Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Kancelaria Transportowa LEGALTRANS

Kiedy przewoźnikowi grozi automatyczne cofnięcie licencji transportowej?

Utworzona: 2021-11-29


Przedsiębiorcy wykonujący zarobkowy transport drogowy osób lub towarów powinni doskonale orientować się w aktualnie obowiązujących przepisach prawnych oraz wszelkich wymaganiach, jakie są na nich nakładane.

Jeszcze większą czujność i ostrożność muszą wykazać, gdy zatrudniają innych pracowników, którzy pracują wtedy na dobrą reputację całego przedsiębiorstwa. Za dokonanie określonych naruszeń grożą bowiem surowe kary. Nie tylko pieniężne, ale i w postaci cofnięcia licencji.

Zezwolenie i licencja w przewozie drogowym osób i rzeczy

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o transporcie drogowym z dnia 6 września 2001 r. podjęcie i wykonywanie transportu drogowego, z zastrzeżeniem art. 5b ust. 1 i 2, wymaga uzyskania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Takie zezwolenie wydawane jest na czas nieoznaczony.

Wykonywanie zarobkowego transportu drogowego osób samochodem osobowym, taksówką lub pojazdem samochodowym, przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, a także pośrednictwo przy przewozie osób i rzeczy na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, wymaga posiadania licencji. Obowiązek ten wynika z art. 5b ust. 1 i ust. 2. Licencji, w przewozie drogowym osób i rzeczy, udziela się na okres nie krótszy niż 2 lata i nie dłuższy niż 50 lat, po spełnieniu wskazanych w ustawie wymagań.

Jeżeli przewóz ma mieć charakter międzynarodowy, jego podjęcie i wykonywanie wymaga natomiast uzyskania licencji wspólnotowej. Taki przewoźnik musi posiadać jednak zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.

Kto wydaje i cofa licencję transportową?

Udzielenie, odmowa udzielenia, zmiana lub cofnięcie licencji następuje w drodze decyzji administracyjnej.

Organem właściwym w ww. sprawach jest:
✅ Główny Inspektor Transportu Drogowego – w przypadku licencji wspólnotowej oraz licencji na wykonywanie transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie osób.
✅ Starosta właściwy dla siedziby albo miejsca zamieszkania przedsiębiorcy – w przypadku krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą lub licencji na wykonywanie transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy.

Kiedy przewoźnikowi grozi automatyczne cofnięcie licencji transportowej
W art. 15 ustawy o transporcie drogowym zostały wyszczególnione sytuacje, które prowadzą do automatycznego cofnięcia licencji wydanej na przewóz osób lub towarów.

Licencję, o której mowa w art. 5b ust. 1 i ust. 2 cofa się, gdy:
✅ wydano prawomocne orzeczenie zakazujące przedsiębiorcy wykonywania działalności gospodarczej objętej licencją,
✅ przedsiębiorca nie podjął działalności objętej licencją w ciągu 6 miesięcy od dnia jej wydania, pomimo wezwania organu licencyjnego do jej podjęcia,
✅ posiadacz licencji transportowej:
➡ nie spełnia wymagań uprawniających do wykonywania działalności w zakresie transportu drogowego,
➡ rażąco naruszył warunki określone w licencji lub inne warunki wykonywania działalności objętej licencją określone przepisami prawa,
➡ odstąpił licencję lub wypis z licencji osobie trzeciej,
➡ zaprzestał wykonywania działalności gospodarczej objętej licencją, a w szczególności nie wykonuje na skutek okoliczności zależnych od niego transportu drogowego co najmniej przez 6 miesięcy (chyba że zawiadomił organ, który udzielił licencji, o zawieszeniu wykonywania transportu drogowego, w trybie i na zasadach określonych w art.14a),
➡ rażąco narusza przepisy dotyczące czasu pracy kierowców lub kwalifikacji kierowców
✅ posiadacz licencji na wykonywanie transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie osób wykonuje czynności takiego pośrednictwa na rzecz podmiotu nieposiadającego odpowiedniej licencji, o której mowa w art. 5b ust. 1.

Cofnięcie licencji transportowej poprzedza się pisemnym ostrzeżeniem przedsiębiorcy, że w przypadku ponownego stwierdzenia naruszenia tych przepisów zostanie wszczęte postępowanie w sprawie cofnięcia licencji. Takie pismo kieruje się jednak wyłącznie w sytuacji:
✅ niespełnienia wymogów uprawniających do wykonywania działalności,
✅ rażącego naruszenia warunków określonych w licencji,
✅ zaprzestania wykonywania działalności przez okres 6 miesięcy,
✅ rażącego naruszenia przepisów dotyczących czasu pracy kierowców lub kwalifikacji kierowców.

A zatem w tych przypadkach cofnięcie licencji będzie mieć miejsce dopiero w chwili ponownego dokonania naruszenia.

Kiedy licencja transportowa może zostać cofnięta? Więcej szczegółowych informacji w tym temacie przeczytacie w eksperckim materiale przygotowanym przez Kancelarię Transportową Legaltrans - TUTAJ.

Autor: Kancelaria Transportowa Legaltrans
Do ulubionych Kancelaria Transportowa LEGALTRANS
FIRMOWY SPOTLIGHT
LESZEK Transport i Spedycja Daniel Leszek


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels