępności zasobów, a jednocześnie szalejącą inflację i zwiększenie kosztów infrastruktury logistycznej.

W ubiegłym roku pandemia nie była już zaskoczeniem, a z powodu wielu niekorzystnych zjawisk w gospodarce nie możemy zaliczyć go do łatwych. Jednak nie zwalnialiśmy tempa i daliśmy z siebie wszystko, by „dowieźć” wyniki naszych klientów i dać im powody do zadowolenia. Nasze priorytety się nie zmieniły: wciąż na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo i zdrowie pracowników i kontrahentów, a przy tym dążymy do zapewniania ciągłości biznesu naszych klientów, oferując im serwis na najwyższym poziomie. W dużej mierze jest to zasługą naszego zaangażowanego, profesjonalnego zespołu, który w pełni zasługuje na określenie „People with drive”. Jestem naprawdę dumny, że mogę pracować z takimi ludźmi podkreśla Ewald Raben, prezes Grupy Raben.
Grupa Raben zakończyła rok z satysfakcjonującym wynikiem, osiągając przychody w wysokości ponad 1,5 mld euro. Operator logistyczny niezmiennie obsługiwał takie branże jak żywność (29%), technologie konsumenckie (21%), automotive (18%), retail (12%), chemia (11%) i FMCG non-food (7%) i inne. Jeśli chodzi o rodzaj świadczonych usług, to były to głównie: transport drogowy (65%), logistyka kontraktowa (12%), FTL & Intermodal (9%), Fresh Logistics (6%), 4PL (3%) oraz sea & air (3%) i inne.

Raben w Polsce

Klienci Grupy po raz kolejny dowiedli, że można na nich liczyć. Partnerska postawa podmiotów tworzących rynek logistyki w Polsce, wspólnie wypracowane rozwiązania oraz otwarta rozmowa o planach i prognozach sprawiły, że Raben był w stanie skutecznie stawić czoła sytuacji gospodarczej. Rok 2021 przyniósł nowych klientów do portfolio firmy i umocnił współpracę z wieloletnimi partnerami. Między innymi firma Bolsius przedłużyła umowę z operatorem logistycznym na następne 5 lat. Firma Bonduelle, która już od 2011 r. współpracuje z Grupą na Węgrzech, w ubiegłym roku zleciła magazynowanie swoich produktów w „zielonym” obiekcie w Rudzie Śląskiej.

Dla Fresh Logistics Polska również był to intensywny, pracowity okres. Firma kontynuowała program ciągłego doskonalenia biznesu Better Everyday, bazujący na narzędziach lean management, skupiając się na realizowaniu procesów w taki sposób, aby budowały wartość dodaną dla klienta. Fresh Logistics stawia na innowacyjność poprzez informatyzację i integrację systemów operacyjno-informatycznych. Najlepszym tego dowodem jest aplikacja MyPlan, będąca wsparciem w utrzymaniu terminowych wyjazdów/przyjazdów towarów do magazynów. Spółka została nagrodzona tytułem „Innowacyjna Firma" przez redakcję „Gazety Finansowej” i „Home & Market” właśnie za wspomniane rozwiązanie.

Raben w Niemczech

W przypadku Grupy trudno wyobrazić sobie rok bez ekspansji, dlatego ostatnie dwanaście miesięcy przyniosło kolejne akwizycje. W Niemczech nastąpiło przejęcie spółki Luible Logistik GmbH, rodzinnego przedsiębiorstwa z Górnej Szwabii, które objęło oddział w Leipheim i wszystkich 130 pracowników firmy. Grupa rozszerzyła w ten sposób swoją sieć drobnicową na rynku niemieckim i umocniła pozycję w segmencie transportu kolejowo-drogowego. Wpływ koronawirusa na gospodarkę był wciąż bardzo odczuwalny. W Niemczech przełożyło się to na znaczny wzrost liczby prywatnych klientów, którzy zamawiali dużo towarów z DIY-marketów. W związku z tym konieczna stała się restrukturyzacja niektórych części działalności, np. zwiększenie dostępności pracowników obsługi klienta, rozszerzenie linii telefonicznych w oddziałach i dodatkowe kontakty na stronie internetowej. Wszystko po to, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów.

Innym ważnym przedsięwzięciem za zachodnią granicą było uruchomienie przez Raben Trans European Germany GmbH codziennych połączeń z Portugalią dzięki współpracy z lokalnym partnerem Torrestir. Firma, mająca 16 oddziałów na terenie Portugalii i dysponująca ponad 30 tys. m kw. powierzchni magazynowej, gwarantuje szybkie i efektywne usługi logistyczne w tej części Europy.

Raben w Europie

Na Starym Kontynencie Grupa wkroczyła na czternasty już rynek – w 2021 r. dołączył do niej czołowy grecki dostawca usług logistycznych Intertrans S.A. Spółka oferuje 11 tys. m kw. powierzchni magazynowej, w swojej flocie ma 90 pojazdów ciężarowych i zatrudnia 70 pracowników. Główna siedziba mieści się w Pireusie, a oddziały zlokalizowane są w Salonikach i Heraklionie na Krecie. Do dyspozycji Raben będzie europejska sieć transportowa Intertrans, na którą składają się 23 HUB-y i 17 partnerów w 12 krajach w całej Europie.

Od 1 stycznia 2021 r. Grupa jest właścicielem 100% udziałów w Grupie BAS. Przejęte zostały wszystkie oddziały firmy na terenie Holandii, Słowacji i Włoch, jak również 250 doświadczonych pracowników. Za sprawą tej akwizycji Raben rozwinął swoją sieć w Europie Południowo-Zachodniej i wzmocnił pozycję w sektorze usług logistyki kontraktowej i transportu intermodalnego. Tutaj należy podkreślić, że ekspansja Raben przebiega w sposób zrównoważony: w przypadku nowych członków brany jest pod uwagę nie tylko ich potencjał biznesowy i korzyści, jakie mogą przynieść całej organizacji, ale także wyznawane wartości, m.in. odpowiedzialność społeczna, etyka i uczciwość, innowacyjność i „zielone” podejście do kwestii środowiskowych.

Zrównoważony rozwój

Skala ubiegłorocznej aktywności Grupy w obszarze zrównoważonego rozwoju imponuje sama w sobie, ale jeszcze bardziej w kontekście wyzwań, z jakimi mierzy się obecnie cała branża. Na tym polu firma wiele robi samodzielnie – tutaj swoistym drogowskazem jest strategia zrównoważonego rozwoju, która w 2021 r. nabrała ostatecznego kształtu i będzie obowiązywać do połowy obecnej dekady – ale także wspólnie z innymi podmiotami. Operator logistyczny przystąpił do platformy CSR Europe Responsible Trucking, która przygotowała dokument „Standardy socjalne w transporcie”, dotyczący warunków pracy kierowców. Dodatkowo pod koniec roku został sygnatariuszem prestiżowej, międzynarodowej inicjatywy United Nations Global Compact, która skupia ponad 13 000 organizacji, działających w duchu zrównoważonego rozwoju. Osiągnięcie wyznaczonych celów w tym zakresie ma dla Raben równie wysoki priorytet co efektywna działalność operacyjna, nie dziwi zatem fakt, że niektóre przedsięwzięcia Grupy sytuują się na pograniczu zrównoważonego rozwoju i biznesu, a przy tym mają przełomowe znaczenie dla obu dziedzin.

W zakresie wpływu społecznego Raben również nie spoczął na laurach, realizując kolejne działania zarówno wewnątrz organizacji, jak i poza nią. Raben Logistics Polska umożliwił firmie Nestlé S.A. przekazanie medykom ok. 4,5 mln produktów spożywczych i butelek wody. Operator logistyczny już po raz drugi był partnerem Szlachetnej Paczki – podczas Weekendu Cudów 21. edycji akcji przewiózł prezenty dla ponad 700 rodzin. 33 ciężarówki Raben przemierzyły ponad 9 tys. km i przewiozły niemal 600 palet do ok. 60 punktów dostaw w całej Polsce. Ponadto Grupa ponownie wzięła udział w świątecznym konwoju, który wyruszył z Mühlheim-Kärlich w Niemczech na Bałkany i Ukrainę, wioząc podarki dla tamtejszych dzieci – łącznie 156 234 paczki. W akcję zaangażowało się 15 niemieckich oddziałów, a za kierownicą ciężarówki jadącej do Rumunii tradycyjnie zasiadł Marco Raben.

Nagrody

Intensywności działań w zakresie zrównoważonego rozwoju może dorównać chyba tylko liczba nagród przyznanych Grupie Raben w 2021 r. – poszczególnym spółkom, osobom, rozwiązaniom i narzędziom. Ponad 20 tytułów, wyróżnień i wysokich miejsc w rozmaitych rankingach stanowi wyraz uznania dla zarówno dla ogólnego poziomu usług i doskonałości operacyjnej, jak i konkretnych aspektów działalności przedsiębiorstwa: innowacyjności, zaangażowania w zrównoważony rozwój czy inicjatyw na rzecz pracowników.

Źródło: Grupa Raben
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
ADR Adviser Doradztwo i Szkolenia Jacek Pluta


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels